Yazilim dilleri onerileri

mustafa98

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
celal bayar
Suan hazirlikta okuyan bir bilgisayar muhendisi adayiyim onerebileceginiz yazilim dillerini yazarsaniz sevinirim. Is imkani durumunuda yazarsaniz sevinirim

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Öncelikle iş imkanı durumunu düşünmeden önce gereken şey hangi alanda/sektörde çalışmayı planladığın kardeşim. Örneğin, mobil yazılım geliştirme mi? Robotics mi? Komünikasyon yazılımları geliştirmek mi? vs. Çünkü bu alanların birçoğunun kendine has yazılımları mevcut. Ama temelde text based programming olarak geçen yazıya dayalı programları anlamak için önerebileceğim en iyi program C. Arkasından tabi ki C++, C# ve diğerleri gelmekte.
Bunun yanı sıra, bir mühendis olacağın için Matlab bilmek sana her zaman önemli artılar kazandıracaktır. C programlamayı öğrendikten sonra Matlab'i öğrenmen de zor olmayacaktır. Öte yandan, bir de grafik bazlı programlar var. Bunların içinden de en öne çıkan program tabi ki LabVIEW'dir. Bu program için ezber yapmana, kelimeleri aklında tutmaya vs. gerek yok, zira her şey gözünün önünde. Ne yapmak istediğini belirleyip üzerine yoğunlaşıp araştırma yapman yeterli.
Kendi tecrübe ve gözlemlerime dayanarak sana şunu önerebilirim; her imkan bulduğunda yazılımını ufak da olsa bir devre/cihaz/makina üzerine yap. Böylece sektöre girdiğinde neyi nereye nasıl bağlaman gerektiğini biliyor olacaksın ki bu da senin için çok önemli bir artı olacaktır. Umarım yeteri kadar açıklayıcı olmuştur.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba kardeşim, öncelikle yazılımcı olma :) . Bilgisayar Mühen. yazılımcıyım. Bütün hayatın İngilizce şuan, hiçbir şey düşünme. Her şeyi bir kenara it. Tecrübe konuşuyor emin olabilirsin :). İngilizceyi hallet sonra ilgi alanların şunlar olsun.

Yapılacak adımlar. Bunlara 1.sınıfa başladığında başla.
1- C Programlama dilini öğren.
2- C++ Programlama dilini öğren.
3- Veri Yapıları ve algoritmalar(Data Structures and Algorithms) buna hakim olmalısın.(En önemlisi)
4- Yapay Zeka
5- Dağıtık sistemler

Bunlara hakim ol kardeşim, Bilgisayar Mühendisi olarak her yerde çalışırsın. Bunları bildikçe dünyaya açılıyor olacaksın. Hakim olursan ilk başvurun google olsun :) Hepsi kolay kafana takma ilk aşamada kimse kat atmanı beklemez ama temel bekler. Korkarak başlama.

Dediğim gibi gerekirse sadece İngilizce çalış ama o İngilizceyi sök, sonra seni kimse tutamaz.

Her türlü iletişime geçebilirsin kardeşim.
İnanıyorum yaparsın sen. Erasmus kesin yap.
Hadi şimdiden başarılar... ;)

Suan hazirlikta okuyan bir bilgisayar muhendisi adayiyim
Adayıyım demende çok hoşuma gitti. Bilinçli bir kardeşsin. Çoğu insan bunu anlayamıyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

mustafa98

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
celal bayar
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim 1.5 aylik bir ara tatilim var ve ingilizce uzerine odaklandim ayni zamanda c de birseyler yapmaya calisiyorum.(polinomun koklerini bulan yazilim,kurenin hacmini hesaplayan) ama bazi korkularim vardi icimi gercekten rahatlattiniz tesekkurlerr.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
İngilizce çok önemli mutlaka üstüne titizlikle dur. hocama tamamı ile katılıyorum.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim 1.5 aylik bir ara tatilim var ve ingilizce uzerine odaklandim ayni zamanda c de birseyler yapmaya calisiyorum.(polinomun koklerini bulan yazilim,kurenin hacmini hesaplayan) ama bazi korkularim vardi icimi gercekten rahatlattiniz tesekkurlerr.
Her konuda iletişime geçebilirsin. Her canın sıkıldığında yaz.

Yukarı Alt