Askerliğin kariyer hedefine engel teşkil etmesi

Sagitarrus

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Namık Kemal Üniversitesi
Bu yıl itibariyle makine mühendisliğinden mezun oldum ve 3 aylık sonuç elde edemediğim iş arayış sürecinin ardından askere gitmeye karar verdim fakat bunların yanında kafamı karıştıran önemli noktalar var. Şayet yedek subay olarak gitmem söz konusu olursa bunun iş bulma sürecine etkileri nasıl olur? Uzun bir süreç söz konusu. Gitmeyip bedelli yapma durumum şuanlık yok ama yüksek lisans hedefim var hali hazırda ales'e hazırlanıyorum. Karma karışık bir karar sürecindeyim ve Tecrübe sahibi arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Tavsiyem hemen askere gitmen. Yedek subay veya er olman cok onem teşkil etmez diye düşünüyorum.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
@okaliptus92 arkadaşıma katılıyorum. Her ne yapmayı planlıyorsan ileride, askerlik önünde bekliyor olacak. Görevini yerine getir, hareket alanın artsın.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

Sagitarrus

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Namık Kemal Üniversitesi
Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Askerliği aradan çıkarmanı tavsiye ederim. Subaylık isteme (tabi yine random istemesen de denk gelebilir.), 6 ayda bitir kafan rahat olur. Ben 6 ay askerlik yaptım. Askerlikten hemen sonra işe başladım 1 yıl çalıştıktan sonra yurt dışına mastera geldim. Master da bitmek üzere. Askerliği yapman yararına olur.
Selamlar

Konu sahibi
Konu sahibi
S

Sagitarrus

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Namık Kemal Üniversitesi
Ben aksine asteğmenlik istiyorum, çünkü kısa dönemin hiçbir avantajı yok 6 ay yerinde saymak bence tabi bu benim kendi kanaatim. Hani bunun yerine erlere göre daha iyi koşullarda bi 6 ay daha sabredip hem askerliği tamamlamak hemde maaş almak. Ama buna alternatif olarak gitmeyip 4-5 ay yds ve alese hazırlanabilirim. Ama iş garantisi yok hatta komple iş yok desem yeridir. Askerlik büyük engel.

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Ben aksine asteğmenlik istiyorum, çünkü kısa dönemin hiçbir avantajı yok 6 ay yerinde saymak bence tabi bu benim kendi kanaatim. Hani bunun yerine erlere göre daha iyi koşullarda bi 6 ay daha sabredip hem askerliği tamamlamak hemde maaş almak. Ama buna alternatif olarak gitmeyip 4-5 ay yds ve alese hazırlanabilirim. Ama iş garantisi yok hatta komple iş yok desem yeridir. Askerlik büyük engel.
Asteğmenlik paran kazanmak için iyi görünse de zaman kaybından başka bir şey değil. Askere gitmeyenlere davulun sesi uzaktan hoş gelir. İster er ol ister astek askerlik zor bir iş. Askerde zaman kaybetmek yerine 6 ayda bitirip enerjini ve zamanını kendi alanın ile ilgili işlere harcamalısın. Benden sana nacizane tavsiye.
Yüksekten sonra askere gitmek daha büyük zaman kaybı olur. Ama master sonra PhD yapacak olursan daha yararına olur. Türkiye de özel sektör tecrübeye dayalı çalışır yüksek yapmanın saha da çok faydasını görmezsin. Özel sektör de çalışmak istiyorsan birinci olarak askere gidip aradan çıkarıp daha sonra alanın da tecrübe edinmeni tavsiye ederim.

Yukarı Alt