14 YORUMLAR

 1. Bu videodaki anlatımı yapan arkadaş, bir üniversite de ders vermeli. Mükemmel bir açıklamaydı. Tebrik ve teşekkür ediyorum.
  (Yine de o amca yeni bir tasarım, yeni bir fikir ortaya çıkartabilirse faydalı olur diyelim.)

 2. Hocam, off road araçlarında lastik ebatlarını büyütüp “nasılsa motorum güçlü, arazi vitesi deviri düşürünce bu lastikleri de rahat çeviriyor, sorun yok” diyorlar, bu konuyu aydınlatır mısınız ?
  Saygılarımla.

 3. Bir kişinin ilkel yöntemlerle yaptığı cihazın 1,5 litre gibi bir yakıtla 100 km gideceğimi iddia etmesi bir mesele. Bunun gerçekleşebileceğine inanan yada umut eden milyonların olmadı ayrı bir mesele.
  Akıl ve mantığı devre dışı bırakan, eğitimden uzak toplumlarda gayet normal bir şey. Türkiye’nin ekonomik ve sosyolojik çöküşü asla rastlantı değildir.

  • Dünyadaki mühendisler içten yanmalı motorların pistonlarında tüm geometrik şekilleri denemişlerdir, denememeleri imkansız. Adamlar wankel motoru yapmış da kare pistonu mu denememiş? Cehaletin dibini yaşıyoruz.

 4. Bunu anlatacagına kendinde o adamın yaptığı motorun daha gelişmişini yap o zaman bir kişi yapar sizin gibilerde konuşur işte o adam bana göre başarılı

 5. kare köşelerindeki gerilme yığılmaları ve rijitlikler hesaba katıldığında köşeleri çok çabuk deforme olacak ve kompresyon kaybına uğrayacak motor çeşididir. pistonların silindirik yapılmasının bir sebebi bu gerilme yığılmalarıdır. diğerleri soğutma, yağmala, sürtünme vs şeklinde gider.
  daire kesit, alanına oranla çevresi en küçük olan temel geometrik şekildir ve sürtünme bu yüzeyde olur.

  sadece piston değil, gemi-uçak pencereleri, tüpler, borular vs de benzer sebeplerle dairesel yapılır.

  piston içi yerel hava akış hızlarına ve köşelerdeki yanma hızlarına hiç girmiyorum. amcacım umarım bir şekilde başarılı olursun.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz