Hangi üniversitenin hangi bölümünü seçmeliyim?

ykurt52

MB Üyesi
Tepkiler
0
MF-4 70k dayım. Heyecan yaptım sınavda çok daha iyisi olurdu vs. ilk senem mezuna kalmayı da düşünmüyorum. Bu sene sıralamaların baya düşmesini bekliyorum kontejan arttı sınava giren sayısı azaldı. Eem, bilgisayar, inşaat, makine, mekatronik, belki mimarlık. Bunlardan hangisi hangi üniversitede daha iyi olur?

Enesozlen

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Merhaba, ben de ilk sene 70k'daydım. Mezuna kaldım ve 54 oldu sıralamam. Şu an YTÜ Biyomühendislik okuyorum çok da memnunum iyi ki mezuna kalmışım diyorum. Diyeceğim o ki iyi düşün kararını öyle ver.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhaba,

Dostum bizden imkansızı yapmamızı istemişsin 6 farklı mühendislik dalını Türkiye'de ki üniversitelere göre sıralamak cidden çok zor :D

Şöyle yapalım sen gerçekten hangi mühendisliği okumak istediğine ve o bölümlere puanın ile hangi ünilere gidebiliyor muşsun bak sonra tekrardan burada senin için tartışalım ne dersin?

Johnathan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Material science and nanotechnology engineer
Üniv
Gebze Technical University
Mersin üniversitesi nasıl?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Johnathan memnuniyet anketine baktığımda baya iyi bir dereceye sahip

Johnathan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
@Kemal Okur abi böyle bişey var ben Azerbaycanda kalıyorum ve Türkiye üniversitelerinden birinde Elektrik elektronik ve ya Biyomedikal mühendisliği okumak istiyorum. Bana Mersin üniversitesinden Elektrik elektronik mühendisliğine, Uludağdan Biyosistem mühendisliğine, Marmaradan Metalurji malzeme mühendisliğine kabül gelmiş yani şimdilik bu kada üniversiteden şimdi düşünüyorum da acaba hangi üniversiteleri tercih ede bilirim bana bu konuda yardımcı ola bilirseniz çok memnun olurum.
Teşekkür ederim.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Johnathan

Biyosistem Mühendisliği Bölümü; “Arazi ve Su Kaynakları”, “Tarımsal Enerji Sistemleri”, “Tarımsal Makine Sistemleri” ve “Tarımsal Yapılar” Anabilim Dalları olmak üzere toplam 4 anabilim dalı ile kurulmuştur. (***)

Metalurji malzeme mühendisliği:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Biyomühendisliği bence bir kenara bırak uludağ gerçekten çok güzel bir üniversite ama şunu unutma mezun olduktan sonra üniye bakan yar çok az. Metalurji mühendsiliği şuan için Türkiye de iş sahası olmayan yada çok az olan bölümlerden birisi elbette iş buluna bilir ancak kariyet net gibi iş bulma sitelerinde baktığım zaman çok çok az ilanlar çıkıyor.

Benim sana tavsiyem mersin üniversitesi olacaktır. Mersin şehir olarakta çok güzel Baktığım kadarıyla mersinde okuyan öğrencilerinde memnuniyet anketinde verdiği puanlar üniversiyi 20. sırada temsil ettirmiş. Urap gibi üniversitelerin kalite sıralamasını yapan bir ankette ise 40. sırada ama ben Urap anketine pek takılmam Çünkü Urapı belirleyen şey akademisyenlerdir akademisyen bilgisi olup vermedikten sonra bir işe yaramaz.

Uzun lafın kısası dostum bence mersini seç tabi bu benim kişisel görüşüm sonra gelip Türkiye' de beni arama :D

(***) alıntı: ziraat-bm.web.nku.edu.tr

Memnuniyet Anketi: iyte.edu.tr/Files/Duyurular/0/2016_07_20/1.pdf

Urap Anketi: tr.urapcenter.org/2016/2016_t9.php

Johnathan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
@Kemal Okur Teşekkür ederim. Şimdi bekilyoeum işte bakayım başka hangi üniversitelerden kabül geliyor. :D

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

ykurt52

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba,

Dostum bizden imkansızı yapmamızı istemişsin 6 farklı mühendislik dalını Türkiye'de ki üniversitelere göre sıralamak cidden çok zor :D

Şöyle yapalım sen gerçekten hangi mühendisliği okumak istediğine ve o bölümlere puanın ile hangi ünilere gidebiliyor muşsun bak sonra tekrardan burada senin için tartışalım ne dersin?
İlk önceliğim eem sonra inşaat sonra bilgisayar aslında :D

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
@ykurt52 ilk olarak ileride ne iş yapmak istediğine karar ver derim. Hangi işi yapmak istiyorsan ona göre mühendislikleri sırala. Üniversite olarak da puanına göre (70k da isen 55-60k dan başlayarak) o bölümü yaz derim. Sonrasında bu mesleği de yapabilirim dediğin 2. mühendislik için aynısını yap derim. Ama öncesinde lütfen araştır bölümünü, gideceğin şehri ve üniversiteni.

Yukarı Alt