Üniversite seçiminde kararsızlık

Konu, 'Üniversite Tercih Rehberi' kısmında mbaysal tarafından paylaşıldı.

1. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Manisa celal bayar üniversites
    Herkese selamlar.
    Bu yıl dikey gecis sinavina girdim ve sorular aciklandi guzel bir puan bekliyorum. Makine muhendisligine gecis yapacagim. Universite seciminde cok kararsiz kaldim. Odtu ve itu yu direk eledim cok zor oldugu icin oraya gidip geri donen arkadaslarim oldu. Izmirde oldugum icin ilk olarak aklima iyte geldi. Egitim ingilizce ve ogrenci sayisi az bu sayede lab imkanlarindan daha iyi faydalanabilirim. Benim icin onemli olan ingilizce egitim, lab imkanindan faydalanmak ve erasmus. Diger sorum firmalarin universite takintilari var midir ? Staj yaptigim fabrikayla gorustum işe alimlarda anadoluda bulunan universitelerin mezunlarini direk elediklerini soylediler. Pek mantikli gelmedi. Tecrubeli abilerden yorum bekliyorum. Tesekkurler

2. Emir Kalyoncuoğlu

Emir Kalyoncuoğlu Özel Üye

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:
    Yıldız Teknik Üniversitesi

Eğer girebiliyorsan Odtü veya İtü yü sırf zor olduğu için KESİNLİKLE elememelisin. Bu okulların sunduğu imkanlar çok fazla. Bu okullardan kendini iyi yetiştirerek çıkabilirsen iş sıkıntısı çekmeyeceğin garantidir. Bu nedenle kararını bence tekrar düşünmelisin.

Ve soruna gelince evet özellikle büyük kurumsal firmalar okuduğun üniversiteye bakıyorlar. :)

3. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    ODTÜ veya İTÜ ye girebilme ihtimalim yarı yarıya. Yani puanlarda düşüş yaşanırsa ancak girebilirim. Olmadığını varsayalım bu üniversitelerden sonra nereyi önerebilirsiniz ?

4. Emir Kalyoncuoğlu

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:
    Kesinlikle Yıldız Teknik Üniversitesi. Kendim de oradan mezunum (Makine Mühendisliği Bölümünden) ve eğer kendini geliştirirsen girmek istediğim firmaların filtrelerine takılmazsın.

5. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Yıldız teknikten birini bulmuşken hemen sorularımı sormak istiyorum. Lab imkanlarını kendinizi geliştirecek şekilde kullanabildiniz mi ? Erasmus imkanı nedir ? Yıldız Tekniğe girebilecek puana sahibim. Üniversiteyi kısaca anlatırsanız çok memnun kalırım.

6. Emir Kalyoncuoğlu

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:
    Okulda laboratuvar sayısı yeterli ancak sen istemezsen kimse sana gel kullan demiyor. Benim bu konuda ki en büyük hatam okul hayatım boyunca o tarz işlere girişmemiş olmam. (Hocalarla konuşup burada deney yapmak için hevesli olursan kimsenin sana engel olacağını sanmıyorum) Ben daha çok öğrenci kulüplerini takip edip bir tanesinde aktif (Rüzgar Enerjileri Kulübü) olmuştum. Okulda öğrencilerin kendini geliştirebileceği bir çok kulüp mevcut. Burada iş öğrenciye kalıyor, biraz gayret ve istekle çok güzel şeyler yapılabilir.

Erasmus imkanı sağlıyor okul. Ben Erasmus yapan şanslı kişilerdenim. Erasmusa gitmeni de mutlaka öneriririm bu arada. Erasmus öğrencisi olarak gidemezsen eğer Yıldızdan Freemover öğrencisi olarak yurt dışında okuyabilirsin. (Freemover programında hibe yok Erasmus programından tek farkı bu)

Üniversite'nin makine fakültesi şuan için Beşiktaş ilçesinde Yıldız yokuşunda. Fakültenin yerinin değişeceği sürekli gündemde fakat ben 2012 yılında girdiğimde de değişecekti hala değişeceği konuşuluyor. (Davutpaşa kampüsüne taşımak istiyorlar)

Yıldızda oldukça kaliteli hocalar mevcut, bu yıldan itibaren ders yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaptılar ki bu değişiklikler eğitimin kalitesini arttırıcı yönde değişiklikler.

Yıldızdan mezun olduktan sonra iş konusunda (eğer kendini geliştirdiysen ve donanımlı biriysen) sıkıntı çekmezsin. İstediğin firmaya görüşmeye mutlaka çağrılırsın. Devamında top sana kalıyor tabi. Ayrıca Yıldız hocaları piyasa ile çok fazla iş yaparlar ve bu da iş ararken eğer aranın iyi olduğu hoca varsa sana çok fazla kapı açar.

İtü ve Odtü ye göre tek dezavantaj sayabileceğim konu okurken sağlanan bazı imkanlar ki bu konuda da yeni şeyler yapıldığını duydum ama net bilgim yok.

Bu konular dışında sormak istediğin herhangi birşey varsa cevaplayabilirim :)

7. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Bilgiler icin tesekkur ederim. Diger onemli bir husus da ingilizce konusu. Egitim dili ingilizce olan bir bolumde cok mu zorlanirim ? Suan kendimi tanitmaktan oteye gidemeyecek bir ingilizceye sahibim. Ingilizce bolum okuyup dersleri ezberleyerek gecip, anlamadan gecip mezun olmak bir işe yaramaz maalesef. Turkce bir bolum okuyup ingilizce icin disaridan destek almak ne derecede mantikli olur ? Amacim bolumu okurken mesleki dersleri sonuna kadar mantigini anlayip kavramak. Bunu ingilizce egitimle ne kadar basarabilirim bilmiyorum.

8. Emir Kalyoncuoğlu

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:
    Bu konuda benim dışımda başka biriyle konuşman da gerekebilir çünkü ben İngilizce eğitimin verimli olmadığını düşünen birisiyim. İngilizce seviye ne kadar iyi olursa olsun ana dilin yerini hiç bir şey tutamaz bu nedenle ben Türkçe eğitimle gayet başarılı olabileceğini düşünüyorum. Ancak bölümünü bitirdiğinde de İngilizcen iyi olsun sadece eğitim alırken dersleri İngilizce alıp anlamadan geçmeye gerek yok.

9. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Bende dediginiz gibi dusunuyorum. Anlamadan geçmenin hiç manası yok. Siz ingilizce mi okudunuz ? Okumadiysaniz nasıl hallettiniz ?

10. Emir Kalyoncuoğlu

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:
    %30 İngilizceydi benim. Erasmus yaptım yurt dışında bulunmak çok fazla katkı sağlıyor. Birde hazırlık okumuştum.

11. mbaysal

mbaysal MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Peki odtu gercekten calistiktan sonra biter mi ? Odtuden vazgecme sebebim tamamen bu. Derslerine cok sadık biriyim ama odtu olunca ya gercekten cok zor ya da biz gozumuzde fazla buyutuyoruz.

12. Emir Kalyoncuoğlu

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +45 / 0 / -0
    Üniversite:

Açıkçası ODTÜ ne kadar zor bir bilgim yok ama ne kadar zor olursa olsun sonuç olarak insanlar oradan mezun oluyor bunun yanında çok zor diyelim ki her zorluğun bir getirisi vardır. Bu okullar büyük okullar buralardan iyi bir derece ile çıktığında iş bulma şansın çok fazla artıyor