Ölümlü İş Kazaları

Konu, 'Anketler ve Araştırmalar' kısmında Y. Hocaoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Y. Hocaoğlu

  Y. Hocaoğlu Yetkili Kişi Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  105
  Meslek:
  Proses Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +114 / 0 / -0
  Türkiyede çalışma hayatının en önemli sorunlarından biri yaşanan iş kazalarıdır. SGK nın yayınladığı istatistiklere göre 2010 yılında yaklaşık 10 milyon çalışanın bulunduğu Türkiyede 62,903 kişi iş kazası geçirmiştir. Bu iş kazalarında 1444 kişi hayatını kaybetmiş (Bu sayı 2011 yılında ne yazık ki 1700'e çıkmıştır), 1976 kişi ömrü boyunca bir daha çalışamıyacak şekilde sakatlanmış, 50,000 civarında kişi hastanede yatmak zorunda kalmış ve o yıl iş kazalarından ötürü yaklaşık 1.5 milyon iş günü kaybedilmiştir.

  İstatistiklerden elde edilen bir diğer enteresan sonuç ise kazaların yaklaşık yarısının işe başladıktan sonraki ilk üç saat içerisinde meydana gelmiş olması, kazaya uğrayanların genellikle işe başlamalarının birinci yılında kazalanmış olmaları ve kazaya en fazla uğrayanların 25-30 yaş aralığında bulunmalarıdır.

  SGK iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistiğini daha detaylı incelemek için bu kurumun 2007-2011 yılları için yayınlamış olduğu istatistiklere SGK nın ilgili sitesinden ULAŞ abilirsiniz.

  Biz bu sitede istatistiklerden ziyade Türkiyede ve Dünyada yaşanmış iş kazalarından birkaç örnek vererek bu kazalara hangi unsurların sebeb olduğunu anlatmaya çalışacağız. Verdiğimiz örneklerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri, Çalışma bakanlığının İş güvenliği, İş sağlığı yönetimi (OSHA) tarafından oluşturulmuş bir siteden alıntıdır. Bu kazalardan bir çoğu Türkiyedeki iş yerlerinde yaşanmış kazalarla benzerlik göstermektedir.

  Ne yazık ki ülkemizde iş kazaları bir sır olarak saklandığından ülke genelinde bu kazaların oluş biçimini ve alınması gereken önlemleri açıklayan bir kurum bulunmamaktadır. SGK yukarıda belirttiğim şekilde iş kazalarını tamamen istatistik rakamlar olarak ele almakta ve yayınlamaktadır.

  Bu sitede OSHA nın yayınladığı kaza raporlarına ilave olarak bizde meslek hayatımızda karşılaşmış olduğumuz bazı iş kazalarına bu sayfalarda yer verip, bu tip kazaların olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda karıca kararınca katkıda bulunmaya çalışacağız.