Tavsiyeye ihtiyacım var.

ovaliiismail

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,siteye yeni üye oldum.Bir konuda size danışmak istiyorum çünkü karar vermekte zorlanıyorum.Ben ilkokulda bilimle ve mühendislikle çok ilgili bir çocuktum.Fen lisesinde bilime olan ilgimi öldürdüler.Yıldız Teknikte ise mühendisliğe olan ilgimi öldürüyorlar.Şu an 3.sınıfım.Üniversiteye ilk başladığımda matematik ve fizik gibi mühendisliğin temeli olan dersleri çok iyi öğrenmek için thomas calculus ve servay almıştım.Ama bu servis dersi hocalarımız ellerinde a4 kağıtlarıyla gelip kağıttan hızlıca konuları tahtaya yazarak çok hızlı konuları işlediler.Bu yüzden konulara kitaplardan yetişemedim.Ben de her öğrenci gibi çıkmış sınav sorularını çözüp dersleri geçtim.Ondan sonraki yıllardaki matematik derslerinde sayısal çözüm yöntemleri ve mühendislik matematiği gibi sadece geçmek ve devre analizinde işime yarayacak şeyleri öğrenmek için çalıştım.Ama şu an kendimi bir mühendis gibi hissetmiyorum.Bir mühendisin hangi mühendislik olursa olsun çok iyi matematik bilmesi gerektiğini düşünüyorum.O yüzden aklımda tekrardan calculus'a başlamak ve yavaş yavaş anlayarak bitirmek var.Tabi bunu okul derslerimi etkilemiyecek şekilde günde 1 saat ayırarak yapmayı düşünüyorum.Siz ne düşünüyorsunuz?Bir elektronik mühendisi çok iyi matematik bilmeli mi yoksa sadece devre analizinde kullanacağı kadar mı bilmeli?Örneğin analizde kullandığımız karmaşık sayılar ve diferansiyel denklemler gibi.Lütfen görüşlerinizi bildirin.Bu şekilde mezun olup bir şirkette mühendis adı altında mühendislik olmayan şeyler yapmak istemiyorum.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Aynı okulun makine mühendisliğinden mezun olmuş biri olarak konuşuyorum ki, matematik önemli kabul ediyorum. Ama eğer sen akademisyen olmayı düşünmüyorsan veya ileride kendini yeni bir şeyler araştırıyorken görmüyorsan matematiği çalışma hayatında kullanmayacaksın. Matematik sadece akademik alanda ilerleyeceksen işine yarayacak bir şey. Eğer iyi bir mühendis olmak istiyorsan bir alanda uzmanlaşmaya çalışman senin için daha faydalı olacaktır. Seçtiğin uzmanlaşma alanında matematik karşına çıkarsa işte o zaman matematik çalışmaya başlamalısın. Bunlar benim fikirlerim herkesin fikrine de saygı duyarım.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba ovaliiismail.

Matematigi anlamak dünyayi anlamaktir :).

Sana tavsiyelerim:

1) Ünüversiteyi bitirmek ilk hedefin olsun, zamanini ve enerjini buraya harca derim

2) Matematige ilginin olmasi bence cok güzel birsey, ama unutma ki bunu ileride özel hayatinda da devam ettirebilirsin her zaman. Cesitli matematik forumlarina katilabilirsin, hobi olarak devam ettirebilirsin.

3) Ben Almanya'da Elektronik-Mühendisligi okudum. Üniversite esnasinda üc tane Matematik sinavi yazdim (üc sömester arka arkaya) ve su an dünyaca taninmis büyük bir sirkette ARGE'de calisiyorum. Ögrendigim matematigin belki %20'sini kullaniyorum (ARGE'de calismazsan belki %2'sini ancak kullanirsin).

4) Ben akademik kariyer yapicam dersen (Doktora & Docent & Profösörlük) tabiki matematige daha cok ihtiyacin olacakrtir. O zaman gerekli konulara agirligini vermen gerekebilir.

Basarilar.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Merhaba Seçkin Şenol, dünyaca tanınmış büyük bir şirkette ARGE de çalıştığını söylemişsin nerede çalışıyorsun acaba? Ve görevin nedir?

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Üniv
Merhaba emirkalyoncuoglu.

Suan sirketin ismini yazmak istemiyorum.
Yasal olarak sanirim yazmamam gerekiyor.

Ama sektörü söyleyebilirim: Saglik sektörü --> Computertomographie.
Görevim: Yazilim, yani Software-Development.

Zaten sol tarafta, "Özel Üye" bilgilerim icinde bunu bulabilirsin.

Sorularini daha acik yazarsan cevap yazmaya calisirim.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Aslında şunun için sormuştum bende şuan Ar-Ge departmanındayım Türkiyede çalışıyorum. Yurt dışında çalışmak için ne yapmak gerekiyor diye sormak istemiştim :)

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Üniv
Makine dalinda calisiyorsun sanirim.

Ben Computertomographi'de Software/Yazilim alaninda calisiyorum.

Ilk olarak tecrübe yap derim 3-5 sene.
Bu arada ingilizceni cok iyi bir seviyeye getir.
Ingilizcesiz Almanya'da calismak olanaksiz.

Sonrasinda Almanya'daki sirketlere yazabilirsin diye düsünüyorum.

Hangi alanda tam olarak calisma yapiyorsun ?

Is görüsmesinde dikkat edilmesi gereken hususlari detayli yazmistim, belki isine yarar:
iş görüşmesi

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yapısal Tasarım ekibindeyim, bu dönem yüksek lisansa da başladım. Yurt dışında doktora yapıp aynı zamanda çalışmak istiyorum onun için sormuştum. Daha yeni mezunum işe gireli 2 ay oldu.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Üniv
Bence iyi düsünmüssün.

Almanya'daki üniversitelerin internet sitelerinden arastirabilirsin doktora konularini.

Dedigim gibi, iyi bir ingilizce sart, heleki doktora icin.

Basarilar.

Yukarı Alt