Babamın Projesi Benim Hayallerim

selcukyerliturk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Ben küçükken babam bir proje yapmıştı ve hala aklımda. Kısaca bahsedeyim. Babam bir fabrikada işçi. Fakat sadece üretim yapmak yerine kullandığı makinenin her arızasına bakar gerekirse parça değişimi yapar. Yani makinanın her aksanına bakar. Fabrika lastik üretimi yapıyor. Ayrıca babam eski araba hastası bir adam. Ben daha hiç yeni bir araba aldığını görmedim. Kendi söker takar yani bu konularda tecrube sahibi.
Yanlış bilmiyorsam eğer bir zincir iki motor ve bir akü ile bir poroje yaptı. İlk olarak Motorlara dişliler geçirerek zincirle bağlantı kurdu. Daha sonra bu motorlardan birine enerji verdi ve diger motorunda çalışmasını sağladı. Yani teknik olarak çark dönüyordu. Daha sonra bu enerji vermediği motordan kablo çekip bir parça ekledi ve o parçadan da aküye kablo çekti. Belki bu proje durmadan çalıştı. Yani en son babam durdurdu diye biliyorum ama çok küçüktüm tam hatırlamıyorum bile.
Bu sistemden en az 4 tane yapıp bir araç çalıştırabilir miyiz?
En azından tek kişilik hafif bir araç işimizi görür. Hem gerçek anlamda yerli üretim hemde benzine gerek yok. Tabi bu yapılabilirse daha bir dünya projede çıkar bundan. Yardımlarınızı bekliyorum.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Biraz daha ayrıntı verebilir misin hocam ?

Biraz daha ayrıntı verebilir misin hocam ?

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukyerliturk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
babamla konuşup daha ayrıntılı yazıcam

tmsh

MB Üyesi
Tepkiler
5
Şu ana kadar dediklerin sınırsız enerji demek. Buda hayal urunu demek:)

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukyerliturk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
düşünsene istanbulu feth ederken bir yeniçeri Fatih'e iki f16 uçakla bombalayarak 1 saate alırız dese inanır mıydı fatih böyle bir teknolojiye

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Orta okulda iken düşünmüştüm bunu. Hocamın dediği cevap şu üretilen enerji harcanan enerji kadar olmaz dedi asla. Bir motorun verimi %100 olur mu hiç? Olmaz.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukyerliturk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
yani bilinen teknoloji ile o şekilde de yorumlanıyor :)

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Orta okulda iken düşünmüştüm bunu. Hocamın dediği cevap şu üretilen enerji harcanan enerji kadar olmaz dedi asla. Bir motorun verimi %100 olur mu hiç? Olmaz.
Termodinamik de bu durumu açıklıyor zaten.

tmsh

MB Üyesi
Tepkiler
5
düşünsene istanbulu feth ederken bir yeniçeri Fatih'e iki f16 uçakla bombalayarak 1 saate alırız dese inanır mıydı fatih böyle bir teknolojiye
Enerjinin korunumu YASASI var. Enerjinin korunumu teoremi dememişler.

Çoğu mühendis, fizikçi yada tekniker gibi bende lise caglarimda bunun hayalini kurdum ama benimde hayallerimi korelttiler:(

aegron mktrnk

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Arkadaşın dediğine benzer bi proje var aslında: Perendev manyetik motor projesi. Bu projeyle sonsuz enerji elde edebiliyosun. Hazırlanan projede mıknatıslarla manyetik enerji sağlanıyor bu manyetik enerji hahreket enerjisine, hareket enerjisi de elektrik enerjisine dönüşebiliyor. Tek sıkıntı elde ettiğimiz enerjiyi depolayamıyoruz. (Videoyu izlerseniz biraz fikir verir size)

Dosyalar

elektrofizikci

MB Üyesi
Tepkiler
18
Powerbank ın telefona girecek ucunu powerbank in kendine tak... :) şarj göstergesi yanar. Ama bir müddet sonra powerbankın şarjı biter... Bir bardaktan diğer bardağa su aktarırken bile zamanla su azalırken enerjide de olmaması imkansız. Kayıplar mutlaka olur... Kimse verdiğinden fazlasını üretemez kısaca...

aegron mktrnk

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Haklısın ama insan gücünden eksilme olmuyo bizim kaybedeceğimiz bi şey yok.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukyerliturk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
finans.mynet.com/haber/detay/otomotiv/yakitsiz-calisabilen-motor-gelistirdi/116138 şaşı bakın şaşırın olmaz diye bişey olmaz

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Böyle bir şey gerçek olsa üzerine gidilmez mi sence kardeşim ? Bu tip haberler sürekli çıkan haberlerdir zaten.

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ege Universitesi
Şu ana kadar dediklerin sınırsız enerji demek. Buda hayal urunu demek:)
Termodinamik de bu durumu açıklıyor zaten.
Böyle bir şey gerçek olsa üzerine gidilmez mi sence kardeşim ? Bu tip haberler sürekli çıkan haberlerdir zaten.
Powerbank ın telefona girecek ucunu powerbank in kendine tak... :) şarj göstergesi yanar. Ama bir müddet sonra powerbankın şarjı biter... Bir bardaktan diğer bardağa su aktarırken bile zamanla su azalırken enerjide de olmaması imkansız. Kayıplar mutlaka olur... Kimse verdiğinden fazlasını üretemez kısaca...

Arkadaş bu konuda çok kesin konuşmayın hayat sizin bildiğiniz kadar değil buna emin olun. Bu konularda sürekli yazılar yazıyorum. Devridaim konusunda daha fazla bilgilenmek isteyen mühendis arkadaşlarıma yazılarımı okumalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda yapılmış gerçek dünya örneklerinin yanında zaman zaman kendi projelerimden de bahsediyorum. Aslında devridaim genel kanının aksine termodinamik yasalarına aykırı değildir. En azından çoğu öyle bazıları insanı fazlasıyla şüpheye sürükleyebiliyor.

Ayrıca free energy ye bir isim ve tanım getiriyorum. Bu tanıma nasıl ulaştığımı kontrolkalemi forumlarında açtığım bir konuya verdiğim cevaplardan birinde açıklıyorum. En son link bu konuya gidiyor.

"Türkiye'de free energy ye isim ve tanım getiren oldu mu bilmiyorum ancak bundan böyle bu enerjiye bedava enerji, sonsuz enerji yada yoktan enerji demek yerine özgür enerji diyelim.

Özgür Enerji (Tanım): Bir enerji olduğu ispatlanamamış ancak bir sistemi çalıştırabilen ve/veya fizik yasaları gereğince denklemlerle ifade edilemeyen her türlü enerjiye özgür enerji denir."

Ayrıca bu konunun neden hala yaygınlaşmadığıyla ilgili çok doyurucu açıklamalar getiriyorum. İnsanlar bu tip konulara hep ezberleriyle yaklaşıyorlar. Eline ölçü aletini alıp input output ölçümü yapan neredeyse yok. Bu tip projelere bankalar kredi vermiyorlar. Nedeni ise fiziğin yada termodinamiğin ilgili yasaları açıklarken devridaimin yapılamayacağını beyan etmiş olmasıdır. Ancak bu da devridaim makinalarının yapılmasına engel olamıyor. Mühendislerimiz bu konularda ezberlerindekileri söylemeyi entellektülite sanıyor. Bir başka deyişle devridaim projelerini entellektüelleştirerek değersizleştirme çabasındalar. Şu an hala elektriğe para ödemenizin nedeni konuda uzman arkadaşların bu tip gereksiz çabalarıdır. Aslında güç üretebilen ilk devridaim makinesi 1717 yılında John Bessler (Nam-ı diğer Orffyreus) tarafından yapılmıştır. Yine kendisi insanların inanmamasına çok sinirlenip en son yaptığı özdevinim tekerleğini de parçalamıştır.

Konu hakkındaki hikayeye buradan ulaşabilirsiniz.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Petrol ve enerji devlerinin 70 trilyon değerindeki servetini bu konularda yapılmış ciddi çalışmalara para ödeyerek, yaygınlaşmasını önleyerek yada direkt bu insanları öldürerek elde etmiştir. Tüm bunları insanoğlunun hafızasından ve tarihten silme çabasındadırlar. Siz konu hakkında bilgilendikçe bu küresel çetelerin fizik kitaplarımıza olan etkilerini daha detaylı konuşabiliriz. Şu an yakıt kullanarak %100 'e (belki daha bile fazla sorarsanız açıklarım) çok yakın verimlerle çalışan motorlar yapmak varken hala %20 verimle çalışan araçlara biniyor olmanız beni bu konuda düşünmeye sevk etti. Bu konuda artık kesinlikle mühendislere güvenmiyorum. Yakıttan elde edilecek verimi strirling motorları ve stirling engine ile %100' e çok yakın bir hale getirmek 1816 yılından beri mümkünken ısrarla %20 verimle çalışan ısı motorlarının çok daha yaygın olmasını siz nasıl açıklıyorsunuz?

Bu forumdaki konuyla ilgili paylaşımlarım.

Devirdaim makinaları gerçekmiş dikkatlerinize sunarım.

Çok ilginç motorlar (Lütfen okumadan ve düşünmeden yazmayalım)

Magneto calorific efekt ve Gadolinium (Bitmeyen Pil Yapımı)

Bu konuyu yüksek hitli başka forumlarda da tartışıyorum.

Başlık tam olarak şöyleydi sonra forum yönetimi değiştirdi.
"Termodinamik yasalarını ispatlayalım yoksa Allah muhafaza birileri devridaim makinesi yapar"

Bu forumda da yazılarımın hemen hepsi diğer konulara verdiğim cevaplar da dahil devridaim ve enerji verimliliği hakkındadır. Konuya ilgili ve konuda bilgili arkadaşları davet ederim.

Son düzenleme:

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ege Universitesi
ekampus.orav.org.tr/file/9291/devridaim.pdf
Evet o meşhur yazı ben 12 yaşımdan beri bilim ve teknik dergisi abonesiyim. Linkini verdiğiniz yazıyı elbette okudum. Canlarım benim hala oralarda mısınız siz? :)

O linkin orjinali budur;

tıklayın bakalım açılacak mı? Yada
sitesinde yine buna benzer bir çok yazı vardı. Devridaim kelimesini bu sitede aratın tek bir kelime yazı bulabilecek misiniz? Son bir kaç yıldaki gelişmelerden sonra hepsini kaldırdılar. Elinizde kalanlar kopyalar ve çok eskidir. Bilim son sürat ilerlemeye devam ediyor. Devridaim konusunda yapılan çalışmalara her geçen zamanda yenileri ekleniyor. Maalesef ülkelerin büyük çoğunluğunun ekonomileri petrole dayalı olduğundan dünyayı sallayacak böyle buluşların yaygınlaşmasını istemeyen bir çok grup var. Artık devridaimin yapılabileceği bir çok bilim adamı tarafından dile getiriliyor. Bunun için çok çeşitli yöntemler var. Bunlardan en etkili olanı ve "Zero Point Energy" diyebileceğimiz bir tanesi aşağıdaki yazıda anlatılıyor.

Bu linkteki yazıları okuduktan sonra sizleri biraz düşünmeye davet ediyorum.

Haberin asıl kaynağı;

Ardından bu belgeseli izleyin sonra tartışalım.

Ayrıca öyle link verip kaçmayalım okuyalım izleyelim bilgilenelim sonra konu hakkında aynı bilgi seviyesine ulaşınca tartışalım. Sizlerin konuyu araştırdıkça bu konuda bizlerden daha iyi olacağınıza eminim. Artık Con Ahmetlerden özür dileyip konuyu ele alın ve araştırın.

@selcukyerliturk arkadaşım konunla ilgili doğrudan yorum yapmayı ihmal ettim kusura bakma lütfen. Motor alternatör ikilisiyle elektrik üretme konusunda eğer araya gravity power dan faydalanarak gücü yükselten bir mekanizma koyarsanız bu mümkün olabiliyor. Diğer durumlarda güç üretmeniz çok zor. alternatöre yük bağladığınızda çalışması akü bitince son bulacaktır. Ancak özel yapım motorlar için aynı şeyi söylemek doğru olmaz.

sitesinde daha fazlasını bulabilirsiniz. Videodaki açıklamaları dikkatle okuyun. Tüm sorularınıza cevaplar bulacaksınız.

Son düzenleme:

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
bu aralar forumda bir sonsuz enerji furyası var ama hadi bakalım :) bana göre mevcut teknoloji ile sonsuz enerji mümkün değil. Sadece düşük kayıplarla uzun süre dönmeye devam eden bir mekanizma yapılabiliyor. Ancak bu mekanizmayı başka bir şeyi döndürmek üzere bağladığınızda sistem çalışmıyor çünkü bir sistemin dışındaki bir şeylere güç aktardığınızda sistemdeki enerji tükeniyor haliyle çalışması duruyor

Bazı manyetik ve pizoelektrik malzemelerde durum biraz daha farklı ancak bunda da malzemelerin sağladığı tork gücü ve malzeme ömrü kısalığından o iş astarı yüzünden pahalıya geliyor. Örneğin güçlü bir manyetik alan için oldukça pahalı mıknatıslarınız olmalı ve bunları soğutmalısınız. Soğutma için sıvılaştırılmış gazlar kullanılır. yaptığınız sistem ise bu gazların üretiminde tüketilen enerjiyi bile karşılamaz. Yani aslında yine bir nevi kendi kendine bile yetememiş ve üstelik çok maliyetli, taşınamaz, uygulanamaz bir duruma gelmiş olur.

Bu bilgiler ışığında sizin motorlu düzeneğenize gelecek olursak: Bir elektrik motorunu başka bir motora bağlayarak ikinci motoru dinamo olarak kullanmış ve buradaki elektriği aküye depolamışsınız. Eğer burada sonsuz bir enerji döngüsü olacak ise, aradaki kayışta ve aküde hiçbir enerji kaybı bulunmaması gerekir. Ya da motorun hareketinden ürettiğiniz elektrik tükettiğinizden fazla olmalıdır ki bu pek olası değil. Sadece kayışı çeviren dişli çapları ve kayışın yağlanması vs şeylerle kayıpları çok düşük bir seviyeye indirmek muhtemelen bir şekilde mümkün olmuştur. Ancak bu mekanizmayı yine bir dış mekanizmaya bağlarsanız (örneğin araç motoru) sizin az bir kayıpla çevirdiğiniz sistemin kaybı aşırı olacak ve sistem çalışmayacaktır.

Yukarı Alt