İngilizce Anlayamama Problemi

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Mutlu27 tarafından paylaşıldı.

1. Mutlu27

Mutlu27 MB Üyesi

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +6 / 0 / -0
    Üniversite:
    Gaziantep Üniversitesi
    Konu başlığım biraz saçma ama başka yazıcak bi yerim yok ;

Ben Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim hazırlık yeni bitti.Dersler %100 ingilizce olduğundan hiç bir şey anlamıyorum daha önce bu bölümü ingilizce okumuş biri varsa eğer önerilerini bekliyorum
    Önce Türkçe çalışıp daha sonra İngilizce mi çalışsam ?
    Hazırlıkta şuan bölümde gördüğüm hiç bir kelimeyi öğretmediler ne yapabileceğim konusunda hiç bir fikrim yok yardımlarınızı bekliyorum

2. Mücahit Arslan

Mücahit Arslan Yetkili Kişi MB Yazarı

Meslek:
    Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
    En İyi Cevap:
    9
    Değerlendiriler:
    +100 / 1 / -1
    Üniversite:
    Staffordshire University
    Ben lisans eğitimimi yurtdışında İngilizce olarak aldım. Kayıt için gittiğimde okul yönetimi ingilizce seviyemin yeterli olduğunu düşündüğü için herhangi bir kursa gerek olmadığını belirttiler ve direk olarak bölüme başlattılar. İlk 1.5-2 ay benim için de çok sıkıntılı geçti. Kelimelerin Türkçelerine vs. bakıyordum. Daha sonra bu durumdan sıkıldım ve dersi olduğu gibi öğrenmeye çalıştım. Hiç Türkçe düşünmeden, kelimelerin Türkçe karşılığına bakmadan. Sanki hiç Türkçe bilmiyormuş gibi dinledim dersi. İlk dönemi atlattığımda tüm problem çözülmüştü. Derse girdiğinde Türkçeyi unutacaksın. En öne oturup kimse ile muhatap olmadan yalnızca ingilizce biliyormuş gibi derse katılacaksın. Sınıfında Türkçe bilmeyen yabancı uyruklu arkadaşların varsa onlarla da oturabilrsin. En azından ders boyunca birbirinizle ingilizce paslaşırsınız.

• Beğen Beğen x 1
    • Favori Favori x 1
    • Yardımcı Yardımcı x 1
  3. Makinenin Mühendisi

Makinenin Mühendisi Moderatör

En İyi Cevap:
    6
    Değerlendiriler:
    +30 / 1 / -0
    Üniversite:
    İTÜ
    İngilizce anlamaya çalışmak en hızlı çözüm. Bunu bir filmi izlerken alt yazı gelince ingilizceyi dinlemeden alt yazıya odaklanmak gibi düşün. Tamam zorlanırsın başlarda ama 3-5 kelime yakalaman bile kardır. Bulabilirsen ing kaynağın birebir Türkçe çevrisininde olması avantaj. Tabi ingilizceyi sökene kadar sınavlardan önce Türkçe kitabından muhakkak bak, zorlandığım darlandığım zamanlarda Türkçe'si bana yardımcı oluyordu.

• Beğen Beğen x 2
  4. Mutlu27

Mutlu27 MB Üyesi

Meslek:
    Makine Mühendisi
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +6 / 0 / -0
    Üniversite:
    Gaziantep Üniversitesi
    @Mücahit Arslan abi tam da dediğin gibi ben hiç açıp sözlüğe bakmıyorum dimension diyor mesela hoca bakıyorum nasıl kullanıyor nerede kullanıyor diye perpendicular diyor onun dik olduğunu sözlüğe bakmadan anlayabildim kesinlikle sözlükle iş yürümez fark etmeden öğreniyorsun aslında

• Beğen Beğen x 2
  5. Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

Meslek:
    Nükleer ve Atom Mühendisi
    En İyi Cevap:
    11
    Değerlendiriler:
    +512 / 5 / -1
    Üniversite:
    MEPhI, KTÜ
    Mücahit Beye katılıyorum. Bende şuan 6 yıldır Rusyadayım. İlk başlarda sürekli türkçesini arıyordum. Bazen bulamıyor, baktıklarımı da zamanla unutuyordum. Zamanla türkçesini aramayı bıraktım. Olduğu gibi kabul ettim.

Aklında kalmasının tek yolu pratik yapman ve o kelimeleri sürekli kullanman. Kısaca senin azmine bağlı :)

• Beğen Beğen x 4
  6. mzatmaca

mzatmaca MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Atatürk Üniversitesi
    Eğer anlamam sebebi derste kullanılan terimlerin (perpendicular, velocity, altidude, magnitude, saturated gibi) ne anlama geldiğini bilmemek ise; dersten önce konuya kitaptan bakarak o kelimelere aşina olmaya çalışmak faydalı olabilir.
    Veya ders kitabınının index bölümündeki kelimelerin anlamını öğrenmek de pratik bir çözüm olabilir.

Eğer sorun İngilizce dinlerken, kafanızın içinde İngilizceden Türkçeye çeviri yapmaksa; bunu aşmak için İngilizce düşünmeyi öğrenmek gerek...
    bunun için de effortlessenglishclup.com da A.J. Hoge'un ministory, quetion-answer yöntemini öneririm. programını da akıllı elefonununaza yükleyebilrisiniz

• Beğen Beğen x 1
  7. SEAMAN

SEAMAN MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Deniz Harp Okulu
    Teknik ingilizce normal konuşma ingilizcesi karşısında farklılıklar gösterir,öncelikle bir "teknik ingilizce lugat" edinmenizde fayda var diye düşünüyorum,Allah kolaylıklar versin.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  8. Matrix

Matrix MB Üyesi

En İyi Cevap:
    3
    Değerlendiriler:
    +16 / 0 / -0
    Selam,
    Google 160 dolara 40 dilde anında çeviri yapan kulaklık satıyor. :confused:

• Beğen Beğen x 1