Bilgisayar Mühendisi Olmak İstiyorum

lmstt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Selamlar yaşım 16 lise 2ye gidiyorum bilgisayar mühendisi olmak istiyorum yaklaşık 9/10 senedir bilgisayarla ilgileniyorum temel sorunlar ince ayrıntılar felen hep o konularıyla ilgilendim.
üniversiteye kadar yaklaşık 2 senem var bu zamanı ne öğrenerek geçirmeliyim ingilizcem ve matematigim iyi benim asıl sorum şu nerden başlamalıyım hangi dili öğrenmeliyim şöyle planlıyorum yavaştan bi dili öğreniyim mobil oyun oluşturıyım basit olarak yardımcı olursanız sevinirim.

ozgesen

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
esogü
Düzey olarak hangi aşamada olduğunu bilmediğimden en baştan anlatayım. Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisi olarak bizde nasıl bir müfredat uygulanıyor kısaca söz ediyim .
Bizde ilk olarak 1 sene C dersi verildi bu programlamada temel algoritma ve akış mantığını anlamanı ve diğer programlama dillerine korkmadan adım atmanı sağlıyor. Gerçekten de öyle çünkü 2.sene Visual studio da c++ ve c# dersi verildi .Ide senden benden akıllı olduğu için kodlama aşamasında zorlanmazsın ancak nesne tabanlı programlama mantığını iliklerine kadar öğrenirsin.
Buraya kadar olan kısım en temel kısımdı buradan sonra neye yönelmek istiyorsan o dili öğrenip uygulaman hızlanmaya başlıyor çünkü syntaxlar dışında temel mantık hep aynı .Bir de java konusu var bizde teknik seçmeli ders olarak açılır .Android programlama ile ilgileniyorsan yada genelde web uygulamaları da java seviyor , öğreneceksin Microsoft ürünleri kullandıktan sonra kod yazma tembelliği oluşuyor javayla her şeyi ince ince yazmak zorunda kalıyorsun . Ben NetBeans kullanıyorum sana da tavsiye ederim arayüz oluşturmak eclipse göre daha rahat .
Oyun geliştiricem diyosan çok uğraşmadım ama Unity le baya uğraşanlar var.
Bu bölümü seçeceksen birkaç da tavsiye vereyim nacizane :
-İlişkisel veri tabanı ve big data konularına hakim ol.Tercihen MSSQL -MongoDB
-Her ne kadar yazılım gibi dursada bizim hocalar donanıma da baya takık , PIC programlama ,mikroişlemciler hakim ol ,temel mantığı anla yeter
-Ve şu günlerde baya popüler Siber güvenlik dolayısı ile Linux ,ağ güvenliği ,network ,kriptoloji
Bu işe erken başlamak en büyük avantaj üniversiteye gidince öğrenirim demek de en büyük yanılgı bunu söyleyeyim. Hiç bir hoca tüm bu konuları sen anlayana kadar anlatmıyor her şey gene sende bitiyor .
Kolay gelsin

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Öncelikle koşmaya başlamadan sağlam bir şekilde emeklemek çok önemlidir bunu hatırlatmak da fayda var. Oyüzden benim kanaatimce programlama dillerini öğrenmeye çok fazla vakit ayırıp derslerinden geri kalma. Aksine eğer sınavda yeteri puanı alacağını düşünüyorsan ve mevcut netlerin de bunu destekliyorsa programlama dillerinin içinde boğulmadan önce ingilizceyi halledebildiğin kadar hallet. He yurt dışı geçmişin vs. varsa yani ingilizceyi gerçekten iyi bir şekilde konuşabiliyorsan o zaman C programlama dili ile programlama dünyasına adım atabilirsin.
Umarım istediğin okulu kazanıp geleceği parlak bir bilgisayar mühendisi olursun.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba kardeşim, öncelikle @Mücahit Arslan hocamıza katılıyorum ama kısmen derslerinle paralel götürebilirsin.

Yapılacak adımlar. Bilgisayar bilgin var uğraşmışsın baya. Direkt aşağıdan başla, vakit kaybetme.
1- C Programlama dilini öğren.
2- C++ Programlama dilini öğren.
3- Veri Yapıları ve algoritmalar(Data Structures and Algorithms) buna hakim olmalısın.(En önemlisi)
4- Yapay Zeka
5- Dağıtık sistemler

Bunlara hakim ol kardeşim, Bilgisayar Mühendisi olarak her yerde çalışırsın. Bunları bildikçe dünyaya açılıyor olacaksın. Hakim olursan ilk başvurun google olsun :) Hepsi kolay kafana takma ilk aşamada kimse kat atmanı beklemez ama temel bekler. Korkarak başlama.

Her türlü iletişime geçebilirsin kardeşim.
İnanıyorum yaparsın sen.
Hadi şimdiden başarılar... ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
L

lmstt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Güzel yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim hepsi çok güzel onemli bilgiler sorunum oldukça yazarım zaten baya ilgili insanlar var forumda tekrardan yorulmarınız için cok teşekkürler dediginiz şeylere çalışmaya başlıcam :)
birde son olarak nerden çalışmalıyım önerdiginiz site youtube kanalı vb. birşey varsa link atarmısınız

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
C Programlama,

C++ Programlama,

Temel düzeyde veri yapıları(İlerisini bulursun zaten),

Yapay Zeka,
Link : tutorialspoint.com/artificial_intelligence/artificial_intelligence_tutorial.pdf

Youtube dan Dağıtık sistemler diye aratırsın ve çıkanları izlersin.

Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
L

lmstt

MB Üyesi
Tepkiler
0
C Programlama,

C++ Programlama,

Temel düzeyde veri yapıları(İlerisini bulursun zaten),

Yapay Zeka,
Link : tutorialspoint.com/artificial_intelligence/artificial_intelligence_tutorial.pdf

Youtube dan Dağıtık sistemler diye aratırsın ve çıkanları izlersin.

Başarılar.
teşekkür ederim bunları izlemedim ama müsait oldugumda izlicem tahminimce büyük kısmını anlarım türkçe olarak rehberlerini nerde bulabilirim ingilizcem iyi düzeyde ama cok ust duzeyde degil

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Türkçe tavsiye edebilecek, bildiğim iyi bir kaynak yok maalesef.

mühendisdrn

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
eskişehir anadolu
Sayısal derslerinize ağırlık verin ygs ve lys çok önemli. İnşallah kazanırsınız.

ZedTheShadow

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Ortaokul
Üniv
Yok
Merhaba kardeşim, öncelikle @Mücahit Arslan hocamıza katılıyorum ama kısmen derslerinle paralel götürebilirsin.

Yapılacak adımlar. Bilgisayar bilgin var uğraşmışsın baya. Direkt aşağıdan başla, vakit kaybetme.
1- C Programlama dilini öğren.
2- C++ Programlama dilini öğren.
3- Veri Yapıları ve algoritmalar(Data Structures and Algorithms) buna hakim olmalısın.(En önemlisi)
4- Yapay Zeka
5- Dağıtık sistemler

Bunlara hakim ol kardeşim, Bilgisayar Mühendisi olarak her yerde çalışırsın. Bunları bildikçe dünyaya açılıyor olacaksın. Hakim olursan ilk başvurun google olsun :) Hepsi kolay kafana takma ilk aşamada kimse kat atmanı beklemez ama temel bekler. Korkarak başlama.

Her türlü iletişime geçebilirsin kardeşim.
İnanıyorum yaparsın sen.
Hadi şimdiden başarılar... ;)
Ben 8.sınıfım bilgisayar mühendisi olacağım matematiğin iyi olması gerekli mi ve gerekli ise neyde işe yarıyor

Tepkiler
0
Ben de lise 2yim ve bence programlama öğrenmekten çok iyi bir üniversite kazanılmalı sonrasını halledersin zaten ve yurt dışında yüksek lisansla ilgili falan ingilizce gerçekten ama gerçekten çok önemli.
Ama her türlü öncelik iyi bir üniversite olmalı şuanda başka şeylere çok da yönelmemize gerek yok bence

zty

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
bilgisayar mühendisi
Üniv
Hasan kalyoncu
Selamlar yaşım 16 lise 2ye gidiyorum bilgisayar mühendisi olmak istiyorum yaklaşık 9/10 senedir bilgisayarla ilgileniyorum temel sorunlar ince ayrıntılar felen hep o konularıyla ilgilendim.
üniversiteye kadar yaklaşık 2 senem var bu zamanı ne öğrenerek geçirmeliyim ingilizcem ve matematigim iyi benim asıl sorum şu nerden başlamalıyım hangi dili öğrenmeliyim şöyle planlıyorum yavaştan bi dili öğreniyim mobil oyun oluşturıyım basit olarak yardımcı olursanız sevinirim.

Sana kendi web site adresimi bırakıyorum. Bilgisayar mühendisliği ile ilgili düzeni oluşturuyorum. Ayrıca çok büyük bir firmada staj yapıyorum ve yaptıklarımı günlük şeklinde yazıyorum :)
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt