Ödevleriniz Hakkında

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar;

Bu forumda uzun süre bulunmama rağmen, ilk açtığım konu bu. Mühendis olsun olmasın, burada bulunma amacım, insanların çözemediği problemlere çözüm bulmak. Üzerinde hiç çaba sarf etmediğiniz, okullarınızdan size siz yapın diye verilen ödevleri bizlere çözdürmeye çalıştığınızı görüyorum. Şahsım adına söylüyorum; sizlerin o üzerinde bir çizgi dahi çizmeye üşendiğiniz, nasıl yapılması gerektiğine dair hiç kafa yormadığınız, alın şunu halledin tarzındaki mesajlarınıza asla cevap vermeyeceğimi üzülerek belirtmek isterim.

Bu anlayış ile sorularınızı başkalarına çözdürür, üzerinde düşünmeyip ezberci sistem ile okullarınızı bitirirseniz, piyasaya çıktığınızda (iş hayatına dahil olduğunuzda) o problemler ile karşılaşacağınızı söylemek isterim. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınca ne yapacaksınız? Yöneticinize ben bunu bilmiyorum mu diyeceksiniz? Şahsınıza yapılması muhtemel aşağılamaları nasıl göğüsleyeceksiniz? Bilmediğiniz şeyler sebebi ile işten atıldığınızda ( bu duruma şahit olan birisiyim ) kendinize ne söyleyeceksiniz?

Lütfen soruları kendiniz çözün, kendiniz için, vatanınız için, milletiniz için, gururunuz için, aileniz için bunu yapın! Devlet bizlere neden bedava okuma imkanı sunuyor? Çalışanların verdiği vergiler neden okullara yatırılıyor? Okullarda bulunduğunuz sürece kan ter içinde çalışan insanların emeklerini harcıyorsunuz, bunun ne kadar bilincindesiniz! Bizler çağın gerisinde kalmış bir milletiz, bu milleti böyle mi taşıyacaksınız uygarlığa? Söyleyecek çok şey var ama susuyorum.

Lütfen iyi bir mühendis olmak için okullarınızda okuyun.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Haklısın,
Gelişmiş ülkelerin ilerlemesinin tek sebebi çalışmalarıdır...bizim ülkenin gençleri maalesef oyun ,internet ve film bağımlısı oldular......

Öğrenci adamlara internet paketleri yetmiyor ,sosyal ağlar bunları bir güzel ağına düşürmüş.....
Büyük bir holdingin başkanı diyordu, '....onlar çok ileri yetişmemiz zor.....'..bugünlerde gördükki insanlık olarak abd,avrupa acınacak halde.....teknolojik olarak ileri olmaları ahlak olarakta ileri olduklarını göstermiyor....

Batıda ahlak çok acayip bir sınır olduğundan, İslam gibi kul hakkındanda bihaber olduklarından mühendislik etiği diye bir kavram ortaya çıkarmışlardır...hatta öyle örnekleri vardır ki bugün çok büyük bir otomotiv üreticisi geçmişte hatalı parça yüzünden yanan araçları geri çağırmak yerine tazminat ödemeyi daha ekonomik bulmuştur...(bu anlattığım gerçek bir olaydır..).onların adım adım yaklaştıkları mühendislik etiğine , biz zaten İslam ile sahibiz, tek eksiğimiz çalışmak, çalışmadan alınacak diplomaların hesabını mutlaka birgün verirsiniz.....okul bitince önce okulunu sonra devleti suçlayan beygirlerden olmayın...

Çözüm için,yapabildiğiniz kadarını yapın , mutlaka kitaplarınız olsun, online yerli yabancı bir çok kaynak var nette,mutlaka benzeri vardır..benim zamanımda bırakın interneti kitap bulmak dahi zordu,verilen imkanları iyi değerlendirin, bu yazı hiç uğraşmadan çözün bunu zihniyetine yazılmıştır.

Yukarı Alt