Sizce bayan mühendisler iş bulmada sıkıntı çeker mi?

• Bilmiyorum.

Oylar: 0 0,0%

• Seçmen sayısı
    41
  • Poll closed .

ayseguler

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Sakarya Üniversitesi

Bir bayan mühendis adayı olarak oylarınızı dikkate alacağım :)

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Ankete ek bir seçenek daha ekledim. Bana sorarsanız erkeklere nazaran daha avantajlıdırlar. Tabiki şirkete göre değişebilir :)

Andromeda

Uzaylı...
MB Üyesi
Tepkiler
52
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
ODTU
Bence bir farkı olmamalı. şirkete göre değişgenlik gösterebilir.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Öncelikle bu yorumlarımı sizi tanımadan gerçekleştiriyorum o yüzden yanlış olabilir. Şimdi çevremde illa ki bayan mühendis adayları var. (EEM) okuyorum. Bir kaç gözlemimi paylaşacağım. Örneğin bir devre yapılcak ,ya ben bunu lehimleyemem ki , ay elim yanar ya , beceremicem. vs gibi bir çok cümle duyuyorum.Bence bayanlar mühendislikte bir çoğu bir erkeğin gerisinde kalmasına rağmen , şirketlerde bazen daha avantajlı oluyorlar. Genel de satışla ilgili bölümlere alınıyorlar bence. Yazılım yapan ya da bir devre üzerinde saatlerini harcayan pek kimseye rastlamadım.Üniversitesi sonuçları açıklanıyor ve 40 50 bin civarında ya da düşük olan bayan arkadaşlarımız genel de mühendislik yazıyorlar. ilgisi olmamasına rağmen.Aynı zaman da bir çoğu okulda kalmayı tercih ediyor.Çünkü inekliyorlar :)

Tepkiler
20
Meslek
Endüstri Müh.
Üniv
Kırıkkale Üniversitesi
Sadece staj deneyimime bağlı kalarak şunu söyleyebilirim ki fabrika ortamında bayan mühendislere fazla özen gösteriyorlar. Çalışanlar yanınızda konuşmalarına dikkat ediyor yemek yediginiz yerler bile bayan oldugunuz için erkek mühendislerden farklı oluyor. Bu durum iyi gibi gözüksede geri planda kalmamiza sebep olabiliyor .Yorumda bahsedildiğinin tersine isteyerek mühendislik seçtiyseniz bir devrenin başında saatlerinizi harcamanizi sen bayan mühendissin diye engellemiyorlar. Kısacası işini severek ve doğru yapmak yeterli diye düşünüyorum.

Rabia

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kahramanmaraş sütçü imam ünive
Daha mezun olmadım ama yaptığım stajlarda ki gozlemlerime göre herkes saygılı terbiyeli gerek yönetim kadrosu gerek işçiler olsun konusmalarinda hareketlerin de çok ozenliler. Fakat gel gelelim ki birşeyler yapmaya kalkışınca geri planda oluyorsunuz. Hatta geri plana atiliyorsunuz. Yapamazsınız gözüyle bakiliyorlar fırsat dahi vermiyorlar. Uzeriniz kirlenmesin geri durun bi yerine birşey olur gibi çok söz duydum. Bayan mühendis olmak içinizden çok gelse de hevesli de olsanız işveren ve diğer kadrolar tarafından geri planda kalıyorsunuz.

eragoln

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Fırat Üniversitesi
Ankete ek bir seçenek daha ekledim. Bana sorarsanız erkeklere nazaran daha avantajlıdırlar. Tabiki şirkete göre değişebilir :)
Dediğin gibi daha çok avantajlılar bence de bende bir aday olarak ve tanıdığım mühendis abilerin tecrübelerinden bir bayanın işi alması daha kolay oluyormuş.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Bende şuan staj eğitimi görüyorum ve staj yaptığım firmada bayan bir arkadaşımız da var. Her ne kadar kendisi ile tanışmamış olsam da uzaktan gözlemlediğim kadarıyla erkek stajyerlerden bir farkını göremedim ne ayrıcalığı nede eksiği var. Hatta kendisi üretimde çalışıyor torna ve freze tezgahlarında parça bağlama işlemlerinde operatörlere yardımcı oluyor. Yani demem o ki bayan mühendis arkadaşlarımız ne iş bulma konusunda nede çalışma konusunda sıkıntı çeker benim tek korkum biz erkeklerin önüne geçmeleri o zaman sıkıntı olur işte :) :)

06ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kırıkkale üniversitesi
Bende bayanların daha avantajlı olduğunu düşünüyorum sahada biraz daha zor tabi işleri.

serhadovski

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
ogrenci
Üniv
Karabük Üniversitesi
Bayanlara mühendislik bizden daha çok yakışıyor canım.. :p

okanoto

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
bingöl üniversitesi
Bir üretim müdürü olamazlar yani ustalarla uraşamazlazlar ama arge konusunda düşünmeden iş bula bilirler

mustaphos

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Öğrenci
Üniv
Anadolu University
Yeterki yaratıcı bir zekaya sahip olsun. Kapılar her iki cinsiyet için de sonuna kadar açılır. Önemli olan yeni fikirler üretebilmek ve geliştirebilmek. Üniversitelerde geçmişinde önemli başarılara imza atan birçok bayan hoca var.

burak3212

MB Üyesi
Tepkiler
2
Eğer sizde ilgili bölümleri okuyarak menzun olabiliyoranız farkınız nedir ki ?

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Yeterki yaratıcı bir zekaya sahip olsun. Kapılar her iki cinsiyet için de sonuna kadar açılır. Önemli olan yeni fikirler üretebilmek ve geliştirebilmek. Üniversitelerde geçmişinde önemli başarılara imza atan birçok bayan hoca var.
Bu ülkede yaratıcı zekaya bakış açısı " BU ADAM DELİ " bu yorumuna katılamayacağım sevgili genç arkadaşım.

Yukarı Alt