Makine mi EHM mi

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
İki bölüm birbirinden çok farklı ama ikisinede yatkınım sizce tercihlerimde ağırlık olarak elektronik haberleşmeyimi kullanlıyım yoksa makinemi 5 6 yıl sonrasının yeni mezununu düşünürsek hangisi daha avantajlı

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
ikisine de yatkınım derken mesela makine mühendisliğine yatkın olan yönün ne? Öte yandan EHM'e yatkın olan yönün ne? bunlardan kısaca bahsedersen yardımcı olabilirim.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Fikrimizi almak için sormuşsun, bundan dolayıda fikrimi dile getireyim. Öncelikle istediğin ve sevdiğin bir bölüme git ileride başarılı olma oranın daha yüksek olur. Kendi yorumuma gelecek olursak.

İkisi de güzel bölüm ama Makine daha ilgimi çekiyor. Türkiye şartlarında bir hedefim olmadığından. Ufkunu açman için youtube aracılığı ile mega yapılara bakabilirsin. Bu arada Enerji de güzel.

Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
V

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
ikisine de yatkınım derken mesela makine mühendisliğine yatkın olan yönün ne? Öte yandan EHM'e yatkın olan yönün ne? bunlardan kısaca bahsedersen yardımcı olabilirim.
Yatkınım derken ilgimi çekiyor makinede oto sanayi ehmde telekominasyon kısmı, şebeke internet altyapı vs..

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Ben lisansımı Telekomünikasyon Müh. üzerine tamamladım. Çok eğlenceli ve bir okadar da ilginç bilgilerin yer aldığı bir bölüm. İçerisinde fazlaca ezber ve fazlaca yüksek matematik var. Bilgisayara fazlası ile ilgili isen yani bilgisayar eğlencen oyun ile sınırlı değilse her gün yeni bir bilgi öğrenmeye açsan EHM tercih edebilirsin. Bunun yanı sıra ışık ve dalgalarla da aranın iyi olması gerekiyor çünkü bizim çoğu işimiz bunlarla. Uzun lafın kısası EHM biraz deli biraz akıllı işi. Öte yandan makine mühendisliğinde de fazlası ile yüksek matematik, mekanik fizik, maddelerin termik kontrolleri yer almak da. Bu bölüm de en az EHM kadar deli işi. Makineci arkadaşlar daha detaylı bilgilendirme yapacaklardır. Fakat ben senin yerinde olsam hem bilişime hem de makineye ilgi duyan bir pozisyonda olsaydım tercihim muhtemelen Mekatronik Müh.yönünde olurdu. Biraz daha detaylı araştırıp gönlünün sesini de hesaba katarak karar vermek en mantıklısı.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Mücahit Arslan arkadaşımın söylediklerine katılıyorum elektrik elektronik ve makine aynı anda ilginizi çekiyorsa mekatronik okuyan birisi olarak mekatronik bölümünü kesinlikle tavsiye ederim. Ancak derseniz ki elektronik haberleşme yada makinenin birisini olmasını istiyorum diyorsanız şunu söylemeliyim ikisi de birbirinden çok uç noktalar.

İş imkanı ve olanaklar göz önüne alındığında makine mühendisliği daha yakın gelmekte bana. Elektronik haberleşmenin iş imkanı hakkında maalesef fazla bilgim yok.

Yukarı Alt