zaman bükülüyor mu ?

zaman bükülüyormu

• evet

Oylar: 27 87,1%
  • hayır

Oylar: 4 12,9%

• Seçmen sayısı
    31

mehemt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
yok
"Zaman yakınlaşmadıkça kıyamet kopmaz. Bu yakınlaşma öyle olur ki, bir yıl bir ay gibi, ay bir hafta gibi, hafta da bir gün gibi, gün saat gibi, saat de bir çıra tutuşması gibi (kısa) olur."

Arkadaşlar uzun zamandır psikolojim pek iyi değil. Bu hadiste olduğu gibi zamanın çok hızlı geçtiğini hissediyorum. günler bana saat gibi geliyor. Günler geceler birbirini kovalıyor sanki. Sürekli bir koşuşturmaca. Şöyle geriye bakıyorum. Bazı şeyler üzeinden yıllar geçmiş farkında değilim. Kendimi Truman Show da gibi hissediyorum. sanki bir oyundayım. var mı benim gibi hisseden? Kıyamet yaklaştı mı acaba?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Kıyamet yaklaştı mı bilemem ama zamanın su gibi geçtiği konusunda katılıyorum size yaşınızı bilmiyorum ben daha 23 yaşındayım ve Allah ömür verirse dahaya yaşacağım çok fazla anı olacak bunları düşününce geçmişi düşümeyi bırakıp geleceği merak ediyorum. Size tavsiyem o yöde olur geçmişinizi unutmayın anılarını hatıralarınız kalsın ancak geçmişinizde yaşamayın anı yaşamaya bakın geleceğinizi ve geleceği size bağlı olacak insanların yaşamına odaklanın yoksa işin içinden çıkamazsınız. Çünkü zaman çok farklı bir boyut ve çok az insan bu boyutu anlayabiliyor ben sadece bu boyut hakkında yorum yapakla yetiniyorum :D

tesla_sherlock

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludag Üniversitesi
Zaman kavrami benim beynimi de yakmis durumda. Surekli baslangici ve kiyameti dusunuyorum. Ama dusunmek hosuma gidiyor. Belkide en anlamli zamanim bunu dusunerek gecirdigim zamanlar. Zaman bana da cok hizli geciyormus gibi duruyor. Ancak zaman goreceli birsey. Eger yasamayi seviyorsan ve geecekten bu seni mutlu ediyorsa zamanin senin icin hizli gecmesi normal ve olmasi gereken de bu.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Zamanın size hızlı akıyor gibi görünmesinin sebebi biyolojik saatinizle alakalıdır. Öğrencilerin yaptığı en büyük hata geç saatlerde uyumak ve geç kalkmaktır. Özellikle sabah 11'den sonra uyandığınızda yemek yiyip tam ayılma aşamasına kadar nereden baksanız saat 1 oluyor. Daha sonra kendinizi hala yorgun hissedeceksiniz, biraz dinlenme ve gündelik işler ile oldu hemen akşam. Özellikle 2.Öğretim öğrencileri bu tür sorunlar ile sık sık karşılaşıyor. Psikolojik bulanım, melankoli hali, bitkinlik ve bunalmışlık gibi sorunların temelinde Uyku ve biyolojik saatin düzenli olmaması yatar. Gece 10 dan sonra uyuyamıyorum ve erken kalkamıyorum diyorsanız sizi kötü günler bekliyor... Derin uyku ve rüya görme sıklığınız azalmışsa geçen günleri birbirine benzetme ve algı zayıflaması yaşayabiliyorsunuz. Beynin toparlanması için önereceğim şey:

Uyku Saatiniz: 22.00 - 06:30 arasında tutmaya bakın. Daha fazla uyumamaya çalışın!
Uyuyamıyorsanız sakinleştirici veya uyku ilacı alın.
Yarın ne yapacağınızı planlayın ve sadece onu bitirmek için çalışın.
Yemek saatlerinizi düzenleyin. Fazla enerjik hissediyorsanız spor yaparak bunu azaltın.

Bunları deneyin, cidden kendinizi iyi hissedeceksiniz

Tepkiler
5
Üniv
Hacettepe
"Zaman yakınlaşmadıkça kıyamet kopmaz. Bu yakınlaşma öyle olur ki, bir yıl bir ay gibi, ay bir hafta gibi, hafta da bir gün gibi, gün saat gibi, saat de bir çıra tutuşması gibi (kısa) olur."

Arkadaşlar uzun zamandır psikolojim pek iyi değil. Bu hadiste olduğu gibi zamanın çok hızlı geçtiğini hissediyorum. günler bana saat gibi geliyor. Günler geceler birbirini kovalıyor sanki. Sürekli bir koşuşturmaca. Şöyle geriye bakıyorum. Bazı şeyler üzeinden yıllar geçmiş farkında değilim. Kendimi Truman Show da gibi hissediyorum. sanki bir oyundayım. var mı benim gibi hisseden? Kıyamet yaklaştı mı acaba?
Esma binti Umeys dedi ki: O GÜNÜN (HZ. MEHDİ (A.S.)’NİN ZUHURUNUN) ALAMETİ SEMADAN UZATILMIŞ VE İNSANLARIN KENDİSİNE BAKIP DURDUĞU BİR EL’DİR.

Celalettin Suyutinin Tasnifinden Hadisler, Ahir Zaman Mehdisinin Alametleri, Ali Bin Hüsameddin El Muttaki, S. 69

... İŞTE O ZAMAN (HZ. MEHDİ (A.S.)’NİN ZUHURU ZAMANINDA) SEMADAN KENDİNİ BELLİ EDEN BİR EL GÖRÜNÜR...

Celalettin Suyutinin Tasnifinden Hadisler, Ahir Zaman Mehdisinin Alametleri, Ali Bin Hüsameddin El Muttaki, S. 51

SEMADAN ZUHUR EDEN BİR EL ve “emiriniz Mehdi’dir” şeklindeki bir nida duyuluncaya kadar tefrika ve ihtilaflar devam edecektir. O GÜNÜN ALAMETİ: SEMADAN BİR EL UZANACAK ve insanlar ona bakacak ve göreceklerdir.

Ahmed İbn-i Hacer-i Mekki (Heytemi), Beklenen Mehdinin Alametleri, El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, S. 53

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen bu hadislerde gökte bir “el”in görüneceği ve bu elin Hz. Mehdi (a.s.)’nin geliş alametlerinden olduğu bildirilmektedir. Bu döneme kadar ihtilafların devam edeceği ve Hz. Mehdi (a.s.)’nin semadan, yani radyo, televizyon ve internet gibi iletişim araçları vesilesiyle, sürekli gündem olacağı hadislerden anlaşılmaktadır.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ne bağlı Chandra Röntgen Gözlemevi tarafından çekilen bir uzay fotoğrafında el şeklindeki bir nötron yıldızları kümesi başka bir yıldız kümesini kavrıyomuş gibi görülmektedir. Hadislerde belirtilen el ifadesi, NASA tarafından “Tanrı’nın eli” olarak adlandırılan ve uzayda vuku bulan bir gök olayının vesile olduğu bu görüntüye işari manada bakıyor olabilir. (Doğrusunu Allah bilir.)

Söz konusu yıldız kümesinin oluşturduğu el şeklinin duruşu hadisteki uzanma tanımına da tam uymaktadır. NASA tarafından çekilen fotoğraftaki el şekli bir yere uzanıyormuş görünümündedir. Ayrıca insanların Hz. Mehdi dönemindeki gelişmiş yüksek uzay ve astronomi teknolojisi sayesinde uzayda meydana gelen bu gök olayını teleskoplar vesilesiyle bakarak görebilmeleri de hadisteki ifadelerle birebir uyum içindedir.

Hz. Mehdi (a.s.)’nin zuhur alametleri "… eskimiş ipi kopan bir kolyenin taneleri gibi birbiri ardına gelen alâmetleri beklesinler." (Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.) hadisinde belirtildiği gibi son 30 yıllık süre zarfında art arda yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam etmektedir. En son 24 Şubat 2009 tarihinde dünyaya en yakın noktadan geçen çift kuyruklu Lulin kuyruklu yıldızının İmam-ı Rabbani tarafından tefsir edilen “şark tarafında iki dişli münevver bir boynuz çıkar” hadisine işaret ediyor olmasının ardından, şimdi de “semadan bir el uzanacak” hadisinin işaret ettiği uzaydaki bu el görüntüsü Hz. Mehdi (a.s.)’nin zuhur ettiğine, faaliyete başladığına, insanlar tarafından farkedilmesinin de iyice yaklaştığına delil teşkil etmektedir. (Doğrusunu Allah bilir.)
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

bazen bende Boyle hissediyorum bana normalmis gibi geliyo

atiati

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dedekorkut Eğitim Enstitüsü

İyi bir planlama yap.Uykudan asla taviz verme,çünkü uyku dinlenmenin ve vücudun hücre yenilenmesine katkısı çoktur.Kıyamete gelince,onu yanlız ve ancak Allah bilir. Herkes bu konuda birşeyler yazar çizerler...mehtiden den vururlar bunlar hikaye. Kur'an da olmayan birtakım faraziyeler. Kur'an bunlara "zan"da bulunuyorlar. Bilmedikleri konu hakkında diyor. Arıyorlarsa nehtiyi o Kur'an dır .Kur'an'ı bir tarafa koymuşlar atıp tutuyorlar.Selamlarımla.

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
herhangi bir kaynağım yok ama bence fiziksel olarak zaman kırılmaz bükülmez ve geriye akmaz ,bence bu o anki yaşamımızla ilgili mesela bekler zaman bir turlu geçmez ya da sevdiğimiz bir şeyi yaparken başladığını ce bittiğini anlamayız bile korkarken zaman duruyor gibi hissederiz yani bu aslında ilerimizi nasıl hızlı yaptığımızla alakalı hani canımız sıkkınken duvara bakarken 2 saat geçmiştir de bir şey yapmamışızdır ama acele ederken 5-6 dakikada hazırlanmışızdır bununla alakalı bence zamanın hızı bizle alakalı yani zamanın hızı sabittir , mesela hızlı yaşa genç ol derler çünkü hızlı yaşayan kişi fiziksel olarak zaman daha çok yaklaşır mesela pilot 500 km hızla gitsin zamanın hızına daha çok yakşaltığı işin zaman daha yavaş akar yani daha az yaşlanır düşüncelerim boyle ..
yanlış düşündüğüm yer varsa bana yardımcı olabilirsiniz ya da eklemek istediğiniz bir şey yada goruşlerimle ilgili düşünceniz varsa aktarabilirsiniz teşekkürler..

Mushab Bedirhan Andız

Tübitak
Yetkili Kişi
MB Yazarı
Tepkiler
5
Üniv
CambridgeÜniv, RizeÜniv
Zaman bükülür mü? Güzel başlık... Yıllar gerçekten artık çok çabuk geçiyor sabahlar çok çabuk akşamlarla buluşuyor... Gerçekten de bükülüyor. Bunu yukarıda dini biçimde emsaller vererek açıklayan arkadaşların örnekleri ile de desteklemek çok mantıklı ve yerinde...

enes.u

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Selçuk

Zamanın bükülmesi okuduklarımdan anladığım kadarıyla mümkün bi konu ama sizin bahsettiğinizle alakalı değil sanırım. psikolojinin iyi olmaması konusu bi çok kişide olduğu gibi bende de var olan bi sorun ama bence konu şu ki bizi ilgilendirmeyen bu tip konular yerine daha çok sorumlu olduğumuz 'kendi hayatımız, kariyerimiz, gündelik hayatımız ve ilişkilerimiz' üzerine yönelip bu konulara kafa yormaya ve en önemlisi soruna değilde çözüme yönelik düşünüp faaliyete geçebilirsek bi çok zorluğu aşabiliriz gibime geliyor.

Yukarı Alt