Yenilebilir enerji hakkinda

Konu, 'Genel Sorular' kısmında Zumra tarafından paylaşıldı.

Atakan Akbulut
En İyi Cevap Atakan Akbulut, 7 Mayıs 2016
nler size güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiminin evlerde kullanimi hakkinda bilgi almak için danışmak istedim. Mesleki alanima girmeyen bir... Mesaja Git
 1. Zumra

  Zumra MB Üyesi

  Kayıt:
  7 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Selam aleykum hayirli gunler size güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiminin evlerde kullanimi hakkinda bilgi almak için danışmak istedim. Mesleki alanima girmeyen bir konu. Yeni gelişmekte olan daha çok elektrik ureten panel varmi yenilebilir enerjiyi etkin kullanmak icin daha beklemelimiyiz? Bir evin(ortalama 250 kw aylik kullanimi olan) bütün ihtiyacini yaz kış sağlayabilmek için isinma ihtiyacinin bile klima yada elektrikli sobadan karşilandigini düşunsek kaç panel , maliyeti ne kadar tutar ve bir panel gunluk kac kw eletrik uretir.
   
 2. Best Answer:
  Post #5080 by Atakan Akbulut, 7 Mayıs 2016
 3. Atakan Akbulut

  Atakan Akbulut Yetkili Kişi Moderatör

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  143
  Beğeniler:
  42
  Meslek:
  R&D Embedded Systems Software Engineer
  En İyi Cevap:
  5
  Değerlendiriler:
  +63 / 0 / -0
  Aleykum Selam , Yenilenebilir enerjiyi aktif olarak kullanmak için daha zaman var. Ama teknolojinin gelişmesiyle birlikte güneş panellerinin aynı zamanda yağmur damlalarıyla üretenini de yapılma aşamasında / yapıldı . Uzun süre Elektrik Enerjisini geçemeyecektir. Sebebi ise Yenilenebilir enerji çok verimli olmaması. Gündüz vakti güneş enerjisini üretip fazlasını depo edecek bir sistem Ev ihtiyaçlarını karşılaması çok zor olur. Ani su ısıtıcısı ,Çamasır makinası ,elektrik sobası gibi 10 Ampere yakın akım çeken cihazları çalıştırmayacaktır.

  Fiyat konusuna gelince 1kw lık 220AC çıkışlı sistem 3000 Tl civarındadır. 24v 250W Güneş panelinden inverter sayesinde 220VAC çevrilmektedir.
   
  7 Mayıs 2016 En İyi Cevap
  #2
  • Beğen Beğen x 2
 4. Arman Amak

  Arman Amak Özel Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  13
  Meslek:
  Ziraat mühendisi
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +21 / 0 / -0
  Üniversite:
  Harran üniversitesi
  İlk yatırım masrafları oldukça yüksek ve sanırım bunu destekleyecek yasalar henüz mevcut değil. Yani kendi elektriğini üretip kullanma veya satma gibi bir yetkimiz yok. Sadece güneş enerjisiyle suyumuzu ısıtmakla kalıyoruz.