RC, RL, RLC devreleri hakkında

mervekty

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
RC, RL, RLC devrelerinin ;
1)Hangi amaçla kullanıldığı hakkında ,
2)Hangi tip süzgeç sınıfına girdiğine dair matematiksel ispatı hakkında ,
ve
RC ve RL elektrik devresinin türev alıcı devre veya entegral devresi olup olmadığının birinci mertebeden doğrusal(adi) diferansiyel denklemler ile devrelerin çözümlenebileceğinin ispatı hakkında bilgiye ihtiyacım var. Üç gündür internetten araştırdım fakat bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
RC, RL, RLC devrelerinin ;
1)Hangi amaçla kullanıldığı hakkında ,
2)Hangi tip süzgeç sınıfına girdiğine dair matematiksel ispatı hakkında ,
ve
RC ve RL elektrik devresinin türev alıcı devre veya entegral devresi olup olmadığının birinci mertebeden doğrusal(adi) diferansiyel denklemler ile devrelerin çözümlenebileceğinin ispatı hakkında bilgiye ihtiyacım var. Üç gündür internetten araştırdım fakat bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Selamlar
O Kadar RLC anlatılıyor ve nerede kullanılıyor bilmiyoruz degil mi En azından araştırıp burada bulundugun için sen ögreneceksin ve kendine birşeyler katıcaksın :)
Elektrik makineleri dersini alıyormusun?/aldın mı
RLC nin en büyük örnekleri Elektrik motorlarıdır. Örnek olarak asenkron motor yapısını söyleyebilirsin. Bazen kondansatör gozukmez . Kondansatorun amacı kompanzasyon olayıdır.
R Bunu daha da açarsak Motora ilk anma akımını vermek için belirli direnç kullanırız hatta bunu yol verici dirençler diye araştırabilirsin.
L Bobinimiz ise motorumuzun en temel kısmıdır. Üzerinden akım gecerek manyetik etki sayesinde donmesini saglayabiliriz.
C dedigimiz gibi genelde kondansatorle kompanze yapılır.

Osilasyon yapabiliriz.
Bunun dışında filtreler , hatta manyetik silahlar yapılmakta.
youtube ''Ses Hızından 8 Kat Hızlı Elektro Manyetik Toplar'' yazarak örnegini görebilirsiniz.

2.)Hangi tip süzgece girer dediginiz olay PASİF Filitre gruplarında ag , yg bant geciren filtreler yapılıyor yalnız RLC devreleri için. Analizi her filtre devrelerinde var bulamazsanız link verecegim.

3. Son sorun ise türev/integral alıcı devrenin çalışma prensibi kondansatördür zaten. Birinci mertebeden devrelerde kondansatör direnç çifti kullanılıyor.

kolay gelsin..

Konu sahibi
Konu sahibi
M

mervekty

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim internetteki çoğu yazılardan daha anlaşılır ve yardımcı oldunuz :)
Bilgisayar mühendisliği birinci sınıfım. Elektrik Devreleri dersi görüyorum.

Son düzenleme:

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim internetteki çoğu yazılardan daha anlaşılır ve yardımcı oldunuz :)
Bilgisayar mühendisliği birinci sınıfım. Elektrik Devreleri dersi görüyorum.
Basta belirtseydiniz daha net cevap verebilirdim . Özellikle osilasyon ve osilator alanında kullanılıyor sizin alanda.

Yukarı Alt