Sac metal sorusu

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
Merhaba arkadaşlar. Soracağım soru aslında geometri ile alakalı. Şimdi biz bir dairenin çevresini ; 2(pi)r ile buluyoruz. Yani aslında bizim bulduğumuz çapı belli olan bir borunun açıldığında sac uzunluğu öyle değil mi ? Ancak tabi ki boruların bir sac kalınlığı var. Sac kalınlığı olunca formuluzasyon nasıl değişiyor onu anlamadım. Şimdi sorum şu ;

Çap D = 600 mm
Sac kalınlığı = 30 mm
Borunun genişliği = 450 mm

Olan bir borunun açılımı sonrası sac uzunluğumuz ne olur?
Şimdiden teşekkurler.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
bilen yok mu acaba

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Öncelikle yazdıkların Et kalınlığı ve borunun boyu olarak bilinir.bir borunun açınımını almak istediğini anlıyorum,farklı bir konuysa belirtirsin.
Merkez dairenin çevresini hesaplayacaksın.

Merkez dairen:600-30= 570mm
2πr=2.3,14.(570/2)=1789.8mm
Açınım levhan= 1789.8mm x 450mm olur.

Bu teorideki hesap ve malzeme ,bükme yuvarlama türüne göre açınım çapı herzaman bir miktar değişir.
Buradaki mantık açınım herzaman orta eksenden alınır.
Telden yazıyorum çarpımları kontrol edersin.

Merhaba arkadaşlar. Soracağım soru aslında geometri ile alakalı. Şimdi biz bir dairenin çevresini ; 2(pi)r ile buluyoruz. Yani aslında bizim bulduğumuz çapı belli olan bir borunun açıldığında sac uzunluğu öyle değil mi ? Ancak tabi ki boruların bir sac kalınlığı var. Sac kalınlığı olunca formuluzasyon nasıl değişiyor onu anlamadım. Şimdi sorum şu ;

Çap D = 600 mm
Sac kalınlığı = 30 mm
Borunun genişliği = 450 mm

Olan bir borunun açılımı sonrası sac uzunluğumuz ne olur?
Şimdiden teşekkurler.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
Teşekkurler aradığım cevap buydu.

denizgezmiş

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Yazılım Mühendisi
Öncelikle yazdıkların Et kalınlığı ve borunun boyu olarak bilinir.bir borunun açınımını almak istediğini anlıyorum,farklı bir konuysa belirtirsin.
Merkez dairenin çevresini hesaplayacaksın.

Merkez dairen:600-30= 570mm
2πr=2.3,14.(570/2)=1789.8mm
Açınım levhan= 1789.8mm x 450mm olur.

Bu teorideki hesap ve malzeme ,bükme yuvarlama türüne göre açınım çapı herzaman bir miktar değişir.
Buradaki mantık açınım herzaman orta eksenden alınır.
Telden yazıyorum çarpımları kontrol edersin.
sonunda aradığım cevabı buldum teşekkürler.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Saclarla işlem yaparken et kalınlıkları ihmal edilerek veya bükme işleminde iç ölçüler dikkate alınarak işlem yapılmasi gerekmekte

TheMakinİST

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Burada Emir Kalyoncuoğlu arkadaşıma katılmıyorum. Eğer boru ile bir işlem yapılacak ise çevre diye genel tabir iki ayrı alt başlığa ayrılır. iç çevre dış çevre.. Normal çemberde olduğu gibi bir açınım söz konusu değildir.

Ancak teorik olarak hesap yapılacak ise dişlilerde de olduğu gibi bölüm dairesi((iç+dış)/2) ortalama bir çap ile işlem yapılabilir.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Burada Emir Kalyoncuoğlu arkadaşıma katılmıyorum. Eğer boru ile bir işlem yapılacak ise çevre diye genel tabir iki ayrı alt başlığa ayrılır. iç çevre dış çevre.. Normal çemberde olduğu gibi bir açınım söz konusu değildir.

Ancak teorik olarak hesap yapılacak ise dişlilerde de olduğu gibi bölüm dairesi((iç+dış)/2) ortalama bir çap ile işlem yapılabilir.

Beyfendi farkettiyseniz genelleme yapmıştım orada. Saclarla genel olarak işlem yaparken diye. Boruların hesaplaması konusunda bir fikre sahip değilim.

TheMakinİST

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Beyfendi farkettiyseniz genelleme yapmıştım orada. Saclarla genel olarak işlem yaparken diye. Boruların hesaplaması konusunda bir fikre sahip değilim.
Emir Bey size bir ithafta bulunmadım sadece fikirlerimizin farklı olduğunu söyledim, iyi günler.

Yukarı Alt