Programları Yerel Disk D'ye Kurmak

VSR

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Müzisyen
Üniv
Maalesef mezun değil
Merhabalar, Mühendis Beyler. Haftalardır programların Yerel Disk C:/ yerine Yerel Disk D:/'ye kurulabilir mi sorusuna cevap arıyorum. Her 5 bilgisayar kullanıcısından biri bu sorunla karşı karşıya veyahut hali hazırda bu sorunu yaşamaktalar. Bazı inatçı programlar Yerel Disk D:/'ye kuruluyor ancak hala önemli bir kısım klasörleri Yerel Disk C:/ üzerinde oluşturmaya devam ediyor. Eğer bir programa bağlı iki klasör aynı disk üzerinde değil ise program çalışmıyor ve benim kullanmak istediğim programlar maalesef bu şekilde. Kurulum esnasında Yerel Disk D:/'yi seçmek yahut ''regedit'' ayarlarından programın kurulacağı yeri Yerel Disk D:/ yapmak bile çözüm sunmuyor. Program kendiliğinden ''Common Files'', ''ProgramData'' yada ''Users/AppData/Roaming'' klasörüne dosya oluşturuyor ve o dosya Yerel Disk D:/ konumunda olmadıkça maalesef sorun düzelmiyor.

İzlediğim adımlar;

1. Belgelerim klasörünü D:/ diskime konumlandırdım.
2. Yerel Disk D:/'de; Program Dosyaları (x86) ve Program Files dosyaları oluşturdum.
3. Her iki klasörün içine de ''Common Files'' klasörü ekledim.
4. Regedit ayarlarından programı kurmak istediğim diski D:/ yaptım.
5. Programı kurarken D:/ diski seçtim.

İzlediğim adımları bu şekilde uyguladım ve pozitif bir xsonuç alamadım. Program kuruldu fakat yukarıda beyan ettiğim nedenlerden ötürü düzgün bir şekilde çalışmadı. Ek olarak en önemli dosyalar (Örneğin; Content yahut .dll uzantıları gibi) C:/ diskine eklendi ve bu en büyük sorunlardan birisi. Benim, böyle bir şey mümkünse eğer istediğim şey şu; tüm arşivim hali hazırda zaten D:/ diskinde ancak ben bu D:/ diskini yalnızca depolama alanı olarak değil aynı zamanda programlarımı kurmak ve aktif bir şekilde kullanmak istiyorum. Kısacası işletim sistemi ve buna bağlı driverlar dışındaki her şeyi Yerel Disk D:/'ye kurmak amacındayım. Meramım; Yerel Disk C:/ klasörüne format attığımda dahi Yerel Disk D:/ klasöründeki programın çalışıp çalışmayacağı konusunu öğrenmek. Yardımcı olur, fikir sunar ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Herkese kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Belgelerim.png
Regedit.png
Yerel Disk D.png

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Herhangi bir programi hangi sürücüye kurarsan kur, işletim sisteminin bulunduğu sürücüyü formatladiginda program çalışmayacaktir. Çünkü sen herhangi bir programi kurarken o programa ait bir takim veriler isletim sistemi ile entegre oluyor. Program daha kurulum aşamasında bilgisayarda hangi isletim sistemi mevcut ise ona göre ayarlamalar yapmak sureti ile kuruluyor. Bunun yerine guzel bir format atip istediğin programlari yuklemeni müteakip C sürücüsünün yedeğini alman işini görecektir.

• Beğen
Tepkiler: VSR

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Aşağıda yazacaklarım ciddi bilgisayar ve disk yönetimi bilgisine sahip olmayı gerektirir, yapacaklarınızdan sorumlu değilim yardım konusunda da vakit ayıramayabilirim. Sadece bu konuları merak edenlere riski göze alanlara fikir vermesi için yazıyorum.

işletim sistemi üzerinde tüm ayarlar (driver+yazıcı vs kurulumu ) yapılır + bütün programlar c sürücüsüne kurulur ve c'nin imajı alınır , herhangi bir sorunda son tarihli imaj geri yüklenir , başka sürücüye program kurmakla uğraşılmaz .. imaj alma konusunda nette çok fazla bilgi var ve tüm dosyaların yedeği (d:\ vs dahil) harici bir diske yedek alınmadan imaj çalışması yapılmaz. ( imaj alma ciddi bir iştir yaptığın seçimlerle tüm C ve D dahil bilgilerinizi bir anda kaybedebilirsiniz. harici diskte yedeği olmayan dosyalar sizin değildir bunu unutmayın )

( Neden risk taşır onuda yazalım, diskin imajını alırken veya geri yüklerken doğru diski seçtiğinizi iyi bilmeniz gerekir , Bu tür pogramlarda taktığınız bir disk veya sistemden dolayı; C herzaman C olarak isimlendirilmiş olmayabilir )

yukarıdaki işlemler karışık geliyorsa disk yönetimini hiç duymadıysanız "ben yaparım yaw" diye gaza gelmeyin , dosyalarınızı kaybetme riski almayın , kurun C sürücüsüne , sorun olursa tekrar yüklersiniz.

• Beğen
Tepkiler: VSR
Konu sahibi
Konu sahibi
V

VSR

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Müzisyen
Üniv
Maalesef mezun değil
Herhangi bir programi hangi sürücüye kurarsan kur, işletim sisteminin bulunduğu sürücüyü formatladiginda program çalışmayacaktir. Çünkü sen herhangi bir programi kurarken o programa ait bir takim veriler isletim sistemi ile entegre oluyor. Program daha kurulum aşamasında bilgisayarda hangi isletim sistemi mevcut ise ona göre ayarlamalar yapmak sureti ile kuruluyor. Bunun yerine guzel bir format atip istediğin programlari yuklemeni müteakip C sürücüsünün yedeğini alman işini görecektir.
Cevap için teşekkür ediyorum. Örneğin; bir program kurdum ve bu program dosyalarını C:/ klasöründe ''Users'' klasörü de dahil bir çok klasöre dağıttı. Ben C:/ diskin yedeğini alıp, format sonra o dosyaları C:/ diskine entegre edersem eğer programlar kurulum gerektirmeden çalışabilir mi?
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Aşağıda yazacaklarım ciddi bilgisayar ve disk yönetimi bilgisine sahip olmayı gerektirir, yapacaklarınızdan sorumlu değilim yardım konusunda da vakit ayıramayabilirim. Sadece bu konuları merak edenlere riski göze alanlara fikir vermesi için yazıyorum.

işletim sistemi üzerinde tüm ayarlar (driver+yazıcı vs kurulumu ) yapılır + bütün programlar c sürücüsüne kurulur ve c'nin imajı alınır , herhangi bir sorunda son tarihli imaj geri yüklenir , başka sürücüye program kurmakla uğraşılmaz .. imaj alma konusunda nette çok fazla bilgi var ve tüm dosyaların yedeği (d:\ vs dahil) harici bir diske yedek alınmadan imaj çalışması yapılmaz. ( imaj alma ciddi bir iştir yaptığın seçimlerle tüm C ve D dahil bilgilerinizi bir anda kaybedebilirsiniz. harici diskte yedeği olmayan dosyalar sizin değildir bunu unutmayın )

( Neden risk taşır onuda yazalım, diskin imajını alırken veya geri yüklerken doğru diski seçtiğinizi iyi bilmeniz gerekir , Bu tür pogramlarda taktığınız bir disk veya sistemden dolayı; C herzaman C olarak isimlendirilmiş olmayabilir )

yukarıdaki işlemler karışık geliyorsa disk yönetimini hiç duymadıysanız "ben yaparım yaw" diye gaza gelmeyin , dosyalarınızı kaybetme riski almayın , kurun C sürücüsüne , sorun olursa tekrar yüklersiniz.
Emek verip cevaplandırdığınız için teşekkür ediyorum. 1 adet 465gb dahili diskim mevcut. Hem setup klasörleri çok fazla yer kaplıyor, hemde kurulum dosyaları sistem için ayırdığım alana taşmak sureti ile sistemimi bir hayli yavaşlatıyor. Portable olan uygulamarda herhangi bir problem yaşamıyorum fakat diğerleri malumunuz. Riskli bir işlem fakat araştırıp, deneyeceğim. Bilgilendirme için tekrar teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Sorduğun soruyu daha once hic denemedim. Çalışır mi bilmiyorum. :D Bir dene çalışırsa bizi de bilgilendiriver.

Yukarı Alt