NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz!

Konu, 'Teknoloji' kısmında Andromeda tarafından paylaşıldı.

 1. Andromeda

  Andromeda Uzaylı... MB Kulüp

  Kayıt:
  10 Şubat 2015
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  51
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +60 / 2 / -0
  Üniversite:
  ODTU
  Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye de dahil Doğu Akdeniz ülkelerindeki 900 yılın kuraklığına dikkat çeken Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne ‘sert’ çıktı: “NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz!”
  NASA, geçtiğimiz günlerde içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu Doğu Akdeniz ülkelerinin son 900 yılın en kurak zamanlarını yaşadığını belirtmişti. TBMM’de gazetecilerle sohbet ettiği sırada bir gazetecinin bu durumla ilgili sorduğu soruya cevap veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, NASA’nın çalışmalarının yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

  NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.

  Ülkemizdeki meteorolojik faaliyetlerin 1450 sistemle takip edildiğini belirten Eroğlu, bunların 1237 tanesini otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun, 78 tanesini deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun, 10 tanesini yüksek atmosfer gözlem sisteminin, 35 tanesini yıldırım tespit ve takip sisteminin, 16 tanesini meteoroloji radarının ve 2 tanesini deniz radarının oluşturduğunu açıkladı.
   
  • Beğen Beğen x 3
 2. Bilgisayarcı

  Bilgisayarcı MB Üyesi

  Kayıt:
  1 Ocak 2016
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  Karadeniz Teknik Üniversitesi
  Malum çevreler bu açıklamayı cımbızlayarak algı yaratmaya çalışıyor her zaman cımbızlamaya karşı bütün açıklamalarını dinlemişimdir.Tabii ki bakanımızın yeterli bilgi seviyesinde olmadığı anlaşılıyor ama bu kadar üstüne gidilecek bir olay da değil