Uzun Ayak Üretim Yöntemi - Longwall Mining

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Merhaba Arkadaşlar,

Bu sefer ki konumuz kömür üretimin de kullanılan "Uzun Ayak Yöntemi"(Longwall Mining). Bu yöntemde kömür makine gücü ile üretilir sizlere makinenin özelliklerinden ve bu yöntemin uygulanabildiği kömür madeninin(cevherin) jeolojik özelliklerinden bahsedeceğim.

1 - Kömürün Jeolojik Özelliği;

"Longwall Mining" yönteminin uygulanabildiği en optimum jeolojik durum veya özellikler şu şekilde olmalıdır;
* Kömürün yer altında uzanışı(uzunluğu) 3 - 4 km,
* Kalınlığı 250–400 m,
* Üretim 1-2 metrelik dilimler halinde yapılır.

Uzun Ayak Yöntemi Basit Kömür Planı;

1024px-Longwall1.png

2-Uzun Ayakta Kullanılan Makine ;

800px-SL500_01.jpg

2.1.Özellikleri;
  • Yürüyen tahkimat olarak da bilinen bu makine 3 parçadan oluşmaktadır bunlar; Hidrolik destek,tamburlu kesici ve konveyor dur.

• Hidrolik Destekler; Tavanı destekleyerek hem kesici kafayı korur hem de nakliye için kullanılan konveyoru koruyarak üretim güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için çalışırlar.
Hidrolik Destekler Genel Özellikleri;

• 1,75 m. genişliğe sahip bu tahkimatlar, 6 metre kesme yüksekliğine çıkabilir ve onları en inanılmaz yapan özelliği ise her biri 30-40 ton taşıma kapasitesine sahipler.
55229-2907455.jpg

2.2. Tamburlu Kesici - Yükleyici;

• Öncelikle makinenin kesici uçları (picks) tungusten-carbid den yapılma sertlik derecesi Mohs scale göre 10 dur. Sanayi elması olarak da bilinen bu bileşik, elmas ile aynı sertliğe sahiptir. Kesme sırasında kıvılcım önleme ve uçların aşırı ısınmasını engellemek için su kullanılır. Kesici bölgeye sürekli su püskürtme yapılarak oluşabilecek yangın,patlama ve sürtünme etkisi azaltılır.

• shearer-heading-machine-picks.jpg
2.3.Tamburlu Kesici(Drum Shearer);
  • Uzun Ayak Yönteminin başrol oyuncusu diyebiliriz. Makinenin ağırlığı 75-120 ton dur.
  • Tamburun altında zincirli konveyor nakliye için kullanılır,
  • Üretime göre tambur sayısı değişebilir,
  • Tambur ortalama yukarıda bahsettiğim uçlardan 40-60 adet arası diş içerir,
  • Genel olarak 850 kW güce kadar çıkabilir motor gücü vardır.
  • Tambur yada tamburlar düşey eksende çalışırlar.
Longwall_with_hydraulic_chocks,_conveyor_and_shearer.jpg
  • Türkiye de bu yöntemi kullanan madencilik şirketleri; Çayırhan - Park Teknik , DemirExport - Koç Holding ( Tam Mekanize).
Uzun Ayak Yönteminin Avantajları;

1. Oda Topuk olarak da bilinen yönteme göre daha çok üretim kapasitesine sahiptir,
  2. İşçiler hidrolik tahkimat(destek) altında oldukları için güvenlidir,
  3. Tahkimat tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır,
  4. Mekanik üretim rahatça yapılır,
  5. Uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği kolaydır.

Teşekkür ederim....

longwall.gif

Son düzenleme:

Tolgaprlk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Maden Mühendisi
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben Kütahya/Tavşanlı'da TKİ-GLİ Ömerler Yeraltı Ocağında çalışıyorum. Bizim ocağımızda da tam mekanize geri dönümlü taban uzun ayak ile üretim yapılıyor. Bizi yazmayı unutmuşsunuz. Bir başka dikkatimi çeken de hidrolik destekler (şilt) 30-40 ton yük taşıyor demişsiniz fakat benim bildiğim hidrolik desteğin ağırlığı 30-40 ton , taşıdığı yük değil zaten olamaz da çünkü benim düşüncem 30 -40 ton yük az olur. Örneğin bizim çalıştığım pano yeryüzünden 300 m. aşağıda .. Burada 300 m. kalınlıkta bir tavandan bahsediyoruz.. Yanlışım varsa düzeltin lütfen, iyi çalışmalar..

Konu sahibi
Konu sahibi
Mining Engineer

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben Kütahya/Tavşanlı'da TKİ-GLİ Ömerler Yeraltı Ocağında çalışıyorum. Bizim ocağımızda da tam mekanize geri dönümlü taban uzun ayak ile üretim yapılıyor. Bizi yazmayı unutmuşsunuz. Bir başka dikkatimi çeken de hidrolik destekler (şilt) 30-40 ton yük taşıyor demişsiniz fakat benim bildiğim hidrolik desteğin ağırlığı 30-40 ton , taşıdığı yük değil zaten olamaz da çünkü benim düşüncem 30 -40 ton yük az olur. Örneğin bizim çalıştığım pano yeryüzünden 300 m. aşağıda .. Burada 300 m. kalınlıkta bir tavandan bahsediyoruz.. Yanlışım varsa düzeltin lütfen, iyi çalışmalar..
Merhaba Tolga Hocam,

Öncelikle yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi bazı parametrelerde yanlışlık olmuş düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
Hidrolik Desteklerin taşıma kapasiteleri 600 tona kadar çıkıyor.
Kömür damar kalınlığı 1,5 metre - 6 metre arası değişiyor.
Kömürün genişliği ise 100 metre - 300 metre arası değişiyor.

MAHMUT ESER

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
makina tasarım ve imalat
Üniv
yok
Merhaba Arkadaşlar,

Bu sefer ki konumuz kömür üretimin de kullanılan "Uzun Ayak Yöntemi"(Longwall Mining). Bu yöntemde kömür makine gücü ile üretilir sizlere makinenin özelliklerinden ve bu yöntemin uygulanabildiği kömür madeninin(cevherin) jeolojik özelliklerinden bahsedeceğim.

1 - Kömürün Jeolojik Özelliği;

"Longwall Mining" yönteminin uygulanabildiği en optimum jeolojik durum veya özellikler şu şekilde olmalıdır;
* Kömürün yer altında uzanışı(uzunluğu) 3 - 4 km,
* Kalınlığı 250–400 m,
* Üretim 1-2 metrelik dilimler halinde yapılır.

Uzun Ayak Yöntemi Basit Kömür Planı;

Eki Görüntüle 1145

2-Uzun Ayakta Kullanılan Makine ;

Eki Görüntüle 1146

2.1.Özellikleri;
  • Yürüyen tahkimat olarak da bilinen bu makine 3 parçadan oluşmaktadır bunlar; Hidrolik destek,tamburlu kesici ve konveyor dur.

• Hidrolik Destekler; Tavanı destekleyerek hem kesici kafayı korur hem de nakliye için kullanılan konveyoru koruyarak üretim güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için çalışırlar.
Hidrolik Destekler Genel Özellikleri;

• 1,75 m. genişliğe sahip bu tahkimatlar, 6 metre kesme yüksekliğine çıkabilir ve onları en inanılmaz yapan özelliği ise her biri 30-40 ton taşıma kapasitesine sahipler.

2.2. Tamburlu Kesici - Yükleyici;

• Öncelikle makinenin kesici uçları (picks) tungusten-carbid den yapılma sertlik derecesi Mohs scale göre 10 dur. Sanayi elması olarak da bilinen bu bileşik, elmas ile aynı sertliğe sahiptir. Kesme sırasında kıvılcım önleme ve uçların aşırı ısınmasını engellemek için su kullanılır. Kesici bölgeye sürekli su püskürtme yapılarak oluşabilecek yangın,patlama ve sürtünme etkisi azaltılır.

2.3.Tamburlu Kesici(Drum Shearer);
  • Uzun Ayak Yönteminin başrol oyuncusu diyebiliriz. Makinenin ağırlığı 75-120 ton dur.
  • Tamburun altında zincirli konveyor nakliye için kullanılır,
  • Üretime göre tambur sayısı değişebilir,
  • Tambur ortalama yukarıda bahsettiğim uçlardan 40-60 adet arası diş içerir,
  • Genel olarak 850 kW güce kadar çıkabilir motor gücü vardır.
  • Tambur yada tamburlar düşey eksende çalışırlar.
  • Türkiye de bu yöntemi kullanan madencilik şirketleri; Çayırhan - Park Teknik , DemirExport - Koç Holding ( Tam Mekanize).
Uzun Ayak Yönteminin Avantajları;

1. Oda Topuk olarak da bilinen yönteme göre daha çok üretim kapasitesine sahiptir,
  2. İşçiler hidrolik tahkimat(destek) altında oldukları için güvenlidir,
  3. Tahkimat tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır,
  4. Mekanik üretim rahatça yapılır,
  5. Uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği kolaydır.

Teşekkür ederim....

İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

arkadaşlar merhaba
konuya biraz gec dahil oldum (yaklaşık üç yıl :) kusura bakmayın)
ben yürüyen tahkimat tasarımı ve imalatı yapıyorum gli de bahsedilen makinayıda gördüm,verdiğiniz bilgileride okudum.burada herkes haklı.
ama göz ardı edilen bir husus var.
tahkimatlar (yürüyen tahkimatlar).(hidrolik direkli çelik sarmalarıda yürüyen tahkimat olarak adlandırıyorlar ama değiller) kullanıldıkları damarın kalınlığına göredeğişik ebatlarda olabilirler ve ağırlıkları 4 tondan 45 tona kadar değişir.
taşıma kapasiteleride tavan yapısına göre ve damar kalınlığına göre hesaplanır.taşıma kapasiteleri tavan plakasının metrekaresi başına 12 ton ile 30 ton arasında değişir.
tavanı sağlam olmayan veya kalın damarlarda düşük kapasiteli tahkimat kullanamazsınız
ince damarlardada yüksek kapasiteli ve büyük tahkimatlar kullanamazsınız.
konunun özü : tavanın,tabanın ve damarın yapısına göre kullanılması gereken tahkimatların ağırlıkları ve taşıma kapasiteleri değişkenlik gösterir

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
Mining Engineer

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv

arkadaşlar merhaba
ben yürüyen tahkimat tasarımı ve imalatı yapıyorum gli de bahsedilen makinayıda gördüm,verdiğiniz bilgileride okudum.burada herkes haklı.
tahkimatlar (yürüyen tahkimatlar).(hidrolik direkli çelik sarmalarıda yürüyen tahkimat olarak adlandırıyorlar ama değiller) kullanıldıkları damarın kalınlığına göredeğişik ebatlarda olabilirler ve ağırlıkları 4 tondan 45 tona kadar değişir.
taşıma kapasiteleride tavan yapısına göre ve damar kalınlığına göre hesaplanır.taşıma kapasiteleri tavan plakasının metrekaresi başına 12 ton ile 30 ton arasında değişir.
tavanı sağlam olmayan veya kalın damarlarda düşük kapasiteli tahkimat kullanamazsınız
konunun özü : tavanın,tabanın ve damarın yapısına göre kullanılması gereken tahkimatların ağırlıkları ve taşıma kapasiteleri değişkenlik gösterir
Tecrübeniz ile konuya açıklık getirdiğiniz için teşekkür ederim. Çalışmalarınız da kolaylıklar dilerim.

mirzeyefe

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
mühendis
Üniv
dumlupınar üniversitesi

arkadaşlar merhaba

Hocam Maden Mühendisimisiniz ? ve yaptığınız işten memnun musunuz ? Nerden buldunuz,duydunuz da tahkimat tasarımı işlerine girdiniz valahi helal olsun. Kömürden yer altından kaçtıkça daha da çekiyor bizi. Halbuki sektörümüz ne kadar geniş ve güzel Ayrıca çoğu tahkimatlar Çinden gelmiyor mu Türkiyede bunun pazarı ne ki ?

Yukarı Alt