Staj

safinurozbk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Doğuş Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar,EHM 3. sınıf öğrencisiyim ve staj yapmam gerekiyor.Bu yaz için geçti ama bir daha ki dönem için soruyorum.Staj yeri araken neler yapıyorsunuz?Ben sene boyunca başvurmadığım yer kalmadı,gerek sosyal ağlardan kariyer vs. gerek elle cv mi verdim.Ama hiç birinden dönüş alamadım.Torpilimde yok

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Ben Elektronik Haberleşme okurken şirket stajı yerine laboratuvar stajı tercih etmiştim. Bu alanda iyi olduğunu düşündüğüm üniversitelere başvuru yaptım ve İ.T.Ü elektromanyetik laboratuvarında alanında çok iyi olan profesör ile birkaç ay geçirme fırsatım oldu. O yüzden, şirket stajlarının yanı sıra bu tarz uygulamalara da dahil olabilirsin. Fakat yine de şirket stajı yapmak istersen CV'nde seni diğer adaylardan ayıran birşeyler olmalı. Örneğin; İngilizcenin yanı sıra Almanca konuşabilme yetisine sahip olma veya pek çok kimsenin kullanmayı bilmediği bir programı kullanabilme yetisine sahip olma gibi. Madem bu sene geçti, sene içerisinde bulunduğun şehirdeki ücretsiz kişisel gelişim kurslarına başvur (İSMEK, BUSMEK vs.). Buralardan ücretsiz olarak yabancı dil desteği al, programlama desteği al, diksiyon desteği al. Sonuçta hem sosyal hayatını daha da aktifleştirecek yeni bir meşguliyet olacak hem de ücretsiz olacak. Yani çok başarılı olamaman durumunda dahi çok bir kaybın olmayacak. Ve bu eğitim sonucunda alacağın sertifikaları da CV'ne ekleyerek CV'yi zenginleştirmiş olacaksın. Sonuç olarak senin CV'n diğer adaylarınınkinin arasından sıyrılacak.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

safinurozbk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Doğuş Üniversitesi
Bilgilendirmen için çok teşekkür ederim,önerilerini uygulayacağım :)

Ben Elektronik Haberleşme okurken şirket stajı yerine laboratuvar stajı tercih etmiştim. Bu alanda iyi olduğunu düşündüğüm üniversitelere başvuru yaptım ve İ.T.Ü elektromanyetik laboratuvarında alanında çok iyi olan profesör ile birkaç ay geçirme fırsatım oldu. O yüzden, şirket stajlarının yanı sıra bu tarz uygulamalara da dahil olabilirsin. Fakat yine de şirket stajı yapmak istersen CV'nde seni diğer adaylardan ayıran birşeyler olmalı. Örneğin; İngilizcenin yanı sıra Almanca konuşabilme yetisine sahip olma veya pek çok kimsenin kullanmayı bilmediği bir programı kullanabilme yetisine sahip olma gibi. Madem bu sene geçti, sene içerisinde bulunduğun şehirdeki ücretsiz kişisel gelişim kurslarına başvur (İSMEK, BUSMEK vs.). Buralardan ücretsiz olarak yabancı dil desteği al, programlama desteği al, diksiyon desteği al. Sonuçta hem sosyal hayatını daha da aktifleştirecek yeni bir meşguliyet olacak hem de ücretsiz olacak. Yani çok başarılı olamaman durumunda dahi çok bir kaybın olmayacak. Ve bu eğitim sonucunda alacağın sertifikaları da CV'ne ekleyerek CV'yi zenginleştirmiş olacaksın. Sonuç olarak senin CV'n diğer adaylarınınkinin arasından sıyrılacak.
Peki bu staj için nasıl bir başvuru yaptın,yani ünivlerin sitelerinden mi yoksa gidip kendinmi konuştun?

Son düzenleme:

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Bire bir olarak görüştüm bölüm başkanının kendisi ile. Bu süreci daha da hızlandırıyor. En azından kabul verilmezse dahi diğer alternatifleri değerlendirmeye vaktiniz oluyor. Çünkü birçoğu fazlası ile meşgul olduğundan maillerinize cevap veremiyorlar. Verseler de iş işten geçmiş oluyor.

Yukarı Alt