Ana SayfaKitap Özetleri80 Günde Devri Alem Kitap Özeti

80 Günde Devri Alem Kitap Özeti

Jules Verne’nin kaleme aldığı orjinal adı “Around The World in 80 Days” olan roman ilk olarak 1873 de Fransa’da basılmıştır. Roman çocuk edebiyatı alt dalında incelenmekte olup ilk basımından itibaren her zaman üst sıralarda kendine yer bulmuştur.

80 günde devri alem kitap i̇ncelemesi

Ana Karakter:

Ana karakteri “Phileas Fogg” hakkında kimsenin bilgi sahibi olmadığı, sert, kurullarını asla esnetmeyen, tıraş suyunun derecesine kadar birçok işini rutine bindirmiş ve rutininden çıkmasına sebep olacak herkese tepki gösteren bir İngiliz beyefendisidir.

Olay Örgüsü:

Phileas düzenli olarak gittiği “Londra Reform Kulübünde” otururken arkadaşlarının tartıştığı bir konuya kulak kabartır. Tartışmada imkansız olarak geçen dünyayı 80 günde dolaşma fikrine birden tüm servetini vererek iddiaya girer ve serüven başlar.

80 günde devri alem kitap

Daha önce hiç bir ayarlama veya araştırma yapmadan oluşabilecek tek bir sorun ya da hatada tüm servetini kaybedecek olmasına rağmen bu yolculuğa çıkmaya karar verir.
Yaverini de alarak çıktığı bu yolculukta Londra, Süveyş, Bombay, Kalküta, Hong Kong, Yokohama, San Francisko, New York ve tekrar Londra’ya dönüş olarak yola çıkmadan hemen önce karar verir.

Romanımıza yolculuk sırasında yakılmaya çalışılan bir kadın ve soyulan bir bankayı Phileas Fogg’un yaptığını düşünen bir polisin eklenmesiyle olaylar heyecanlı, aksiyonlu, bol kaçışlı bir ilerleyiş içerisine girer.

Philieas Fogg ve yaveri son olarak Londra’ya döndüklerinde polis Philieası tutuklasa da yanlışlık olduğu için tekrar bırakır. Kulübe gideceklerinde 5 dakika geç kaldıkları için iddiayı kaybettiklerini düşünüp evin yolunu alırken yaveri 1 gün erken geldiklerini fark eder ve ertesi gün tam saatinde kulübe giderek Philieas Fogg iddiayı kazanır ve yakılmak üzere iken kurtardığı Auda ile evlenmeye karar verir.

“80 Günde Devri Alem”i İnceleme

Yazarın kaleme aldığı en başarılı eser olan 80 Günde Devri Alem yapılabileceklerin sınırı olmadığını, kendi monotonluğunda yaşayan bir insanın dahi böyle bir olayı başarabildiğini ve çocukların hayal gücünü genişletmeye çalıştığı söyleniyor bence bu aşamada roman tam yerinde bir olay örgüsü, tam yerinde bir sadelikle yazılmıştır.

arıcılık malzemeleri

22 Yorum

guest
22 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
miray

Pardon ama özet hangi yer ben bunu anlamadım

bebrh

Özet çok iyi hiç kitabı okumama gerek kalmadı

gamze

Çok teşekkür ederim öğretmen ödev verdi okuma kitap 56 sayfa yük gibi bende burdan baktım iyi oldu.

yiğit

Özet yok

ceren

bu yazdığınız kitabın özeti mi

merve

kitaptaki kişiler ve özelliklerini yazar mısınız acilde

recep

özetin içinde paspartu nun adına yer verilmemesi ilginç :)

furkan

kitap sırasına girecektim uğraşmadım okumakla özetine baktım

eda nur

ben bu kitabı okudum. Ancak bu kitap ile ilgili yapacağım slayt için bazı şeylere bakacaktım ve isimlerin nasıl yazıldığına bakacaktım. Ama burada bazı önemli noktalara değinilmemiş!!!!

mahmut

Ya arkadaş dünyayı gezdi mi cevabını hemen verir misiniz?

mühendis beyinler

Evet Gezdi

mahmut

valla okumama gerek kalmadıı direk burdan

şüheda eren

bilseydim burdan okudum kafa yok ki gittim kitabın hepsini okudum şimdi özetlere bakıyorum aah ah

zeynep

Çok iyi oldu kitabın diğer yarısını okumama gerek kalmadı bence hiç uzun değil kitaba göre çok iyi eksiksiz bir şekilde anlatılmış çok teşekkürler çok işime yaradı

esma

teşekkür ederim çok işime yaradı😊

anonim

👏👏😏

anonim

Ama çok uzun

esmae gül

kitaba göre fazla uzun değil

furkan

kitabı 1 saat de bitiriyorsan özeti 2 dk zaten neyi uzun.

dolunay

ben çok kısa diye ağlıyorum burda ne uzunu

anonim

teşekkürler

selami

80 günde devri alem kitabını okumam gerekiyordu. Teşekkürler.

Yeni Yazılar

Kitap Özetleri