Uçak Mühendisliği Bilgisayar

Sizce hangi marka?

• Seçmen sayısı
    4
Tepkiler
0
Üniv
Türk Hava Kurumu Üniversitesi
Merhabalar Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uçak mühendisliği bölümünü kazandım ve bu sene hazırlık bölümünde okumaktayım. Mühendislik programlarını vs bilmediğimden bir konuda danışmak istedim. Bilgisayar almam gerekiyor sadece bu sene değil üniversitede de hatta üniversiteden sonra dahi kullacağım bir bilgisayar alacağım. Sizce hangi özelliklere ram, ekran kartı, işletim sistemi vs sahip olması gerekiyor? Bütçem max 5000
Yarcımcı olursaniz sevinirim.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Laptop mu desktop mu düşünüyorsun ? Laptop evet mobil olması bir mühendis için sürekli yanında gezdirmesi mantıklıdır fakat çoğu zaman okul dışında gezmeyeceksen birşeyler yapacaksan uzun zaman dilimi istiyorsan desktop tercih etmelisin.

Yok ben illa laptop istiyorum dersen ne alırsan al 1 yıl sonra bozulan pil için ortalama 400 lirayı tekrar ödemeyi göze al , 6 yıl kullanmak istediğini düşün 1200 lira pil parası vereceksi,n , yani 5000 değil laptopa 6200 lira ödemiş olacaksın , ha kazayla düştü ekranı çatladı şase kırıldı hele birde pimpirik bir adamsan en ufak çizikte bile için cız ediyorsa o laptop sana 10.000 tl yi bulur ( onarım parası ıvır zıvır )

O fiyatlara Gigabyte marka mother board nvdia geforce ekran kartı güzel bir monitör veya tv ye görüntüyü aktardın mı dediğin fiyatlara gayet güzel pc toplanır hatta extra kart takabilirsin upgrade yapabilirsin. Laptopta yapacağın upgrade en fazla memory ve harddisk olur onun dışında hareket edemezsin...

Durumu netleştir ona göre laptopsa laptop desktop ise desktop toplayalım.

Ram 16 GB olsa iyi olur hdd mühim değil 7200 rpm olması faydalıdır ekran kartı en az 8 gb ve üstü olmalı …

Birde haklı olrak şu konuyu diyebilirsin laptopta bazı özel girişler var onları desktopa nasıl uygulayacağız ya da derste kullanacğım laptop olmazsa olmaz dediğim gibi netleştirelim ona göre tavsiyelerimizi sunalım..

Derslerinde başarılar..

Konu sahibi
Konu sahibi
T
Tepkiler
0
Üniv
Türk Hava Kurumu Üniversitesi
Yazmayı ihmal etmişim. Masaüstü bilgisayar daha uyguna daha iyisini toplayabileceğimi biliyorum fakat laptop bence daha kullanışlı bu sebeple kesinlikle laptop alacağım.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Bu bir örnek , daha detaylı araştırıp başka alternatiflerde sunacağım.. En azından fikir edinmiş olursun..

Bu arada sormadan edemeyeceğim nick name'ine göre neresindensin Trakya'nın ?

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Okuduğun bölüm çizim ile ilgili derslerde olacağı için mutlaka PAYLAŞIMSIZ ekran kartlı bir notebook olmalı , Asus ve Hp , Asus iyi markadır servis olayı anadolu yakasında bayağı abuk subuk bir yerde idi yanlış hatırlamıyorsam biraz sıkıntılı , HP ise servis açısından iyidir , Hp servisi 1 yıl önce Anadolu yakası kavacık tarafına taşında , teknik müdürleri ile aram iyidir , sorun çıkması halinde yardımcı olabilirim servis konusunda..

Şunu da unutma HP kolay kolay garanti süresi dolmadan pek arıza çıkaran marka değildir ( istisnalar olabilir ) ama garanti süresi bittikten sonra her an sürpriz yapabilir zaman veremem.

Seçim ve tercih senin , almazdan önce birçok teknoloji mağazası gez bazen adamlar satış kotası koyuyor mecburen malı 100-200 aşşğısına verebiliyorlar ne bileyim çanta mouse antivirüs veya ek 1 yıl kasko sigorta hediye edebiliyorlar. Bunları takip etmeni tavsiye ederim...

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
i-7 işlemcili

Bu da üstteki makinenin i-5 ilemcili si

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Sakın i5 işlemcili olanı alma.
Bilgisayarın en önemli parçalarından biri işlemci, kullanacağın programları düşünürsek i5 hiç iyi bir tercih değil.

Ben üstte sunduğun 3 seçenekten monsterı seçerdim.
Bunun iki sebebi var,
1) Free dos versiyonunu satın alarak boş yere windowsa para ödememiş olursun.
2) Her ne kadar toplama bilgisayar olsa da Türkler de bu bilgisayardan para kazanıyor.

bilginim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
abant izzet baysal üniversites
Belirli programlar üzerinde çalışacağınız için render seviyesi yüksek bir bilgisayar almanızı tavsiye ederim.

Yukarı Alt