Yazılım mühendisliği Yardım...

limitsizadam

MB Üyesi
Kayıt
11 Aralık 2015
Mesajlar
1
Tepkiler
0
Yaş
20
Yazılım mühendisliği için merak ettiğim sorular var maddeler halinde sıralayayım. Birkaç haftadır araştırıyorum ama net karara hala varamadım.

1) Siz olsaydınız hangi bölümü seçerdiniz.Nedeni varsa okuyabilirim

1) Yazılım ve bilgisayar mühendisliği, gerçekten maaş farkı yaratacak kadar farklı bölümler mi. (ilgim yazılım yönünde)

2) Yazılım mühendisliği şimdilik 3 devlet üniversitesinde var. Üniversite sayısı çok az ama puanları da çok düşük değil mi? Türkiyede ilk bölümü açılan Fırat üni. bile taban 250 civarı. Bu benim kafamı karıştırıyor. Gerçekten şimdilik az üniversitelerde olduğu için mi böyle. Yoksa farklı etken varmı sizce. Ve yükselebilir mi.

3) Bu sene üniversitelerde. özellikle teknoloji fakülteleri olan üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümünün açılma ihtimali varmı. Ya da yazılım mühendisliği bölümleri hızla açılmaya başlayacak mı sizce

4) 3 üniversitelerin arasında ktü de var ancak fırat üniversitesindeki akademik personeller diğerlerini sollamış resmen. Sanırım fıratın bu bölüme ilgisi büyük. Ktü nünde teknik üniversite olması beni düşündürüyor. Hangisi daha iyi bir seçim olabilir. -Tam burslu Vakıf üniversiteleri düşünülmeli mi.Okumaya değermi (bahçeşehir kadar sıralama yapacağımı zannetmiyorum.Bahçeşehir dışında)

5) İş imkanı nasıldır.Özellikle yurtdışında
 
Son düzenleme:

umutb

MB Üyesi
Kayıt
2 Eylül 2015
Mesajlar
11
Tepkiler
3
Yaş
21
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
selamlar.Ben Celal Bayar Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği okuyorum.
1.Soru Yazılımı seçtim :D nedeni,yazılıma ilgin donanımdan daha fazla.ama tabiki CBÜ dışındaki tercihlerim Bilgisayar Mühendisliğiydi.
2.Soru için bilmiyorum.Cidden işinde iyi olursan,seni tercih ederler bence.İyi para da kazanabilrsin ama bence önceliğin para olmasın.
3.Kardeşim ben 1.sınıf öğrencisiyim.yaklaşık 91 bin civarı girdim ben tercih yaparken 99 bin falandı,rahat girerim diyordum.Bu yıl 70 lerde 40 binlerde falan girenler var ki mesela daha mezun vermedi okul.Okulların puanlarını biraz da mezunların sektördeki konumları etkiliyor.Ama kampüs ortamı yeşillik vs vs. istiyorsan CBÜ tercih etmeyebilrsin :D
4.bilmiyorum
5.bilmiyorum
6.Kendini geliştirmene bağlı ama ciddi olarak,yazılım geleceğin mesleklerinden birisi.Dünya kodlar etrafında dönüyor artık neredeyse.
Saygılar.İyi akşamlar
 

Bilgisayarcı

MB Üyesi
Kayıt
1 Ocak 2016
Mesajlar
6
Tepkiler
4
Yaş
21
Üniv
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Ktü'de Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve 1.sınıfım.
1-Bilgisayar seçerdim çünkü donanıma da ilgim var.Bu senin vermen gereken bir karar.Sana karar vermende biraz yardımcı olayım.Bizim derslerimizde 1.dönem python 2.dönem şuan c proglamlama(tabiki elektrik dersleri var sadece yazılımla ilgili olanları yazıyorum.)3.dönem c++ nesneye dayalı proglamlama.Geri kalan senelerde java,web proglamlama yapay zeka seçmeli dersleri var.[URL]http://www.ktu.edu.tr/bilgisayar[/URL] şurdan daha detaylı bilgi edinebilirsin.Derslerin adlarının ingilizce olmasına bakma hepsi türkçe işleniyor.
2-2.sorunda maaşdan bahsetmişsin benim tecrübelerimden dolayı bölümde çok fazla ilgisizlik var(diğer ünilerde durum ne bilmiyorum) bu senin öne çıkmana yardımcı olabilir.Derslerine çalış,mutlaka erasmus yap yada yüksek lisansı dışarda yap.5000 den aşağı para almazsın.Önemli olan ilginin olması ilgin varsa herşeyi başarırsın.
4-3.soru hakkında bilgim yok fakat teknik üniversiteden mezun olman senin için her zaman daha iyi olur.Bundan derslerin iyi anlatılır olmasından kaynaklandığını sanma(yine de bir nebze iyi anlatılıyor Türkiye'nin 4.üniversitesi ve lab imkanları baya fazla).Diplomanda yazan teknik üniversite büyük fark yaratıcaktır diye düşünüyorum.Vakıf üniversiteleri bana hep kötü gelmiştir gerçekten koç bilkent gibi özeller olmuyorsa hiç zorlamaya gerek yok diyorum tabii ki buda bir seçenek senin için.
5-Yazılım mühendisliğinn iş imkanı ülkemizde bilgisayara göre daha az diye biliyorum yöneticiler henüz tam bilinçlenmedi.Yurtdışında çalışmayı düşünüyorsan iyi bir ingilizce şart,çalışmayı düşünmüyorsan da şart adam akıllı kaynaklar hep ingilizce ve senin çokça araştırma yapman gerek.
Başka sorun olursa mesaj atabilirsin.Seve seve cevaplarım.
 

Habu27

MB Üyesi
Kayıt
26 Haziran 2016
Mesajlar
1
Tepkiler
0
Yaş
21
Ktü de okunur mu ? İnsanları nasıldır okulu nasıldır istanbuldan aileyi bırakıp gidilir mi ?
 

ibaloglu23

MB Üyesi
Kayıt
11 Temmuz 2015
Mesajlar
20
Tepkiler
0
Meslek
Adli Bilişim Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
eline sağlık güzel paylaşım
 

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Kayıt
7 Şubat 2015
Mesajlar
59
Tepkiler
78
Şehir
Kahramanmaraş
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Yine bir bölüm karmaşası. Yazılım mühendisliğ ile Bilgisayar mühendisliği arasında aman aman bir ders farkı olmamasına rağmen; birisine Yazılım Mühendisi diğerine ise Bilgisayar Mühendisi diploması veriliyor. Hatta ve hatta, devlet kendi içinde alım yaparken bazı zamanlar Yazılım Mühendisliği bölümünü tanımıyor bile. Dolayısıyla bir isim karmaşası olduğunu bilmek gerek. Yazılım Mühendisliği diye dal yok, bu konuda bir anlaşalım. Böyle bir bölüm var sadece. Gider Bilgisayar Mühendisliğini okursun sonrasında uzmanlaşmak istediğin alan eğer Yazılım ise yazılım üzerinde gider belirli bir programlama dili üzerinde ilerle yüksek lisans yaparsın. Ancak ülkemizde durum oldukça vahim. Eğer ileride devlette mühendis olma gibi bir hayalin var ise Bilgisayar Mühendisliği okuman daha mantıklı duruyor.
 
Yukarı Alt