Plastik Enjeksiyon Makineleri

Yunus Karaaslan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Kırklareli Üniversitesi
Plastik enjeksiyon sektöründe çalışan veya bu sektör hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?
Bu sektöre yönelmek istiyorum iş olanakları nedir?
Bu sektörde eğitimler var ama fiyatları baya pahalı şu şekilde kendinde öğrenebilirsin gibi bi yol gösterebilecek olan varsa çok yardımcı olur bana.
İyi Çalışmalar.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Ben parça tasarımı ile uğraşıyorum.
Plastik parçalar da tasarladığım oluyor.
Ne gibi şeyler merak ediyorsun?

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

Yunus Karaaslan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Kırklareli Üniversitesi
IML robotları üreten bir firmada stajer olarak dönem stajı yapıyorum.
Enjeksiyon Makinesi Tasarımı , kalıpların tasarımları bu tarz şeyler. Bu sektöre yönelsem ne gibi bi yol izlemem gerek ne konularda kendimi geliştirmem gerekir?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Merhaba tekrardan,
Türkiye de doğrudan enjeksiyon makinesi tasarımı yapan var mıdır bir bilgim yok açıkçası.
Kalıp tasarımını süreci ise şu şekilde ilerliyor.
Kalıp yapılacak ürünün datası hazırlanıyor öncelikle. Bu datayı genelde müşteri hazırlıyor. Kalıp tasarımını yapacak firmaya şu şu özellikleri olan bir parça istiyorum diye gönderiyor.
Kalıbı tasarlayacak olan firma datayı açıp incelemeye başlıyor.
Plastik parça tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var, örneğin parçaların yüzeylerinde kalıptan çıkması için bir açı olması gerekiyor veya parçanın kesit kalınlığının tüm parçada olabildiğince eşit olması gerekiyor gibi kurallar.
Kalıpçı bu kurallara göre datayı inceleyip bir geri bildirim yapıyor. İşte burada açı az olmuş, burada et kalınlığı az olmuş vs gibi.
Bu şekilde yazışmalar bittikten sonra plastik parçalarda her malzemenin kalıp sonrası çekme oranı vardır bu oranda hesaba katılarak kalıp tasarımına başlanıyor.

Süreç çoğu yerde bu şekilde ilerler.
Bu sektöre yönelmek istiyorsan eğer öncelikle CAD programlarından seçtiğin herhangi biri ile başlamanı öneririm.
CAD programına hakim olmadan kalıp tasarımı yapmak çok zor.
İlk önce parçaları basit olarak CAD programlarında modelleyerek kendini geliştirmeye başla, ardından internetten plastik enjeksiyon kalıp tasarım videolarını izleyip günlük hayatta kullandığın parçaları nasıl kalıplamışlar onları düşünebilirsin.

Gene bu siteye yazarak tartışabiliriz, kalıplaması şu şekilde olmuştur vs gibi.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

Yunus Karaaslan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Kırklareli Üniversitesi
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kalıp tasarım videoları izlimeye başlamıştım zaten Solidworks programıyla kalıp tasarım videoları var IMOLD uzantısını kullanarak tasarımı gerçekleştiriyorlar. Daha çok video izleyerek konu hakkında daha fazla fikir sahibi olurum diye düşünüyorum.
Bu sektörd çalışan birisi olarak iş olanakları nasıl acaba? tavsiye edermisiniz? Birde ben Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğreencisiyim kalıp tasarım iş başvurularında Makine Mühendisi olarak istenildiğini gördüm bu konuda fikriniz nedir?
İyi Çalışmalar :)

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kalıp tasarım olayına hakim olmadığım için yorum yapamıyorum.
Ancak tasarım sürecine hakim olursan eğer bölümünün çok engel olacağını düşünmüyorum.

Yukarı Alt