Ölümlü İş Kazaları

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Türkiyede çalışma hayatının en önemli sorunlarından biri yaşanan iş kazalarıdır. SGK nın yayınladığı istatistiklere göre 2010 yılında yaklaşık 10 milyon çalışanın bulunduğu Türkiyede 62,903 kişi iş kazası geçirmiştir. Bu iş kazalarında 1444 kişi hayatını kaybetmiş (Bu sayı 2011 yılında ne yazık ki 1700'e çıkmıştır), 1976 kişi ömrü boyunca bir daha çalışamıyacak şekilde sakatlanmış, 50,000 civarında kişi hastanede yatmak zorunda kalmış ve o yıl iş kazalarından ötürü yaklaşık 1.5 milyon iş günü kaybedilmiştir.

İstatistiklerden elde edilen bir diğer enteresan sonuç ise kazaların yaklaşık yarısının işe başladıktan sonraki ilk üç saat içerisinde meydana gelmiş olması, kazaya uğrayanların genellikle işe başlamalarının birinci yılında kazalanmış olmaları ve kazaya en fazla uğrayanların 25-30 yaş aralığında bulunmalarıdır.

SGK iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistiğini daha detaylı incelemek için bu kurumun 2007-2011 yılları için yayınlamış olduğu istatistiklere SGK nın ilgili sitesinden ULAŞ abilirsiniz.

Biz bu sitede istatistiklerden ziyade Türkiyede ve Dünyada yaşanmış iş kazalarından birkaç örnek vererek bu kazalara hangi unsurların sebeb olduğunu anlatmaya çalışacağız. Verdiğimiz örneklerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri, Çalışma bakanlığının İş güvenliği, İş sağlığı yönetimi (OSHA) tarafından oluşturulmuş bir siteden alıntıdır. Bu kazalardan bir çoğu Türkiyedeki iş yerlerinde yaşanmış kazalarla benzerlik göstermektedir.

Ne yazık ki ülkemizde iş kazaları bir sır olarak saklandığından ülke genelinde bu kazaların oluş biçimini ve alınması gereken önlemleri açıklayan bir kurum bulunmamaktadır. SGK yukarıda belirttiğim şekilde iş kazalarını tamamen istatistik rakamlar olarak ele almakta ve yayınlamaktadır.

Bu sitede OSHA nın yayınladığı kaza raporlarına ilave olarak bizde meslek hayatımızda karşılaşmış olduğumuz bazı iş kazalarına bu sayfalarda yer verip, bu tip kazaların olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda karıca kararınca katkıda bulunmaya çalışacağız.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
2010 yılında ölen 1444 kişiden birisi benim çalıştığım fabrikada beton zemine yüksekten düşerek öldü... İş kazasının çok nedenleri olmasına karşın kendi görüşüm 2 etken vardır . İŞVERİENİN İLGİSİZLİĞİ , İŞÇİNİN KADERCİ yaklaşması...

Ağaç dalları gibi bu konuyu enine boyuna yazıp çizebilir ve tartışabiliriz. Ama şunu da dile getirmeliyim ki 2013 ten sonra bu işlere ehemniyet ciddi anlamda verildi. Bazı şirket veya sistemler yöneticiler her nekadar MUŞ gibi görünsede bazıları cidden canları yandığı için işi sıkı tutuyor , çoğunluk ise sırf mevzuatta böyle dendi yaptık adam öldü o onun suçu banane deyip işin iiçinden sıyrılmak için yaptıkları ve aldıkları önlem öte gitmemektedir.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
2010 yılında ölen 1444 kişiden birisi benim çalıştığım fabrikada beton zemine yüksekten düşerek öldü... İş kazasının çok nedenleri olmasına karşın kendi görüşüm 2 etken vardır . İŞVERİENİN İLGİSİZLİĞİ , İŞÇİNİN KADERCİ yaklaşması...

Ağaç dalları gibi bu konuyu enine boyuna yazıp çizebilir ve tartışabiliriz. Ama şunu da dile getirmeliyim ki 2013 ten sonra bu işlere ehemniyet ciddi anlamda verildi. Bazı şirket veya sistemler yöneticiler her nekadar MUŞ gibi görünsede bazıları cidden canları yandığı için işi sıkı tutuyor , çoğunluk ise sırf mevzuatta böyle dendi yaptık adam öldü o onun suçu banane deyip işin iiçinden sıyrılmak için yaptıkları ve aldıkları önlem öte gitmemektedir.
Söylediklerinde çok haklısın %90 ı böyle gerçekleşmekte. Geri kalan %10 luk kısım ise işçiden kaynaklanmakta. Çalışırken gerekli ekipmanları sırf değiştirmeye üşendiği için o şekilde çalışan bir sürü insan gördüm. Yani toplu bir bilinçlenme şart bence.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Kesinlikle katılıyorum..

Yukarı Alt