Elektromanyetik Fırlatıcı Yapımı

cuneytarpaci

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
hocam tasarım ödevi olarak bu projeyi yapacağım. biraz araştırma yaptığımda fırlatılacak cisim bobinin tam ortasına geldiğinde enerjinin kesilmesi gerektiği aksi takdirde geri yönlü kuvvet uygulayıp zayıflatacağını öğrendim. Burada bobin tetiklendikten sonra durduracak bi sistem var mı? acaba tristör o işimi yapıyor tam anlamadım.. malzemeleri temin edebileceğim uygun bi yer var mı birde teşekkürler...

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
15
Üniv
Ege Universitesi
Daha güçlü capacitor ler ile daha iyilerini yapmak mümkün. 2 x 2700 uF 450V ile bakın nasıl bir fırlatıcı yapmış.

Bence daha iyi capacitorler ile bir tank bile yapmak mümkün. Videodaki capacitorlerin gücüne bakın. Çinden temin edilebiliyormuş. Aliexpres.com da kesin vardır. Çoğunu bedava kargo gönderiyorlar.

Hocam ne diyorsunuz bir tane de tank projesi açalım. Hatta bunu havadan elde edeceğimiz elektrikle yapabiliriz. (Radiant energy)

80 x 60 x 0.2 cm lik alüminyum bir levha ile 3,5 metrede 96W gücünde besleme yapacak sistemi yakında paylaşacağım.

Şaka yapmıyorum. :)

cuneytarpaci

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
hocam bunlar uçmuş :D benım bu dönem basit bi fırlatıcı yapmam lazım sadece :D geliştirmeye sonra da devam ederiz aslında üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorum :) 50v olanıyla bi çalıştırsam devreyi ilk iş pilleri çıkarıp trafo koymak olacak oraya :))

Aslında ufaktan insansız kara aracı falan yapılabilir bunla ilgili tank çok büyük boyutlu oldu :D

yildiz14

MB Üyesi
Tepkiler
0
hocam bitirme projesi olarak bobin silahı yapmam gerekiyor. kondansatörleri şarj etme kısmında sıkıntım var yardımcı olabilecek var ise çok iyi olur. (4 adet 64V)

Yukarı Alt