Tasarım projesi

ademyucel.ktu

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LİSANS ÖĞRENCİSİ
Üniv
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Merhaba Arkadaşlar,

Sizlerden Mekanik ağırlıklı konularda tasarım projesi fikirlerinizi bekliyorum.

Tasarım olarak solidworks de başlayarak yapabileceğim bir proje olsun istiyorum. İlerleyen aşamalarda hesaplama ve analiz de yapabileceğim kısımlarında olmasını ümit ediyorum.

Mesela analiz programı kullanarak sonuçlar çıkarmalıyım ama Ansys eğitimini sadece youtube aracılığıyla sağlıyorum bu da yeterli olmuyor çoğu tasarım için...

Ne yapacağım konusunda çok kararsız durumdayım öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Savunma sanayisine yönelik tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz Piyade tüfeği, Ağır silah, Tabanca gibi tasarımlar. . Mekanik kısım kusursuz şekilde çalışması ve kullanılabilirlik yönünden üstün olması gerekiyor. Aynı atış mesafesi silah geri tepmesi atış hızı ve atış oranı gibi değişkenlerde sizin kafanızı baya meşgul edecektir.

Konu sahibi
Konu sahibi
ademyucel.ktu

ademyucel.ktu

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Üniv
Öneriniz için teşekkürler .

Benim Mezun arkadaşlardan fikirlerini almak istediğim bir diğer konuda şuki ;

tasarım ve bitirme projelerinin deneysel bir çalışma şeklinde yürütülmesimi daha uygun olur yoksa tamamen tasarım ve imalata yönelip
tecrübe sahibi olunmaya mı çalışılmalı ?

Üniversiteler genelde deneysel çalışma yaptırtmaya çalışıyolar .Yani araştırma projelerinin öğrencilere daha fazla şey katacağını düşünmekteler . Ben şahsen imalat ve üretim olarak birşeyler yapmak düşüncesindeyim . Bu konuda mezun arkadaşlar ve sektörde çalışan kişilerden öneri alabilirsek çok iyi olur .

Bence mezun olacak duruma gelen bir öğrenci solidworks , ansys , mark ve benzeri analiz ve tasarım programlarını iyi derecede biliyor olarak bitirirse iş konusunda daha avantajlı olacağını düşünüyorum . Bu konuda düşünceleriniz nelerdir ?

Konu sahibi
Konu sahibi
ademyucel.ktu

ademyucel.ktu

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Üniv
Ayrıntılı inceleme fırsatı bulamadım ama ansys konusunda dökümanlar var sitede ilgili arkadaşlar faydalanabilirler ;

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

looktr

MB Üyesi
Tepkiler
0
Yardımcı olur mu bilmiyorum ama benim de denizdeki dalgalardan elektrik üretme amaçlı bir fikrim var. Yapılması ve çalışması oldukça basit bir şey. Bir mile rulmanla tutturulmuş kollar denize giriyor. Suyun içinde kalan kısımda itme kuvvetinden yararlanmak için yaprak şeklinde saç yer alıyor. Denizdeki dalganın gidip gelmesiyle bu yaprak-kol sistemi salınım yapıyor. Kolun salınım hareketi çelik iple ayrı bir milde bulunan kontradişliye aktarılıyor. Bu sayede bisikletlerde olduğu gibi kolun tek yöndeki hareketi mili döndürüyor. Kolun ters yöndeki hareketi ise kontradişli sayesinde milin dönüşüne zarar vermiyor.

Yukarı Alt