Servo motor ile step motorun farklılıkları

sahinrulman

MB Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2017
Mesajlar
13
Tepkiler
4
Yaş
33
Üniv
Ankara Gazi Üniversitesi
Servo motor hız, pozisyon ve moment değerlerine tam olarak hakim olabildiğiniz motorlardır. Servo motorlar yüksek kararlılık ve güç gerektiren projelerde kullanılmaktadır. Servo motorların istenildiği şekilde çalıştırabilmeniz için encoder veya resolver olması gereklidir.

Geniş hız komutlarını dahi sapmadan uygulayabilecek kapasiteye sahip olan servo motorlar devir değişimlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirerek yüksek verimle çalışmaktadır. Servo motorların kullanım alanlarına baktığımız zaman çoğunlukla cnc tezgahlar, baskı makinaları, kesme makinaları ve tekstil makinaları olmak üzere aşırı hassasiyet gerektirmeyen bir çok üretim makinalarında kullanılmaktadır. Servo motorlar bakım ve onarım yönünden sizleri zorlamayacak bir motordur.

Step motorlar çalışmalarını aşamalı olarak gerçekleştiren adım motorlarıdır. Yüksek hassasiyet gerektiren projelerde kullanılan step motorların 360° adım açısı üzerinden hesaplayarak işlem yapmaktadır. Adım kaçırma ihtimali çok düşük olan step motorlar genellikle lazer kesim cihazlarda, 3d yazıcılar, kart okuyucular, robotik sistemler ve uzay endüstriyel araçlarında kullanılmaktadır. Step motor sürücüsü ile motor kontrol ve yönetimi sağlanmaktadır.

Temel Farklılıklar

Servo motor ile step motorun temel anlamdaki farkı kontrol mekanizmalarının farklı olmasıdır. Step motorlar aşamalı olarak çalışır ve kontrolleri bu şekilde tamamlar. Step motorlar güç değerlerine uygun olarak çalıştırıldığı sürece konum kaybetmez. Dengeli bir çalışma prensibi olan step motorların dalgalanma yapması söz konusu değildir. Yüksek güç verilmesi gereken noktalarda step motor yerine servo motor kullanılması gereklidir. Yüksek devir yapabilen ve dinamik bir yapıya sahip olan servo motorların tutma tork değerleri bir hayli yüksektir. Maliyet noktasına bakıldığı zaman step motorlar servolara göre daha uygundur.

Performans ve güç isteği dikkate alınarak servo motor veya step motor tercihi yapmanız çalışmalarınızdan alacağınız verimi arttıracaktır. Servo motor veya step motor seçimi hakkında bilgi almak için Şahin Rulman ile iletişime geçebilirsiniz. Servo motor fiyatları ve step motor fiyatlarını Şahin Rulman sitesinden inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.
 
Yukarı Alt