Rusya`da Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi - Akkuyu Projesi

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Güncelleme 31.03.2020

Akkuyu Nükleer santralinde çalışmak şartıyla Rusya'da St. Petersburg Politeknik Üniversitesinde “Isı Enerjisi” ve “Elektrik Enerjisi” Alanında Yüksek Lisans Eğitim Programı Çerçevesinde 25 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yüksek lisans eğitimi görmek üzere kabul edilecektir.

Detaylar için:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Bölüm hakkında sorularınızı bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Şuan Moskova'da 3 yıldır eğitim almaktayım.

Giriş

Enerji, sosyal, ekonomik, kültürel gelişmeler için önemli bir ihtiyaçtır. Tüm Dünya'da olduğu gibi nükleer enerji ülkemizde de nükleer enerji artan enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif kaynaklardan biri durumunda.

Akkuyu'da ki nükleer santral çalışmaları 2010 yılında Rusya ile Türkiye arasında hükümetler arası anlaşma ile başladı.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Kısa Tanıtım Filmi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Çevre ve Balıkçılık

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Turizm

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Tarım

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Sağlık

Genel bilgiler ve adaylarda aranan şartlar için aşağıda ki siteden bilgi alabilirsiniz;
akkunpp.com/rusyada-egitim

Son düzenleme:

harunfr

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba bu sene tekrar öğrenci alacaklar 80 kişi, başvurmayı düşünüyorum , mülakatla ilgili olarak ve rusyada bu eğitimi almakla ilgili genel olarak bilgi verir misiniz , memnun musunuz şimdiye kadar ?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhabalar, eğitim ve hayat şartları Türkiye'ye göre biraz zor diyebilirim. Öncelikle eğitim rusça dili üzerinden yapılmakta. Hazırlık eğitimi Rusya'nın Obninck şehrinde verilmekte. Geri kalan eğitim 3 yıllığına Moskova'da daha sonra ise Obninck'e geri dönülecek diye planlanmakta.

Yazılı sınav ardından mülakat var. Mülakat çok zorlu geçmiyor. Gerçekten konu ile ilgili misiniz, göze alabilir misiniz, gerçekten gitmeyi istiyor musunuz gibi sorulara yanıt aranmakta bana göre.

Üniversite eğitimleri bizim Türkiye'deki sistemden farklı işlemekte. Sınav sistemini anlatayım;

Eğitim süresi burada 16 hafta. Bu 16 hafta içerisinde sınavlar olmakta. Sınavlar hocaların istediğine göre şekillenmekte. Örneğin fizik dersi; her 4 hafta da bir sınav oluyor. Sınavlar yin 5 6 soruluk yazılı sınavlardan oluşmakta. Dönem sonunda bu sınavların ortalaması alınıp 50 üzerinden bir puan belirleniyor. 30'un üstünde ise puanınız final sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Önemli bir nokta girdiğiniz her sınavda başarılı olmalısınız; yani yüzde 60 başarı gerekmekte. İlk sınavdan kötü aldım 2. sınavdan yüksek alırım diye bir olay söz konusu değil. Her sınavı geçmelisiniz. İyi yanı eğer kaldı iseniz aynı sınava 2 3 kere girebiliyorsunuz. Bu küçük sınavlar daha çok pratik üzerine, yani sayısal işlem. Finaller ise sadece teorem üzerine.

Yurtlar Türkiye'ye göre daha konforlu. Türkiye'deki apart yurtlar gibi. 24 kartlı bir blok var orada yaşayacaksınız. Mutfak, wc evin içerisinde. Aslında daire de diyebiliriz.

Daha çok siz soru sorunuz bir konu ile ilgili ben cevaplayayım.

İbrahim Yılmaz

MB Üyesi
Tepkiler
1
peki yemek konusunda bir sıkıntı yaşanır mı zira yurt dışına çıkan ark hepsi yemek konuşunda çok sıkıntı çektiklerini söylüyorlar ve rusyaya giden bir ark sürekli domuz yapı kullanıldığını söyledi bunlar doğrumu yoksa gideceğimiz yer için rivayet mi

KorsanKedi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben başvurdum ve gitmeyi gerçekten çok istiyorum ancak sorularım olacak :)
1- Yazılı sınavda nasıl sorarlar, ney hakkında sorarlar, zor olur mu?
2- Verecekleri burs miktarı oradaki şartlara göre yetiyor mu?
Daha sorularım var aklıma gelmeyen, böyle birini bulmuşken sorayım istedim ancak kafama takılanlar şimdilik bunlar teşekkür ederim şimdiden :)

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
peki yemek konusunda bir sıkıntı yaşanır mı zira yurt dışına çıkan ark hepsi yemek konuşunda çok sıkıntı çektiklerini söylüyorlar ve rusyaya giden bir ark sürekli domuz yapı kullanıldığını söyledi bunlar doğrumu yoksa gideceğimiz yer için rivayet mi
Yukarıda da söylediğim gibi bu sene Obninck ve St. Petersburg da hazırlık eğitimleri verilecek. Yemek konusu söyle; herkes kendi evinde kendisi yapıyor yemeğini. Yemek yapmayı biliyorsanız sorun yaşamazsınız. Helal kırmızı et bile bulunmakta bazı marketlerde. Genelde alış verişleri oradan yapıyoruz. Helal damgalı tavuk ve kırmızı et mevcut. Yani her şeyde domuz eti var diye bir şey yok. Rusya'da müslümanlarda yaşamakta.

Bazı gıdalarda veya çikolata vs ürünlerde domuz yağı veya alkol bulunabiliyor. Bunları dikkat ederseniz sorun olmaz. Yemek konusunda çok büyük sıkıntılar bulunmamakta.

Ben başvurdum ve gitmeyi gerçekten çok istiyorum ancak sorularım olacak :)
1- Yazılı sınavda nasıl sorarlar, ney hakkında sorarlar, zor olur mu?
2- Verecekleri burs miktarı oradaki şartlara göre yetiyor mu?
Daha sorularım var aklıma gelmeyen, böyle birini bulmuşken sorayım istedim ancak kafama takılanlar şimdilik bunlar teşekkür ederim şimdiden :)

1- Bizim zamanımızda yazılı sınav; fizik ve matematik soruları vardı. Test değil klasik sorulardı. Soruların çözümünü sorunun cevabı için verilen boş yere yazıyorsunuz. Matematik konuları mat1 den başlayıp integrala kadar olan konulardan hepsinden vardı hatırladığım kadarıyla. Fizikte ise yine mekanikten başlayıp atom teorilerine kadar olan alandan soru çıkmış idi. Zorlukları konusunda yorum yapamayacağım. Ben o zaman hepsini yapmış idim bana kolay gelmiş idi. Büyük ihtimal sizlerede kolay gelecektir.

2- Burs miktarı şirketin verdiği 500 dolar, birde okul 20 dolar civarı burs vermekte. Biz ilk geldiğimizde 1 dolar 30 ruble civarlarında idi, şimdi ise 60. Aldığımız para iki katına çıktı nerde ise. Para yetip fazla bile gelmekte bazı kişilere. Para harcama durumu kişiye bağlı aslında. Normal birisi için yeterlidir. Hatta para bile biriktirebilir.

KorsanKedi

MB Üyesi
Tepkiler
0
bir sorum daha olacak; Yazılı sınava çağırılırken ösym puanları ile sıralama yapacaklarmış, benim o zamanki ösym puanım 276 ve makine müh. okuyorum. Sizce çağırılır mıyım? Rusya'ya gitmek benim için çok önemli ve bu konu günlerdir kafamı kurcalıyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
bir sorum daha olacak; Yazılı sınava çağırılırken ösym puanları ile sıralama yapacaklarmış, benim o zamanki ösym puanım 276 ve makine müh. okuyorum. Sizce çağırılır mıyım? Rusya'ya gitmek benim için çok önemli ve bu konu günlerdir kafamı kurcalıyor.
Bilemiyorum başvuranların seviyesine göre değişir. Yalnız şöyle bir durum söz konusu;

Eğer sınavlardan veya diğer sebeplerden ötürü başarısız olursanız, şirket size yaptığı tüm ödemeleri geri almaktadır. Toplam eğitim boyunca 50-60 bin dolar arası harcama yapılacak. Yıllık olarak yaklaşık 8 bin dolar civarı size harcama yapıyor şirket. Eğer başarısız olursanız sizden geri alacak masrafları. Zaten başta 50 bin dolarlık bir senet imzalayacaksınız. Eğitimden sonra 12 yıl zorunlu çalışma var santralde. Yani okulu bitirip başka yerde çalışamazsınız veya gidemezsiniz.

Bizim dönemimizde aramızdan 7 kişi bazı sebeplerden dolayı ayrıldı, bazıları ise dersleri geçemediği için eğitim hayatı sonlandırıldı. Burada alttan ders alma diye bir süreç söz konusu değildir. O dönemde aldığınız tüm dersleri vermek zorundasınız. 1 dersi veremezseniz bile eğitim hayatınız sonlandırılıyor.

Eğer son final sınavından kalırsanız; sınava tekrar girmek için 3 ile 4 hakkınız daha bulunmakta. Yani ilk sınavda kaldınız diyelim, 1 hafta sonra tekrar sınava giriyorsunuz yine geçemediniz 3-4 gün sonra tekrar giriyorsunuz. En sonra ise komisyon yapılıyor. Onuda geçemezseniz eğitim hayatınıza son veriliyor.

Öncelikle karar vermeden önce kendinize güveniyor musunuz, başarabileceğinize inanıyor musunuz gibi sorulara yanıt bulunuz sonradan pişman olmamak için.

KorsanKedi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Çok teşekkür ederim cevaplar için aklımdaki sorulara cevap buldum

İbrahim Yılmaz

MB Üyesi
Tepkiler
1
Yukarıda da söylediğim gibi bu sene Obninck ve St. Petersburg da hazırlık eğitimleri verilecek. Yemek konusu söyle; herkes kendi evinde kendisi yapıyor yemeğini. Yemek yapmayı biliyorsanız sorun yaşamazsınız. Helal kırmızı et bile bulunmakta bazı marketlerde. Genelde alış verişleri oradan yapıyoruz. Helal damgalı tavuk ve kırmızı et mevcut. Yani her şeyde domuz eti var diye bir şey yok. Rusya'da müslümanlarda yaşamakta.

Bazı gıdalarda veya çikolata vs ürünlerde domuz yağı veya alkol bulunabiliyor. Bunları dikkat ederseniz sorun olmaz. Yemek konusunda çok büyük sıkıntılar bulunmamakta.
bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

abb

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
4 nisandaki sınava seçilen 600 kişiye en geç ne zaman haber veriliyor acaba bilginiz var mı?

abb

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
Burda elektrikler kesildi ondan aramadılar heralde. Yani beni en azından :D

abb

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
600 kişiye seçilirken sadece ösmy yerleştirme puanına mı bakıyorlar yoksa öğrenci numaramızı da verdiğimiz için okuldaki derslerimize de mi bakıyorlar benim alttan derslerim var da belki ondan seçilmemişimdir diye düşündüm. Çünkü benden düşük puanlarda girenler olmuş geçmiş senelerde.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
600 kişiye seçilirken sadece ösmy yerleştirme puanına mı bakıyorlar yoksa öğrenci numaramızı da verdiğimiz için okuldaki derslerimize de mi bakıyorlar benim alttan derslerim var da belki ondan seçilmemişimdir diye düşündüm. Çünkü benden düşük puanlarda girenler olmuş geçmiş senelerde.
Başvuranların ortalama başarısına göre değişir. Bu sene çok fazla tanıtımı yapıldı, bu yüzden başvuru oranı daha fazladır geçen senelere göre. ÖSS puanına göre diye bakılıyor yanlış hatırlamıyor isem.

nukleere007

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
marmara
Oncelikle bilgilendirme icin tesekkurler.Beni sinava cagirdilar.benim merak ettigim biz egitimi kazanirsak ve imzayi atarsak normal sartlarda 5.5 yil okul 3 yil staj 12 yil calisma yaklasik 21 yillik imza mi atiyoruz mersinde calismak zorunlu mu birde 16 haftalik egitimi anlamadim yilin yalnizca 16 haftasimi ders var geriye kalan surecte memlekette mi olacaz?

İbrahim Yılmaz

MB Üyesi
Tepkiler
1
Oncelikle bilgilendirme icin tesekkurler.Beni sinava cagirdilar.benim merak ettigim biz egitimi kazanirsak ve imzayi atarsak normal sartlarda 5.5 yil okul 3 yil staj 12 yil calisma yaklasik 21 yillik imza mi atiyoruz mersinde calismak zorunlu mu birde 16 haftalik egitimi anlamadim yilin yalnizca 16 haftasimi ders var geriye kalan surecte memlekette mi olacaz?
kaç puan almıştın öğrenebilir miyim acaba bende başvuru yaptım henüz haber yok

Yukarı Alt