Arkadaşlar bir kaç sorum varda bilgi edinmek istiyorum

saruhanturgut

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Arkadaşlar ben Pamukkale Üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum.Yeni başladım. Bilgi edinmek için konuyu açma gereği duydum.Elektronik alanına ve programlama alanına ilgi duyuyorum.PLC nedir okuyunca ne olunnuyor ? Bilgi verirseniz sevinirim. :)

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Kardeşim plc endüstriyel otomasyonda kullanılır. Yani Fabrikalardaki otomasyon sisteminin elektrik-mekanik kurulumunu yapan ve o devrenin programını plcde yazıp işletim yapmaktır. Plc öğretimini genelde s7-200 ile yaparlar bunun programlama dili çok basittir. Ladder dilinde yazarsın zaten. Kimse senden java, C gibi programlar bilmeni istemez sadece sistemi sorunsuz çalıştırmanı ister. Yeri gelir swichlerle mantık kurar, yeri gelir sensörlerden kombinasyon yapar, yeri gelir sensör yaparsın. Meslek bakımından önünün açıklığı kesindir çünkü her fabrika otomasyona geçmedi ayrıca sürekli gelişen bir teknoloji mevcut. Basit ve derecesi kadar zevklidir. Birkaç araştırma istiyorsan step 7 gibi programlarla uğraşacağına ekts de biraz devre kur zevkini anlayacaksın. En azından sana uyumlu olup olmadığını anlarsın.

Konu sahibi
Konu sahibi
saruhanturgut

saruhanturgut

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Kardeşim plc endüstriyel otomasyonda kullanılır. Yani Fabrikalardaki otomasyon sisteminin elektrik-mekanik kurulumunu yapan ve o devrenin programını plcde yazıp işletim yapmaktır. Plc öğretimini genelde s7-200 ile yaparlar bunun programlama dili çok basittir. Ladder dilinde yazarsın zaten. Kimse senden java, C gibi programlar bilmeni istemez sadece sistemi sorunsuz çalıştırmanı ister. Yeri gelir swichlerle mantık kurar, yeri gelir sensörlerden kombinasyon yapar, yeri gelir sensör yaparsın. Meslek bakımından önünün açıklığı kesindir çünkü her fabrika otomasyona geçmedi ayrıca sürekli gelişen bir teknoloji mevcut. Basit ve derecesi kadar zevklidir. Birkaç araştırma istiyorsan step 7 gibi programlarla uğraşacağına ekts de biraz devre kur zevkini anlayacaksın. En azından sana uyumlu olup olmadığını anlarsın.
Peki programlama nasıl hangisini önerebilirsin :)

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Peki programlama nasıl hangisini önerebilirsin :)
Programlama ile Java, C, C++,C# Öğrenip application yapacaksın. Elektronikte de programlama var ama sadece pic, arduino, rasberry pi vs. Devre kurmayı seviyorsan elektronik oku eğer sadece kod yazmak istiyorsan programlama ya da yatay geçiş ile yazılım ya da bilgisayar mühendisliği oku. Kendinde biraz demo yap sonra daha uygun karar verirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
saruhanturgut

saruhanturgut

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Programlama ile Java, C, C++,C# Öğrenip application yapacaksın. Elektronikte de programlama var ama sadece pic, arduino, rasberry pi vs. Devre kurmayı seviyorsan elektronik oku eğer sadece kod yazmak istiyorsan programlama ya da yatay geçiş ile yazılım ya da bilgisayar mühendisliği oku. Kendinde biraz demo yap sonra daha uygun karar verirsin.
İşte ne yapicagimi bilmiyorum :( çok kararsızim

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Eğer elektronik seçerseniz işinizin %70 inin kodlama olacağının garantisini verebilirim. Şuanda yapılan neredeyse her elektronik sistemde yazılım gömülü. Elektronik ve yazılım alanında iyi seviyelere ulaşırsanız emin olun yüklü miktarlarda çalışabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir otomobil beyninde oluşan elektronik ya yazılım hatasının düzenlenmesi işi büyüklüğüne göre değişiyor tabi ama sadece bynin çıkarılıp kontrolünün yapılması bile 500 lira :) Ankara ve istanbul gibi büyük şehitlerde sadece bu otomobil beyni tamiri ile uğraşan elektronik şirketleri bulunmakta. Sadece yazılım alanında yürümeyi düşünürseniz öğrenmeniz gereken dil sayısı oldukça artacaktır. Örnek vermek gerekirse elektronikte plc, assembly, c++ ve c# dillerini bilmeniz gerekiyorken yazılım dillerinde size java, phthon, php, html vb. gibi web kodlama programlarıda eklenecek. Buradan sonrasında sizin hangi alana daha yatkın olduğunuzu bilmeniz kalıyor. Elektrik ve elektronik devre tasarımı yapmayı seviyorsanız plc ve pic programlamayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
saruhanturgut

saruhanturgut

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Eğer elektronik seçerseniz işinizin %70 inin kodlama olacağının garantisini verebilirim. Şuanda yapılan neredeyse her elektronik sistemde yazılım gömülü. Elektronik ve yazılım alanında iyi seviyelere ulaşırsanız emin olun yüklü miktarlarda çalışabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir otomobil beyninde oluşan elektronik ya yazılım hatasının düzenlenmesi işi büyüklüğüne göre değişiyor tabi ama sadece bynin çıkarılıp kontrolünün yapılması bile 500 lira :) Ankara ve istanbul gibi büyük şehitlerde sadece bu otomobil beyni tamiri ile uğraşan elektronik şirketleri bulunmakta. Sadece yazılım alanında yürümeyi düşünürseniz öğrenmeniz gereken dil sayısı oldukça artacaktır. Örnek vermek gerekirse elektronikte plc, assembly, c++ ve c# dillerini bilmeniz gerekiyorken yazılım dillerinde size java, phthon, php, html vb. gibi web kodlama programlarıda eklenecek. Buradan sonrasında sizin hangi alana daha yatkın olduğunuzu bilmeniz kalıyor. Elektrik ve elektronik devre tasarımı yapmayı seviyorsanız plc ve pic programlamayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.
Anladım peki hangisinin onu daha açık ve kazançlı :) birde hangisine daha yatkın olduğumu ileriki dönemlerde öğrenebilirim değil mi ?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Yani hangi meslekte ne kadar kazanacağınız tamamen sizin o meslek ile alakalı hayatınızdaki kazanımlara bağlıdır. Mühendislik diplomasını alıp bir firmada 2000 lira maaş ile imza mühendisi olmak istemiyorsanız derslere girmenin haricinde kendinize extra kazanımlar eklemelisiniz. Bunun en bariz örneği dildir. Sonrasında uzmanlıklar gelir.

Hangisine daha yatkın olduğunuzu ne kadar erken öğrenirseniz sizin için okadar avantajlı olacaktır. Çünkü yanlış bölümü yazdığınızı farkettiğiniz zaman hayatınızın belli dönemini yanlış ve sevmediğiniz bölümü okuyarak geçirmiş olacaksınız. Çok ağır şekilde kendinizi eleştirip gerçek manada artı ve eksilerinizi masaya yatırarak tercihinizi yenilemeniz lazım. Bölümlerin derslerine bakarak gerçekten sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz alanlara yönelik ders içerikleri var mı onuda araştırmanızı öneririm.

Konu sahibi
Konu sahibi
saruhanturgut

saruhanturgut

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için :)

Yukarı Alt