Sizce evren genişliyor mu yoksa sabit mi?

Büşra Nur Özcan

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Metalurji ve Malzeme Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Bu zamana kadar okuduğumuz çoğu yazılarda meşhur big bang olayından sonra evrenin giderek genişler halde olması yer alıyordu. Evren genişliyor ise başlangıcında bunun tam tersi konumda olması lazımdı yani bir genişleme olması ilk halinin genişledikten sonraki halinden küçük, dar yapıda olması demektir.

Stephen Hawking ölmeden önce yazdığı makalesinde evrenin bilinenin aksine genişlemediği, sandığımız kadar anlaşılması zor bir olgu olmadığı ve evrenin sonsuz olarak tasvir edilmesinden ziyade sınırları olduğu yer alıyor. Ayrıca aynı makalesinde çoklu evrenden bahsediyor.

İspat edilmesi oldukça zor ve karmaşık bir konudur çoklu evren. Bilim her geçen gün dünün üstüne koyarak bazende dünü silip yenisini getirerek ilerliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

Gndgd

MB Üyesi
Tepkiler
5
Bu zamana kadar okuduğumuz çoğu yazılarda meşhur big bang olayından sonra evrenin giderek genişler halde olması yer alıyordu. Evren genişliyor ise başlangıcında bunun tam tersi konumda olması lazımdı yani bir genişleme olması ilk halinin genişledikten sonraki halinden küçük, dar yapıda olması demektir.

Stephen Hawking ölmeden önce yazdığı makalesinde evrenin bilinenin aksine genişlemediği, sandığımız kadar anlaşılması zor bir olgu olmadığı ve evrenin sonsuz olarak tasvir edilmesinden ziyade sınırları olduğu yer alıyor. Ayrıca aynı makalesinde çoklu evrenden bahsediyor.

İspat edilmesi oldukça zor ve karmaşık bir konudur çoklu evren. Bilim her geçen gün dünün üstüne koyarak bazende dünü silip yenisini getirerek ilerliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

Merhaba ;

Öncelikle evrenin genişlediğinden ziyade , evrendeki her maddenin birbirini çektiği veya ittiğini biliyoruz , sorduğunuz soruya bilimsel bir cevap verebilecek tez şuan için yok diye biliyorum.
Zaten evren ile alakalı bildiğimiz çok az , ve her geçen gün cehaletimiz artmakta , öğrendiğimiz her bilgi peşinde binlerce bilinmeyen getiriyor.

Evrenin yaradılışını big bang teorisine bağlayacak olursak , sonsuz yoğunluk sıfır hacimde bir şeyin patlaması diye tanımlanıyor.
Evren genişliyor'dan kasıt galaxyler yaratılmıyor mevcut sistemler birbirlerinden uzaklaşıyor , bunun hakkında çok fazla şey yazılıyor , dünyada olan fiziki kanun ve kuralların evrenin her yeri için
geçerli olmadığını kabul ederek . Bilimsel ispat için kesinlikle gözleme ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

Konuşması çok zevkli bir konu , saatlerce istişare edilip bilgi paylaşımı yapılacak , ve bu zamana değecek bir kaç konudan biridir Evren diye düşünüyorum.
Konuyu açtığınız için kendim adına teşekkür ediyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
Büşra Nur Özcan

Büşra Nur Özcan

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Metalurji ve Malzeme Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Bende yazınız için teşekkür ederim.