Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Sopranos

MB Üyesi
Tepkiler
0
Sıralamam bunlardan daha yüksek ama kendi şehrimde okumak istiyorum maddi durumumdan ötürü ayrıca ingilizce programlar olduğundan cazip geldi bana.Bu bölümler hakkında yorumlarınız neler?Hangisi bölümü seçmeliğim?
Ben ilk başta e-e mühendisliğini istiyordum teknolojiyle ilgili olduğum için ama çevrem iş imkanlarının kötü olduğunu söyledi heleki Çukurova dan mezun olunca.

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Kendi şehrinizde okuyacak olmanız sizin için eğitiminiz boyunca bir +(artı) olacaktır kesinlikle. Ancak çevrenizden o söylenenlere çok fazla kulak asmayın. Elektrik-Elektroniğin önü daha açık duruyor şu anda. Ancak 4 yıl sonra ne olacağı aşikar. İngilizce programda okumanızda ayrıca artı sağlayacaktır size. 4 yıl boyunca ingilizcenizi iyi duruma getirip, gerekli donanımla mezun olursanız iş bulmanız kaçınılmaz olacaktır. Kendinize, ben elektrik-elektronik ile mi uğraşayım yoksa makine ile mi sorusunu sorarak gerekli tercihte son noktayı koyabilirsiniz. Umarım hayatınız boyunca pişman olmayacağınız bir karar verirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
Sopranos

Sopranos

MB Üyesi
Tepkiler
0
Kendi şehrinizde okuyacak olmanız sizin için eğitiminiz boyunca bir +(artı) olacaktır kesinlikle. Ancak çevrenizden o söylenenlere çok fazla kulak asmayın. Elektrik-Elektroniğin önü daha açık duruyor şu anda. Ancak 4 yıl sonra ne olacağı aşikar. İngilizce programda okumanızda ayrıca artı sağlayacaktır size. 4 yıl boyunca ingilizcenizi iyi duruma getirip, gerekli donanımla mezun olursanız iş bulmanız kaçınılmaz olacaktır. Kendinize, ben elektrik-elektronik ile mi uğraşayım yoksa makine ile mi sorusunu sorarak gerekli tercihte son noktayı koyabilirsiniz. Umarım hayatınız boyunca pişman olmayacağınız bir karar verirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim bir miktar içimi rahatlattınız.İngilizce çok iyi bir seviyede şuan hazırlık sınıfını dahi geçebileceğimi düşünüyorum.Hangisine meraklı olduğum konusunda emin değilim elektrik elektronik dersleri ilgimi çekiyor öteki yandan makine mühendisliğide alanı çok geniş ve okurken elektroniktede kendimi geliştirme şansım var.Yani hayla kararsız durumdayım.
Çukurova seviyesinde bir üniversiteden mezun olacağımıda göz önünde bulundurarak karar vermek istiyorum sizce 2 mesleği göz önünde alırsak iş imkanını hangisinde daha çok etkiler.

orhan

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Üniversite hayatını ömrünüz boyunca bir kez yaşayacaksınız. Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek ciddi sorumluluklar üstlenebilmek gibi karakterinize etki edecek olumlu gelişmeler için ailenizden uzakta okumanızı tavsiye ederim ben. Maddi konuların da üstesinden gelebilirsiniz (özellikle kyk ve özel bursları iyi araştırın olmadı çalışın okurken inanın size çok şey katacak). Elektronik benim de tavsiyemdir. Türkiyede 3-5 üniversite hariç verilen ingilizce eğitimi ortada. Daha düşük sıralamalı bir üni de ingilizce bölüm yerine daha yüksek sıralamalı bir üni de türkçe bölümü tercih edin derim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Sopranos

Sopranos

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniversite hayatını ömrünüz boyunca bir kez yaşayacaksınız. Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek ciddi sorumluluklar üstlenebilmek gibi karakterinize etki edecek olumlu gelişmeler için ailenizden uzakta okumanızı tavsiye ederim ben. Maddi konuların da üstesinden gelebilirsiniz (özellikle kyk ve özel bursları iyi araştırın olmadı çalışın okurken inanın size çok şey katacak). Elektronik benim de tavsiyemdir. Türkiyede 3-5 üniversite hariç verilen ingilizce eğitimi ortada. Daha düşük sıralamalı bir üni de ingilizce bölüm yerine daha yüksek sıralamalı bir üni de türkçe bölümü tercih edin derim.
Cevabınız,tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.İki bölümde meslek olarak sevebileceğim bölümler.Elektronik merakım var zaten hatta basit düzeyde programlama bilgimde var denebilir:rolleyes::rolleyes:Şehirdışına çıkayacağım kesin.Şu anda sadece bu üniversite için hangi bölümün daha hayırlı olacağının cevabını arıyorum.

orhan

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Anlıyorum. Küçük bir tavsiye daha o zaman. Googledan çukurova öğrencilerinin kurduğu sosyal platformlara (mesela ytu için yıldızz.com var) ve okul öğrencilerinin bulunduğu facebook sayfalarına-gruplarına göz atın. Oralarda mutlaka bahsi geçen bölümleri okuyan kişilere ulaşma imkanınız olacaktır.

Armağan ilgar

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
henüz yok
Yatkınlığına bağlı ama yanlış bilmiyorsam çukurova makine e-e den daha iyi gibi belki puanı düşüktğr ama eğitiminin daha iyi olduğunu duydum

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Tamamen ilgi meselesi, hangisini ilgi duyarak yapacağını düşünüyorsan o alana yönelmelisin. İki bölümde birbirinin akrabası sonuçta.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
İki sektör arasında tercih yapamıyorsan Mekatronik Mühendisliğini bir düşün derim.Üniversite okuyacaksan şehir dışında okuman senin için bir takım ek nitelikler sağlayacaktır,bunu da gözönüne almalısın bence.Ana mühendislik dalları hakkında yapılan hiç bir yoruma kulak asma.(Elektrik&elektronik-Makine-Bilgisayar vb.)

Pirana

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektrik Mühendisi
Üniv
Çukurova Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi kesinlikle iyi ve mühendislik alanında aktif bir üniversitedir, etraftan söylenenlere kulak asmayın. Elektrik elektronik eğitimi tamamen ve kaliteli bir şekilde ingilice verilir. Hocaları eski ODTÜ ve İTÜ nün köklü hocalarıdır ve Yurt dışı olanakları oldukça fazladır sadece değerlendirmeyi bilmen gerek. Çukurova Üniversitesi e-e mühendisliği bünyesinde öğrenciyim. Aldığım 1 senelik hazırlık eğitimi sayesinde ingilizce sunum yapabilecek kapasiteye geldim ( üniversite bünyesinde AEGEE uluslar arası klüp etkinliklerinde defalarca ingilizce sunum ve mülakat yaptım ) . Okulun eğitimi çok kaliteli ama sen gelip ben bu okuldan eğitim alamam deyip kendini kapatırsan tabi alamazsın bunuda düşünmek lazım

Yukarı Alt