Solidworks Çizim Yardım Bölümü

Konu sahibi
Konu sahibi
cihatakbulut

cihatakbulut

MB Üyesi
Tepkiler
15
Meslek
Makine Mühendisi
merhabalar solidworks için indirme linki paylaşabilirmisiniz acaba bir kaç adres denedim yapamadım
Kod:
http://www.downloadtr.net/program/1399-solidworks-2015-turkce-full-indir-download.html
letitbit linkleride çalışıyor,indirirken tüm partları sırayla indirmelisiniz. iyi çalışmalar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

alperk55

MB Üyesi
Tepkiler
1
Youtubeda "how to make animation is solidworks" videosunu izle orda ayrıntılı bir şekilde anlatıyor

alperk55

MB Üyesi
Tepkiler
1
Youtubeda solidworks türkçe anlatım kanallarına abone olabilirsin

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi - Makine Mühendisliği
Arkadaşlar sizce en kaliteli tasarım programı hangisidir? Solidworks, Catia, nx... Ben sadece nx kullanmadım hiç, sizin düşünceleriniz neler ?

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Kullandığınız alana göre değişebilir, her programın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı alanlarda solid autocad'e göre daha pratik gelsede bazı alanlarda ise solid bir işe yaramıyor. Mesela simülasyonda solid daha başarılı autocade göre bence. Catia, unigraphics'de ve autocad de uzmanlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Ben yaptığım tasarımların analizini solid de yapamıyorum ansys e aktarıyorum, biten parçayı veya montajı orada da yapı analizlerini yapiyorum. Benim sorma amacım bi parça çizdiğim de onun analizini de aynı program üzerinde yapabilmek bunun için hangi program daha ideal ve kullanışlı bunu bulmak istiyordum bilgileriz için cok tesekkür ederim

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
CATİA V5 kullanmaya başladım en son çare =) Bu arada catia vs diğer programlarla ilgili elimde çok fazla not var onları nasıl paylaşabilirim ?

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
burada hangi kategoriye koymam gerekiyor ona karar veremedim Ders notları?

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Teşekkürler . İyi çalışmlar

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Solidworks, Autocad ve Ansys ile hem çizim yapıp hemde aynı program içerisinde analiz yapabiliyorsunuz.

Autocad ürün ailesi gayet geniş, her konu için neredeyse özelleştirilmiş paketleri bulunuyor. Sonlu elemanlar yöntemini kullanarak analiz yapıyor. Bu programı için autodesk.com/products/simulation-mechanical/overview ziyaret edebilirsiniz. Aynı program içerisinde çizimden sonra analiz yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde solidworks içerisinde de analiz yapma bölümü var. Program içerisindeki eklenti ile çağırabiliyorsunuz. Ancak benim önerim daha gerçekçi ve doğru sonuçlar için Ansys kullanmanız yönündedir.

"ANSYS, hem dışarıdan CAD datalarını alabilmekte hem de içindeki "preprocessing" imkanları ile geometri oluşturulmasına izin vermektedir. Gene aynı preprocessing içinde hesaplama için gerekli olan sonlu elemanlar modeli yani mesh de oluşturulmaktadır."

Yalnız Ansys içerisindeki çizimler solidworks'tekine göre daha zor çiziliyor. Karmaşık parçaların çizilmesi bunun içerisinde zor bu yüzden solidworks gibi programlardan aktarma yapılıyor. Buradaki en önemli konu aslında mesh işlemidir. Hangi programda çizim yapmış olursanız olun mesh işlemi asıl sizin sonuçlarınızı etkileyen bir etmendir. Daha önceleri ansys sadece sonlu elemanlar metodunu uygulayan bir yazılımdı. Mesh ve çizim işlemleri başka programlar ile yapılıyordu. Buradan gelen veriler yine ansys içinde çözümleniyordu. Şu anda bunların hepsi tek bir arayüzde yapılıyor ancak dediğim gibi karmaşık parçaların çizimi için solidworks veya catia gibi programlardan yararlanmanız gereklidir.

Çizim programları içerisinde hangisi daha iyi sorarsanız bence catia daha iyidir elbet. Solidworks daha basit, az parça içeren küçük ölçekli işletmeler için uygun bir program. Analiz sonuçları açısından bakarsak dediğim gibi en önemlisi mesh işlemidir. Bunu hangi programda çizerseniz çizin mesh işlemini düzgün yapamadıysanız zaten hatalı sonuçlar alırsınız.

Murat Konakci

MB Üyesi
Tepkiler
31
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Cok tesekkür ederim hakan bey verdiniz bilgiler icin eminim diğer arkadaslara da faydali olacaktir . iyi calismalar.

Cengiz

Makina Mühendisi
MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Makina Mühendisi
Merhabalar,
Aslında programların kalitesine göre değilde programları sektörlere göre sınıflandırırsak daha somut cevaplar elde edebiliriz. Birde bunun yanında kullanım gereksinimlerinide göz ardı etmemek lazım.
ilk olarak programlar genel olarak kendi içinde bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar; 2d çizim, katı modelleme, yüzey modelleme, sac modelleme, simülasyon ve analiz vs. modüllere sahiptir. Bu modüller hemen hemen bir çok programda mevcuttur. Her program kendi içinde güçlü olduğu modüllerin yanında zayıf olduğu modülleride vardır. Bu modüllerin ihtiyacıda sektörlere göre değişmektedir. Bunlarda bazıları; otomotiv, uçak, robot sanayi, makina, kalıp sanayi, inşaat vs. aklınıza gelebilecek diğer sektörler... İşte tam burada hangi program nerede kullanılıyor ve ben hangi sektörde yer almak istiyorum diye soruları kendimize sorup cevap aldıktan sonra nereden başlayacağımıza karar vermeliyiz.. Aşağıda programların listesini elimden geldiği kadarıyla yazdım. Bunlara ek olarak sektörlerin kullandıkları programları ekledim. (NOT: Firmaların tasarıma ayırcağı bütçeleride unutmamak lazım)

CATIA -----------------------------------OTOMOTİV, UÇAK (MAKİNA VE ROBOT SEKTÖRÜNDE ÇOK AZ KULLANILIR)
NX UNIGRAPHICS---------------------- OTOMOTİV, KALIP, MAKİNA, ROBOT (
SOLIDWORKS--------------------------- MAKİNA, KALIP, ROBOT ( GENELDE KULLANIM ALANI YAN SANAYİDİR)
CREO (ESKİ ADI PROENGINEER)-------OTOMOTİV, MAKİNA
AUTODESK -----------------------------
TOPSOLID--------------------------------ESKİ BİR PROG. OLMASINA RAĞMEN KENDİNİ GELİŞTİRMEYE YENİ BAŞLAMIŞTIR. MALİYETİ DÜŞÜKTÜR
THINK 3 ---------------------------------
CIMATRON------------------------------ CNC TEZGAHLARINDA CAM OLARAK TERCİH EDİLİR.
SOLIDCAM------------------------------ CNC TEZGAHLARINDA CAM OLARAK TERCİH EDİLİR

MÜHENDİSLİK ANALİZ İÇİN;

MATLAB
NASTRAN ------------------------- AR-GE BÖLÜMÜNE SAHİP FİRMALAR KULLANIR
STAR CD--------------------------- AR-GE BÖLÜMÜNE SAHİP FİRMALAR KULLANIR
ABAQUS --------------------------- AR-GE BÖLÜMÜNE SAHİP FİRMALAR KULLANIR
ADAMS ----------------------------- AR-GE BÖLÜMÜNE SAHİP FİRMALAR KULLANIR
FLUENT -----------------------------AR-GE BÖLÜMÜNE SAHİP FİRMALAR KULLANIR

omercip80

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gazi Üniversitesi
Havelsan ve Tai gibi yerlerde catia kullanılabilir. Catia havacılık ve otomotiv sektöründe kullanılan bi program.ama öğrenmenin bi zararı olmaz.

Mert Güner

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BAYBURT ÜNİVERSİTESI
Bilgisayar destekli çizim dersinde solid vereceklermiş bize.Autocad alsak daha mantıklı olmaz mı? Bildiğim kadarıyla autocad daha çok kullanılıyor iş hayatında.Okula diyip solid yerine autocad alalım desek yanlış mı yapmış oluruz?

uursvi

MB Üyesi
Tepkiler
0
hocam, bilgisayarı windows 10'a güncelleyince solidworks hata verdi, çalışmadı. acaba bu işi nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz. şimdiden teşekkürler.

Yukarı Alt