Yeni tercih yapacağım lütfen yardım edin.

MustafaCyr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Artık mühendis olacağıma kesin gözüyle bakıyorum ancak muhendisliklerin içinde boğulmuş durumdayım , çevremdeki herkes başka birşey söylüyor. İnşaat , Elektrik E. , Makine ile yola başladım mekatronik , endüstri , meteoroloji ... her kafadan bir ses lütfen birisi bana yardimci olsun , hayatımda hiç bu kadar kararsız kalmamıştım ve çok korkuyorum hata yapar ilerde ceremesini çekerim diye.

IFurkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Kardeşim mühendisliklerin coğu aynı fazla bir fark iş kendini geliştirmekte sende mühendisliği seçerken mezun Olduklarında yapacakları işe bak hoşuna gideni severek yapacağini tercih et Allah yardımcın olsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
MustafaCyr

MustafaCyr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Gökhan Bey cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Birkaç gündür günümün büyük bölümü bu sitede geçiyor.

|Furkan teşekkür ederim. Pekı sen Makine ve İnşaattan birini tercih etmek istesen hangisini tercih edersin?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Öncelikle şunu sorayım; sıralaman nasıl? tercih alanında herhangi bir kısıtlanma durumu var mı? Ne tür alanlara ilgi duyuyorsun? Ona göre bir yorum yapmak daha doğru olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
MustafaCyr

MustafaCyr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Sıralamam mf-4 90 bin. Tercih alanında tek kısıtlamam Çok ücra köşelerdeki şehirler olmasın Nevşehir de yaşıyorum. Küçüklüğümden beri otomobil lere büyük ilgim var temizlik ufak tefek tadilat büyüklerimi izlerdim onlar yaparken.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Şimdi küçükken otomobile ilgin vardı diye sana otomobil mühendisliği oku diyenler muhtemelen olmuştur/olacaktır. Ama ufak bir ilgi kırıntısının hayatını etkileyecek bir kararda çok bir yeri olmamalı diye düşünüyorum. Eğer genel olarak mekanik cihazlara ilgin varsa benim önerim doğrudan Mekatronik Mühendisliği üzerine olurdu. Çoğu alanda çalışma imkanı sunan ve istersem otomobil, uçak,tren, uzay mekiği veya robot yapımı alanında çalışmak isteyim, her alanda bana açık kapı kalacak bir bölüm. Tabi ki bunun yanına sağlam bir yazılım yetisi eklemek şartıyla. Fakat samimi olmak gerekirse benim sana tavsiyem al eline kalem kağıdı ve yalnızca kendin ile hangi alanlara eğilimin olduğunu, neyi yapmak istediğini tartış ve senin için en samimi gelen alana yönel. İnsanlara ne okuyayım diye sorarsan ve o insanların dediği bölümü okursan senin için asıl önemli olan "hayal" olgusunu bir kenara atmış olursun. O yüzden tercih yaparken de neyi tercih edeceğini belirlerken de önceliğin hayallerin olsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
MustafaCyr

MustafaCyr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Söylediklerinizi uygulayacağım teşekkür ederim

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Merhaba @MustafaCyr

Öncelikle Mücahit hocama ters düşmek istemem ama ufak bir örnek vermek isterim. Yakın bir akrabam, arkadaşım çocukluğundan beri otomotive ilgisi vardı. Araba markaları olsun motorları şunları bunlar bir sürü şeyi hep merak eder ve araştırırdı. Şu anda Mersin de Otomotiv okuyor ve Türkiye de ve yurt dışında olan yarışmalara katılıyorlar. Şu an haftanın 5-6 gününü çoğu gün belkide 24 saat olarak okulun atölyesinde geçiriyor ve bundan mutlu, keyif alıyor. Otomobil yapıyorlar şu anda yeri geliyor eli yüzü yağın içinde oluyor kaynak yapıyorlar elektriğiyle uğraşıyorlar belkide ama bundan dediğim gibi keyif alıyor. İlerde iş hayatında nasıl olur tabi ki bilinmez ama sadece söylemek istedim. İleride çalıştığın işten keyif alabileceğin bir mesleğe yönelmeni tavsiye ederim.

Yukarı Alt