Nereden başlanmalı nasıl kendimi geliştirmeliyim ??

mrt35

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
teknisyen
Üniv
Atatürk - Anadolu açıkçğretim
Merhaba,
Bir reklam firmasında genel olarak cnc router operatörünün yanında çalışıyorum. Bizde sadece dik işlem makineler var. pleksi, dekota, ahşap, alüminyum gibi malzemelerle çalışıyoruz. Operatör bana çizimi veriyor ben makineleri kontrol ediyorum ama tasarım konusunda hiçbir bilgim yok. Kendimi bu alanda da geliştirmek istiyorum. Usta başımız öğren diyor ama yol gösteremiyor. Şu an enroute, artcam ve çok nadir solidworks kullanılıyor. 3 sene kadar önce nx kursuna gitmiştim ama yarım bırakmak zorunda kaldım. İşi bilenlerin bana yol göstermesini rica ediyorum. Anladığım kadarıyla iş yerimizde kullanılan yazılımlar çok verimli değil. nx i tekrar öğrenmeye çalışsam mı bilemiyorum. solid de olabilir. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. hangi program üzerinden ilerlemeliyim ? fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Firmada hangi program tasarımda kullanılıyorsa o programı öğrenebilirsin. Röfley kabartma gibi işlerde solidworks, nx çok verimli olmaz. Bu işe özel tasarlanmış Rhinoceros benzeri programlar daha uygun. Sizin sektörünüze yönelik program ve sistemler CAD, CAM, CNC başlıklarında araştırılıp öğrenilebilir. Zamanın kısıtlı ise eğitim setleri satın alabilir veya ücretsiz eğitim videoları izleyerek kendini geliştirebilirsin.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Kişisel görüşüm, herhangi bir CAD çizim programını sindirerek öğrenirsen, diğerlerini öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Örnek vermek gerekirse, öğrenciyken solidworks programına hakimdim. İşe girdikten sonra NX öğrenmem 2 hafta filan aldı.

tkpnr

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
üniversite
Kişisel görüşüm, herhangi bir CAD çizim programını sindirerek öğrenirsen, diğerlerini öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Örnek vermek gerekirse, öğrenciyken solidworks programına hakimdim. İşe girdikten sonra NX öğrenmem 2 hafta filan aldı.

Son düzenleme:
Yukarı Alt