Türkiye de uzay mühendisliği okusam sürünür müyüm

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında zeyneptasx tarafından paylaşıldı.

 1. zeyneptasx

  zeyneptasx MB Üyesi

  Kayıt:
  21 Şubat 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Öncelikle merhaba. Bu yıl 11 e geçtim ve artık kesin hedef belirlemeye karar verdim en çok uzay konularına merakım var gidilebilecek iki üni var biri odtü diğeri itü zaten itü nün puanı biraz düşük mesela odtü ye gittim okudum sonra yurtdışına gidemezsem türkiye de kendimi nasıl geliştirebilirim ya da iş bulabilir miyim
   
 2. Crocs

  Crocs MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  8
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +11 / 0 / -2
  Üniversite:
  YTÜ
  bazı şeyler şans meselesidir. Bir anda muhteşem bir iş de bulabilirsin. Alakasız bir iş yapman da gerekebilir. Mühendislikte fazla ekmek yok ama genel olarak.
   
 3. Deduska

  Deduska MB Üyesi

  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  125
  Meslek:
  Developer
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +153 / 1 / -0
  Hiç bir mühendis ekmeksiz kalmamıştır. Dikkat "Mühendis" kavramını yanlış anlıyoruz. Mühendis olmak ile mühendislik okumak ve mezun olmak bir değildir. Her mezun olan mühendis; sadece mühendis adayıdır, mühendis değildir. Kendini geliştiren ve mühendis olmayı hak eden iyi ekmek yer.

  Kısacası, ne kadar iyi bir mühendis olur hayallerinin peşinden koşarsan ve pes etmez isen, emin ol çok iyi yerlerde olacaksın.

  Tabi bu senin kararın, planlarını iyi yapman gerekiyor.
  Başarılar :)
   
 4. Crocs

  Crocs MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  8
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +11 / 0 / -2
  Üniversite:
  YTÜ
  elbette öyle ama biraz gerçekçi olalım. başarıya ve gerçekten mühendis olmaya giden yol uzun bir yol ve iş tecrübesi gerektiriyor. Haliyle mezun olduğunuz diploma ile bir işe girebilmeniz ve mesleğiniz yapabilmeniz gerek önce. Yani ilk işe girdiğiniz noktadan itibaren kendi mesleğinizi yapıyor olmalısınız. peri masalı değil bu Türkiye'deyiz. Yeni mezunların 3te 1 i işsiz kalanın da yarısı mesleğiyle alakasız iş yapıyor.
   
 5. Eyup.klarslan

  Eyup.klarslan Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  1 Şubat 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  3
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Bende daha yeni 11. sınıfa geçtim, uzun zamandır mühendis olmak istiyorum ve araştırmalarım sonucu şu bilgileri elde ettim..
  Mühendislik demek emek isteyen bir kavram demek. Nasıl ki emeksiz ekmek yok derler aynı onun gibi. Biz ne kadar fazla çalışırsak o kadar başarılı oluyoruz ve iş hayatımızda iş bulma olasılığımızda tecrübemize göre yaptığımız veya giriştiğimizi işlere göre şekilleniyor. Ayrıyaten ilk iş alımlarında odtü ,itü ,bilkent gibi tanınmış üniversitelerden olmasına dikkat ediyorlar diye duymuştum hatta kimi deyişlere göre kapıda kapıyorlar diyen bile vardı..Bunların yanında da yabancı dil büyük bir avataj tabiki. Fazla dil fazla iş bulma olasılığıyla doğru orantılı..Daha sonraki işlerde ise yukarıda dediğim gibi üniversiteden çok tecrübeye bakıyorlar..Yani kısaca her şey sende bitiyor ne kadar ekmek o kadar köfte misali..
  Ki zaten sen odtü havacılık ve uzay mühnedisliği fakültesine gidersen sanırım yatay geçiş hakkın oluyor fakülte içinde ve havacılık dediğimiz bölüm çok büyük ve geniş bi bölüm birçok şeyi içine alabilen ve barındıran bir bölüm. Havada uçan küçük maket uçağından tonlarca büyüklüğündeki bi uzay mekiğini kapsayan bir dal..Hava taşımacılığı firmaları ,meteroloji ,savunma sanayi(ASELSAN ,ROKETSAN gibi..) gibi birçok yerde de görev alma şansın var.. Hayatında şimdiden başarılı olman dileğiyle kardeşim..
  HER ŞEY SANA BAĞLI..