Genchi Genbutsu yeni Mezunlar Mutlaka Okuyun

Konu, 'Makale Bölümü' kısmında Y. Hocaoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Y. Hocaoğlu

  Y. Hocaoğlu Yetkili Kişi Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  107
  Meslek:
  Proses Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +116 / 0 / -0
  japon menşeli yönetim stratejisidir. özetle "git" ve "gör" anlamı taşır.
  "hiçbir durumu kendi gözlerinizle görmeden, masa başından halledemezsiniz, problemi çözmek için önce onu yakinen analiz etmelisiniz, bunun için de ofisten çıkıp problemin ortaya çıktığı yere gitmelisiniz" mantığı ile haraket eder.  masa başı kalite güvence/kontrol uzmanlarını yerinden kaldırmaya yönelik bir yöntemdir. çünkü genelde türk üretim firmalarında bu işler şöyle olur:

  operatör elinde bir parça ile kalite müdürü/mühendisinin masasına gelir. parçayı gösterip "böyle böyle bir hata var" der.
  mühendis/müdür parçayı inceler, "o zaman şöyle şöyle yapın" diye bir talimat verir.
  operatör gider, denileni yapar (ya da yapmaz). hata devam eder.
  operatör tekrar gelir "hata sürüyor müdürüm" der. mühendis/müdür bu sefer telefonu eline alır, üretim mühendisini arar. üretim mühendisine "böyle böyle oluyormuş, niye düzeltmiyorsunuz" diye şarlar.
  üretim mühendisi operatörü cepten arar "**** bana niye gelmiyorsunuz, ben burada neciyim?" diye şarlar, sonra da "böyle böyle yaptınız mı?" diye sorar.
  bir iki soru daha sorduktan ve talimat verdikten sonra telefonu kapatır.
  ertesi gün sevkıyat zamanı gelir. sevkıyat müdürü üretim mühendisini arayıp "nerede sizin ürünler" diye sorar. üretim mühendisi "onlar üretilmemiş miydi ya?" diye operatörü arar, operatör de "abi onlar hatalıydı, kalite mühendisi/müdürü ayırttı onları" deyince durum meydana çıkar.
  müşteriye acilen oradan buradan toplanıp paketlenen hatalı ürünler gönderilir.
  müşteri, kalite mühendisini/müdürünü arar, ağzına sıçar. patron kalite mühendisi/müdürünü arar, işine son verir. üretim mühendisi de iş ilanlarına bakmaya devam eder.
  arka planda radyo çalmaya devam etmekte, işçiler bir kenarda sigara molası vermektedir. çaycı çayları dağıtır. güvenlik gelen gidene sırıtır. iş görüşmesine gelen yeni mezun mühendise 1000 lira teklif edilir. müşteri kalıplarını asla geri almaz, firmanın parasını da uzunca bir süre vermez. maaşlar 2 ay ödenmez, kimse istifa etmez. bu kara düzen böyle gider.
   
  • Beğen Beğen x 2
 2. Emir Kalyoncuoğlu

  Emir Kalyoncuoğlu Özel Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2018
  Mesajlar:
  179
  Beğeniler:
  50
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  En İyi Cevap:
  3
  Değerlendiriler:
  +57 / 1 / -0
  Üniversite:
  Yıldız Teknik Üniversitesi
  Acı ama doğru.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Y. Hocaoğlu

  Y. Hocaoğlu Yetkili Kişi Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  107
  Meslek:
  Proses Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +116 / 0 / -0
  Günaydın aslında olması gereken bir durum gelişim için çok önemli problemleri mail telefon vs. gibi durumlarda çözemeyiz bizzat probleme dokunmalı çalışanların yüzlerine bakılmalı ve takım çalışması yapılmalıdır.