Ses ile Anahtar Kontrolü

Tesla

MB Üyesi
Tepkiler
3
Merhaba arkadaşlar ben kendi odama ses ile açılıp kapanan lamba devresi yapmak istiyorum. İnternette çok fazla bilgi var ama çoğu led yakma benim istediğim 220 besleme ve 220 çıkış olması lazım ki her lambayı kontrol edebileyim. Nasıl yapabilirim arkadaşlar?

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Arduino ve 5v röle kullanarak yapabilirsiniz.Ses kısmında ise app invertor ile android için basit bi uygulama yapabilirsiniz.Arduino da bunu okutup if döngüsü için de gelen ses , lamba aç ise şu çıkışı aktif et diyerek yapabilirsnizi.Akşam eve geçtiğim de ayrıntılı yardımcı olabilirim

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Merhaba iyi günler Tesla , daha önce arduino konusunda herhangi bir çalışmada bulundunuz mu acaba? Neyi ne kadar bildiğiniz hakkında bilgi verirseniz daha çok yardımcı olabilirim.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Tesla

MB Üyesi
Tepkiler
3
arduino var bende giriş seviyesinde kullanıyorum aslında ama İnternette araştırdım herkes farklı kaynak kullanmış ve çoğu yalan dolan. telefonla kontrol edebilmek istiyorum ancak kontrol etmek istediğim 3v luk led değil ampul yakmak istiyorum.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Anlatıyorum işte.5v bir röle alacaksınız.İnternette bir sürü var.Rölenin NO(normaldeaçık) NC(normalde kapalı ,common ve bobin tetikleme uçları mevcut. röle içinde bir bobin mevcut. ve eğer siz bu bobini aktif etmediğiniz sürece NO ucu lojik-0 seviyesinde kalacaktır.Eğer siz bobini aktf ederseniz , NO ucu lojik-1 seviyesini alacaktır.Bir ledi kontrol etmek ile bir ampul arasında hiç bir fark yoktur.5v röleyi arduino çıkışı ile tetiklersiniz.Ardından common ucundanda ve no ucundan 220 v bağlantılarını yaparsınız ve işlemi gerçekleştiririsiniz.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Ayrica transistör ile sürerseniz daha iyi verim alabilirisiniz.Bir diğer konuda APP INVERTOR uygulaması. bu uygulama ile basit bir şekilde android uygulaması yapabilirsiniz.

MuratBATAR

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Ulusal Nukleer Arastırma Unıversıtesı
tara0007f.jpg

Ses sınyalını matlab vs kullanarak analız edebılırsen kendı ses tonunda sıfreleme yapabılırsın Bıraz zor fakat ogrenme asamasında bırcok sey katabılır..

Yukarı Alt