Redüktör seçimi

Scise

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar, ben bir overhead conveyor için sonsuz dişli bir redüktör seçmek istiyorum. Bu konveyörün hızı için düşündüğüm hız 5m/dk ve redüktör motor gücü 1.5kW olacak (bunun hesaplaması olduğunu biliyorum ama şuan elimde onun için teknik veriler yok o yüzden müşterinin söylediğine göre 1.5kW yeterli olacaktır.), Redüktör seçme konusunda çok fazla bilgim yok o yüzden seçerden kullandığım yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum doğrumudur, yanlışmıdır, eksikmidir bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Konveyör Hızı: 5m/dk - 0.083 m/sn
Konveyörü döndürecek dişli çapı: 14cm - 0.14m

Kullandığım formül: n = (Vc x 60) / (pi x Ddişli)

Bunun sonucunda= 0.083x60 / pi x 0.14 = 11.33 gibi bir devir çıkıyor ben bir redüktör firması sitesine girdiğimde 11.33'ün bir üst değeri olan 15 devir'li 62 tahvil oranlı bir redüktör seçtim sizce bu redüktör işimizi görürmü?

Şimdiden teşekkürler.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Yaptığımız hesap pek olmamış. Redüktör imalatçısı firmalarin bu konu ile alakalı bir takım teknik makaleleri mevcut. Okursanız doğru seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca cok fazla bilinmeyen var. Ilk once koveyor ile reduktor arasinda nasil bir aktarim organi var dişli mi var? Bu dislinin dis sayısı ve konveyor uzerindeki kramayerin ozellikleri v.s. bilmek lazim. Sonra yükü bilmek lazim durağan mi yoksa darbeli mi? Yani böyle olmaz. Okursanız makaleleri yeterli donanima sahip olursunuz şayet yeterli gelmez ise tekrar burdan sorabilirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

Scise

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Anladım teşekkürler. Sorunumu çözdüm söylediğiniz gibi 1-2 makale baktım daha sonrasında sorun kalmadı.

Yukarı Alt