Proje ödevim yardım.

valtrex

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
süleyman demirel
arkadaşlar ekteki devre proje ödevim devreyi isiste çizdim. Ama similasyon yaparken u1:b u1:c u1:d opampların da 4 ve 11 güç girişleri olmadığı için hata verdi.Yardımcı olabailir misiniz? şimdiden teşekkürler.

HATA: No power supply specified for net V+ in power rail configuration.
No power supply specified for net V- in power rail configuration.

Dosyalar

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Proteus opamplar karakteristikleri aynı oluyor genelde sadece +sat -sat aralığı farklı oluyor. Gördügüm kadarıyla osilatör devresi Opamp olarak LM741 kullanabilirsin 7 ve 4 bacağa simetrik besleme verirsin. Kullandığın +voltajları ya BATTERY (AVTİVE) Yada Generatörs kısmında dc source alırsan tüm sorunların ortadan kalkacaktır :)

Konu sahibi
Konu sahibi
V

valtrex

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
süleyman demirel
bu devrede en alttaki opamp da besleme verilmiş ama diğerlerine verilmemiş ozaman devre yanış mı oluyor. Birde ben diğer opamplara 9v besleme koysam devre çalışır mı?

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Tekrar söyleyeyim Kullandığın Devredeki Opamplar simetri besleme ile çalışır. Yani +9v/-9v +12 / -12 +5/-5 yani - voltaj kullanmadığını görüyorum.En alttaki opampı beslerken de güç kaynağını yanlış olanı bağlamışşın

Konu sahibi
Konu sahibi
V

valtrex

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
süleyman demirel
Onları isis te çizerken düzelttim. Bu sefer devre hata vermedi. Ama çıkışta sinyal elde edemiyorum. Karede okunamıyacak derecede saçma bir sinyal var oda arada çıkıyor. diğerlerin de hiçbir kıpırtı yok.

Dosyalar

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Sinus cıkısı aldigin yere kondansator eklemeyi denersen sorun buyuk ihtimal cozulecektir.

Konu sahibi
Konu sahibi
V

valtrex

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
süleyman demirel
peki kondansatörü 6. ve 7. bacağa paralel mi bağlıycam Bir de değeri ne olmalı. Bu şekilde denedim ama tam istediğim sonucu alamadım. Acaba kapasiteyi yanlış mı seçtim.

Konu sahibi
Konu sahibi
V

valtrex

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
süleyman demirel
herşeyi yaptım devre çalıştı sinyalide elde ettim malzemeleri almaya gittiğimde hiçbiyerde lf347 bulamadım. iç yapısı aynı diye lm324 aldım isiste denedim ama devre çalışmadı. aşağıdaki hatayı verdi.

[SPİCE] singular matrix: check nodes u1:c:15 and u1:c:16
[SPİCE] DELMIN increased to 5.55112e-017 due to lack of time precision
[SPİCE] transient GMIN stepping at time = 0.28738
[SPİCE] TRAN: Timestep too small ; time step 0 trouble with instance q:u1:b2

perşembeye kadar yetiştirmem lazım yardımcı olabilir misiniz?

Yukarı Alt