Withworth diş hak.

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
Merhabalar, şimdi milin ucuna bir diş açılmış. Bu mil ve açılan diş kısmını solidworkste çizeceğim. Metrik dişleri çizerken sorun yaşamıyorum. Mesela Metrik 3 'luk bir diş çizeceksem hatvesi ve diş ustu çapları belli. Gel gelelim withworth diş çizerken sıkıntı yaşıyorum hatve ve diş ustu çapını bulmada. Şimdi diş tarağını milin diş açılan kısmına tuttuğumda şu kısımda tam oturuyor > 4G 2 1/4.2 1/2'' ... Şimdi bu ifadeden nasıl hatveyi bulabilirim. Ustaya sorduğumda 4'' diyor. Yaw 4'' = 25.4 x 4 = 100 mm nerdeyse ki imkansız. İnternette araştırdım ama bulamadım veya anlamadım. Aydınlatacak biri varsa sevinirim, şimdiden teşekkurler.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Whitwhort normal ve boru olarak ayrılır,ekteki tabloyu incele.

whitworth_vida.jpg

Tablodaki işaretlemeler senin için değil,
Çapa göre seçimini yaparsın.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
Cevap için teşekkurler yalnız 4G 2 1/4.2 1/2'' ifadesinden ne anlamam gerekiyor. Yani diş adımını, diş ustu çapını falan nasıl bulabilirim? ( 1/4 ve 1/2 ifadesi, 2 rakamının usteli konumunda.)

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
tabloda yazıyor , hangi standartlarda çalışman gerekiyor , önce bunu belirle , tesisat ? Havacılık ?

G -> gas (Gaz boru diş ) anlamında kullanılır.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hypnotizze

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk universitesi
Şimdi tabloda yazan 4G ifadesindeki hatve = 2,31 mm diyor. Diş tarağını mikrometre ile ölçtuğumde 5,50-6.30 civarında birşey çıkıyor ama çok hassas olduğundan bana tam değeri lazım, ölçulmesi biraz zor. Diş tarağında G ifadesi yazılı olduğundan direk DIN ISO 228 kısmına baktım. Yukarıda ayrıntıya girmemişim, diş fabrikada maşon adı verdiğimiz borunun uzerine açılmış.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Ne yapmaya çalıştığını bilmediğim için çok fazla yardımcı olamıyorum
linkteki tabloya bak, elindeki diş tarağı ile karşılaştır veya diş tarağının standartını bulmaya çalış.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt