Tam otomatik şanzıman yapılabilir mi?

Konu, 'Konstrüksiyon ve İmalat' kısmında looktr tarafından paylaşıldı.

 1. looktr

  looktr MB Üyesi

  Kayıt:
  17 Şubat 2017
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Rüzgar enerjisi ile ilgili hayata geçirmek istediğim projelerim var. Yalnız aşmak istediğim bir sorun hakkında size danışmak istiyorum.
  Bilindiği gibi rüzgar kimi zaman yavaş kimi zaman ise çok hızlı esiyor. Pervaneden alınan dönüş hareketi direkt olarak alternatöre verildiğinde, bu düzensizlik nedeniyle bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor.
  Ayrıca pervanenin ilk harekete geçmesi biraz fazla güç isterken, hızlandıktan sonra güç ihtiyacı da azalıyor.

  Hareketin alternatöre aktarılması için tıpkı arabalardaki vites sistemi gibi bir şanzıman kullanmak istiyorum. Fakat tıpkı arabalardaki gibi 1 - 2 - 3 - 4 gibi konumları elle değiştirmek oldukça büyük bir sorun.
  Bu sorunu çözmek için şöyle bir çözüm düşünüyorum:
  Şanzımana gelen iki ayrı itme işaretiyle vites değişimi yapılır. Bu işaretlerden biri "hızı artır", diğeri ise "hızı düşür" olarak algılanır.
  Rüzgar pervanesi alternatörü döndürmekte yetersiz kaldığında, yani boğulduğunda "hızı düşür" işaretini verir.
  Alternatör hızını aldıktan sonra gelen pervaneden gelen güç fazlasıyla yetmektedir. Alternatör gelen gücün çok az bir kısmıyla döndüğü için gücün geri kalanı boşa gider. İşte bu durum olduğunda ise "hızı artır" işareti verilir. Şanzıman otomatik olarak komut aldığı için rüzgar enerjisi optimum şekilde alternatöre ulaştırılır.

  Gelelim konuyu açmamın sebebine. Yukarıda anlattığım şekilde çalışan şanzıman üretiliyor mu? Nerelerde ne amaçlarla kullanılıyor. Bu tür bir şanzımanı nereden bulabiliriz?
  Ayrıca, Dişliler - miller arasında hareket iletimi esnasında boğulma - boşta kalma durumunu algılayıp, duruma göre tetikleme hareketi gönderen düzenekler yapılıyor mu? Yukarıda bahsettiğim
  "hızı artır" ve "hızı düşür" komutları bu şekilde elde edilecek.

  Yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler.
   
 2. Mücahit Arslan

  Mücahit Arslan Yetkili Kişi MB Yazarı

  Kayıt:
  13 Ekim 2016
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  80
  Meslek:
  Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +109 / 2 / -1
  Üniversite:
  Staffordshire University
  Şevkini kırmak istemem kardeşim kesinlikle fakat benim bildiğim kadarıyla direkt olarak sensörlere bağlı otomatik şanzımanlar halihazırda kullanılmakta. Çeşitli fiber Bragg ızgara sensörleri ile hassas ölçümü yapılan rüzgarın şiddetine göre şanzımanın seviyesi ayarlanmakta. Umarım tam olarak anlamışımdır üzerinde çalışmak istediğin noktayı.
   
 3. looktr

  looktr MB Üyesi

  Kayıt:
  17 Şubat 2017
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Makine motor mühendislik alanında bilgim yok. Fakat bahsettiğim şekilde basit düzenekler için otomatik şanzımana ihtiyaç duyuluyor.
  Bu şekilde üretilmiş kullanılan şanzıman var mı? Veya yapılabilir mi? Bununla ilgili fikir almak için bu foruma üye oldum.
  Keşke kolay bulunabilen bir şey olsa da derhal kullanmaya başlasak. :)