Soğutma gerekli mi?

Engineer_

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
Merhabalar, ben bu sene uçan araba tasarım yarışmasından Teknofest'e katılıyorum. Aracım elektrikli olarak ve aynı drone gibi döner kanatlı olacak. Havada çalışırken asenkron motorların soğutulmaya ihtiyacı olur mu? Sonuçta aynı zamanda hareket ederken dışarıdaki havayla soğuyacak fakat fazla ısınır mı?
Not: Her bir motoru %25 kapasite ile çalıştırmayı planlıyorum. Motor sayısı fazla çünkü
Not: Soğutulması gerekirse öneriniz var mıdır?

sami kaan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
Başkent Üniversitesi
Soğutma bence gerekli olmaz. Hatta ortaya çıkan ısıyı elektrik enerjisine çevirecek ve bunları motora aktaracak bir sistem yapabilirsen daha iyi bir başları elde edebileceğini düşünüyorum. Bu şekilde hem daha uzun süre hareket kabiliyeti olan bir aracın olur hemde soğutma işlemini bu şekilde sağlayabilirsin.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Asenkron motor ile araba uçuracaksın? bir de o motorları yuzde 25 kapasite ile çalistiracaksin. Bu gibi büyük hedefler varken, soğutmayı kendine problem etmene gerek yok. Illa sogutmak istersen motoru altta pervaneyi ustte olacak sekilde koyarsin, o hava akimi ile motor soğur.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

Engineer_

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Soğutma bence gerekli olmaz. Hatta ortaya çıkan ısıyı elektrik enerjisine çevirecek ve bunları motora aktaracak bir sistem yapabilirsen daha iyi bir başları elde edebileceğini düşünüyorum. Bu şekilde hem daha uzun süre hareket kabiliyeti olan bir aracın olur hemde soğutma işlemini bu şekilde sağlayabilirsin.
Isıyı nasıl geri depolayabilirim? Rejeneratif fren gibi hareketi enerjiye çevirmeyi biliyorum ama bunu hiç duymamıştım. Sistemin spesifik bir ismi var mı?
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Asenkron motor ile araba uçuracaksın? bir de o motorları yuzde 25 kapasite ile çalistiracaksin. Bu gibi büyük hedefler varken, soğutmayı kendine problem etmene gerek yok. Illa sogutmak istersen motoru altta pervaneyi ustte olacak sekilde koyarsin, o hava akimi ile motor soğur.
13 motor ve pervane kullanıyorum bahsetmeyi unutmuşum özür dilerim.

Yukarı Alt