Yazılıma Nasıl Başlanır

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Merhaba ben meslek lisesinden mezuna kaldım Elektrik Elektronik Mühendisliği için YKS hazırlığındayım. Sınav sonrasında lisedeki derslerimi tekrar ederken aynı zamanda yazılım hakkında kendime bir şeyler katmak istiyorum. Daha önce Arduino sesle ışık kontrolü, park sensörü gibi basit birkaç şey yapmıştım. Şimdi yazılıma güzel bir başlangıç için kitap seti önerisi rica ediyorum. Hangi dille başlamalıyım? Nasıl projelere yönelmeliyim? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. :)

Halilgok723

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Elektronik ve haberleşme mühendisliği
Üniv
Karadeniz teknik üniverstesi
meslek lisesi çıkışlıyım bende ktü ehmdeyim bu seneni üniversite hazırlığına adapte et kazan sonra istedğin dili programı öğrenirsin

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
meslek lisesi çıkışlıyım bende ktü ehmdeyim bu seneni üniversite hazırlığına adapte et kazan sonra istedğin dili programı öğrenirsin
Sınavdan sonra öğrenmeyi düşünüyorum zaten

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Merhaba ben meslek lisesinden mezuna kaldım Elektrik Elektronik Mühendisliği için YKS hazırlığındayım. Sınav sonrasında lisedeki derslerimi tekrar ederken aynı zamanda yazılım hakkında kendime bir şeyler katmak istiyorum. Daha önce Arduino sesle ışık kontrolü, park sensörü gibi basit birkaç şey yapmıştım. Şimdi yazılıma güzel bir başlangıç için kitap seti önerisi rica ediyorum. Hangi dille başlamalıyım? Nasıl projelere yönelmeliyim? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. :)
benim önerim python dili olur. Machine Learning, veri analizi vs gibi konulara yönelebilirsin.

Mavi

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Computer Science Engineering
Üniv
Gebze Technical University
Kardeşim bana kalırsa C Programlama dili ile başlamasın.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Yazılımı bir kenara bırakıp, iletişim, haberleşme, protokoller, arayüzler bunlarla alakali donanimlar (entegreler), haberlesme güvenliği v.s. bu konularla ilgilenin, endüstri 4.0 geliyor, işin büyük kısmı haberleşme olacak, bluetooth, wifi olacak. Memlekette haberleşme bilen cok az adam var. Yazılım, algoritma bunlara artik herkes aşina. Ilk once haberlesme ogrenin mümkünse, bilgisayarla chipe nasil kod yazılıyor, veri nasil depolaniyor bunlari bilen insanlara ihtiyacımız var. Millet olarak her zaman ki gibi daha yemeği pisirmeden nasil yiyeceğiz derdindeyiz. Memleketin haberlesme bilen adama ihtiyaci var lütfen bu konuya odaklanin.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Yazılımı bir kenara bırakıp, iletişim, haberleşme, protokoller, arayüzler bunlarla alakali donanimlar (entegreler), haberlesme güvenliği v.s. bu konularla ilgilenin, endüstri 4.0 geliyor, işin büyük kısmı haberleşme olacak, bluetooth, wifi olacak. Memlekette haberleşme bilen cok az adam var. Yazılım, algoritma bunlara artik herkes aşina. Ilk once haberlesme ogrenin mümkünse, bilgisayarla chipe nasil kod yazılıyor, veri nasil depolaniyor bunlari bilen insanlara ihtiyacımız var. Millet olarak her zaman ki gibi daha yemeği pisirmeden nasil yiyeceğiz derdindeyiz. Memleketin haberlesme bilen adama ihtiyaci var lütfen bu konuya odaklanin.
Dediklerinize tamamıyla katılıyorum. Gemi Elektroniği ve Haberleşme mezunuyum lise olarak tek, üniversite olarakta fazla bir yerde yok haberleşme bölümü. Staj yaptığım şirkettende, piyasada gördüğüm kadarıyla da haberleşmeyi gösterilen dersler haricinde bilen pek insan yok (en azından benim gördüğüm kadarıyla). Elektrik elektronik veya elektronik haberleşme hiç fark etmez hangisini okursam okuyayım kendimi haberleşme alanında geliştirmeyi istiyorum. Gelecekte savunma alanında çalışmak istiyorum ve haberleşmenin öneminin bu alanda daha fazla olduğunun farkındayım. Biraz uzattım ama, yazılım öğrenmek istememdeki amaç az çok bir fikir sahibi olabilmek zaten çok ilerilere taşımak gibi bir hedefim yok en azından şimdilik. Umarım bende kendimi anlatabilmişimdir. Yönlendirmeniz için teşekkür ederim. :)

Mavi

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Computer Science Engineering
Üniv
Gebze Technical University
Python mu daha zorlar yoksa C mi? Çünkü pek bilgi sahibi değilim temelden girmek istiyorum.
Kardeşim Python'ın arkasında C dönüyor. Python öğrendikten sonra C'yi kavramakta zorlanabilirsin lakin C'de belli bir düzeye geldikten sonra diğer programlama dillerinin çoğunluğunu daha rahat kavrayabilirsin.
Hem madem kendi bölümün de elektrik-elektronik kesinlikle C öğrenmelisin.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Kardeşim Python'ın arkasında C dönüyor. Python öğrendikten sonra C'yi kavramakta zorlanabilirsin lakin C'de belli bir düzeye geldikten sonra diğer programlama dillerinin çoğunluğunu daha rahat kavrayabilirsin.
Hem madem kendi bölümün de elektrik-elektronik kesinlikle C öğrenmelisin.
Teşekkür ederim.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Elektronik/Gömülü sistemler üzerinde meslek hayatimi ilerde devam ettirmek istiyorum dersen: C, C++ ögren.
Genel yazilim ögreneyim dersen: C# ve Java öneririm.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Elektronik/Gömülü sistemler üzerinde meslek hayatimi ilerde devam ettirmek istiyorum dersen: C, C++ ögren.
Genel yazilim ögreneyim dersen: C# ve Java öneririm.
Genel olarak bilgi sahibi olmak için istiyorum. Öneriniz için teşekkür ederim. :)

muhendis_hanim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
MÜHENDİS
Üniv
IBSU
Hocam merhabalar. Acaba bu konuda önerebileceğiniz kitap ya da dergi var mıdır?

bgrakmn

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Teknik Uzman
Üniv
Ahi Evran Üniversitesi
network ve sistem için almanız gerek sertifikalar
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

yazılım uzmanlığı için
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

bu kurslara gitmeniz şart

bunların dışında daha sipesifik alanlarda uzman olmak istiyorsanız
güvenlik analizcisi
yazılım test uzmanı
gibi gibi..
daha bu alan içinde sertifika ve kurslar için detaylı bilgi verebilirim

Yukarı Alt