Staj,iş, askerlik

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar Makine mühendisliği son sınıfım. Derslerimi bitirdim. Geriye sadece staj kaldı.Eğer firma kabul ederse 15 günlük stajını yapacağım. Staj yaptığım firmada işe girebilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İşe alınmasam bile şu dönemde askerliği tecil ettirsem iş bulma imkanım nedir? Askerliği yapmalımıyım?

beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Önce askerliği yapmalısın. Askerliği aradan çıkarmadan iş bulman veya herhangi bir şirkette daimi olarak kalman zor olur.

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Askerliği aradan çıkarmanız da fayda var.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Bu sorunun cevabı çalışacağın firmaya göre değişir bence.
Bende mezun olunca direkt askere gitmeyi düşünüyordum ancak okul bitmeden kurumsal bir firma ile anlaştım o nedenle askerliği erteledim.
Eğer güzel bir ücrete iş bulabilirsen askerliği bedelli olarak veya ileri ki zamanlara ertelemeyi düşünebilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Peki tecrübesiz olan kişileri de direkt işe alırlar mı? Benim şu an hiç iş tecrübem yok. Okulda da Solidworks ve Office programlarına ait bilgim vardı. Şu an Office programları ve Solidworks'te kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İşveren benim hangi özelliğimden dolayı işe alır sizce? Küçük bir işletme de olsa işe alınır mıyım?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Çoğu mezun tecrübesiz oluyor zaten. Şuan corona olduğu için iş bulmak biraz daha zor olabilir ama bulunmayacak diye bir şey yok. Eğer staj yaptığın yer senden memnun kalırsa sonlarına doğru çalışmak ister misiniz diye sorabilirsin bence. İş bulamaman durumunda askerliği değerlendirebilirsin ilk başta sorduğun gibi.

Küçük işletmeler işi direkt bitirmene bakar genelde, yani seni yetiştirmeye çalışmaz.
Büyük ve orta işletmeler sende ışık görürse tecrübesiz de olsan biz bunu yetiştiririz diye işe alım yapar.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Peki mezun olduğum üniversitenin bir önemi var mı? İlk işe alınırken Solidworks, Office programları kullanma yeteneği, İngilizce seviyesi oldukça önemli midir? Bunları geliştirerek firmaya başvurursam benim için bir artısı olur mu?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
İngilizce aşırı önemli.
Program bilmek bir artıdır tabi.
Büyük firmalar için üniversitenin önemi var ne yazık ki.
Ancak üniversite ilk iş başvurusunda çok etkili bir yerlerde çalışılıp tecrübe kazanıldığında üniversitenin önemi ortadan kalkıyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
bu yaz döneminde kendimi geliştirmek için sizce hangisine ağırlık vermeliyim? (İngilizce, Office programları, Solidworks)

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gayet iyi İngilizce seviyen, eğer yapabiliyorsan A seviyesine çıkartsan çok daha iyi olur.
Bu nedenle öncelikle İngilizceye yönel bence.
Ofis programları aşırı önemli değil onları temel düzeyde bilsen yeter çalışırken öğreniliyor çoğu özelliği zaten.
Solidworkste kendini geliştirmeye devam edebilirsin bu şartlar altında ancak sadece çizim olarak düşünme.

Mesela bir kaykay çiz tekeleri nereye koyarsan esnemez onları hesaplamaya çalış. Tasarımı parametrik yap mesela hesap değiştikçe tekerlerin konumu değişsin.

İnternetteki teknik resimleri katı yapmak sadece solidworks yeteneğini arttırır. Ancak mukavemeti tasarımlarına katabilirsen bu değerli bir şey olur senin için.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Ben mesela bir şeyin hesabını gayet iyi yapabiliyorum. Fakat tasarlarken biraz eksik kalıyorum. Bu yönümü nasıl geliştirebilirim? Tasarım mühendisi olamam mı?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Bir şeyi tasarlarken eksik kalman normal. Bu zamanla gelişecek bir şey. Hesapları olabildiğince doğru yapmak daha önemli şuan.
Tasarladığın herhangi bir şey var mı, eksik kaldığını düşündüğün mesela. Bakabilirim :)

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Yok genel olarak demiştim. Mesela örnek veriyorum: Araba tasarlıyorum: Diferansiyelin tam olarak ne ile neyin arasına geleceğini göremiyorum.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Peki İngilizcemi geliştirebileceğim bir site önerebilir misiniz? Nasıl geliştirebilirim?

Son düzenleme:

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Bu dediğin çok önemli değil.

Araba yapan bir firmada tasarımcı olarak çalışıyorsun diyelim, sana bir veya birden fazla parça verilir. Sen bu parçaların birbirine montajlanması üretilebilir tasarım oluşturmak aynı zamanda bazı şartları sağlayacak tasarım yapmakla mükellef olursun.

Sana bu durumu örnekle açıklıyım :)

Bir ekip olarak kettle tasarlayacaksınız, sana da kapak kısmı düştü.
Dediler ki sana kapak açılsın ve müşteri su doldururken kapanmasın.
Burayı tasarlamaya başlıyorsun kapağı işte, bu sırada yay kullanmak bir çözüm mesela.
Torsiyon yayı da kullanabilirsin çekme yayı da bu senin ne kadar alanın olduğuna bağlı.
Veya öyle bir tasarım yaparsın ki mıknatısla açık kalmasını sağlarsın.

Umarım yeterince net olmuştur :D

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Peki İngilizcemi geliştirebilecek bir site öneriniz var mı? Nasıl İngilizcemi geliştirebilirim?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
O kişiden kişiye değişiyor, en iyi sen bilirsin kendini nasıl geliştirebileceğini.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Tamam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten faydalı oldunuz. Sağolun.

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Staj dönemi bir mühendislik öğrencisinin en önemli dönemidir diye düşünüyorum. Çünkü bu, iş hayatını somut bir şekilde görme ve bu işi gerçekten yapıp yapamayacağını gösterme fırsatı sunar. Kısacası; aldığın sorumlulukları yerine getirebildiğini görmek, sana müthiş bir özgüven verir. Bu, her mühendislik öğrencisinin ihtiyaç duyduğu bir duygudur.

Yukarı Alt