Makine Mühendisliği mi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mi?

hangisini seçsem daha iyi olur?

• Makine Mühendisliği

Oylar: 33 55,0%
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Oylar: 27 45,0%

• Seçmen sayısı
    60

ahmedreceb

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Herkese merhabalar ben sakarya üniversitesinde makine mühendisliği birinci sınıf öğrenncisiyim fakat yazılıma ilgim daha çok ihalar vs üzerinde daha çok çalışmak istiyorum sakaryada makinenin en önemli dersi teknik resimi hoca anlatamıyor kağıttan bakıyor çiziyor matematik hocaları yüzeysel geçiyor kimya dersi aldık slayttan okuyor yani artık çok skıcı geliyor bana bölüm çizimede pek merakım yokmuş onu farkettim yıl sonunda yatayla sabahattin zaim üniversitesine ee ye geçmek istiyorum 75 burslu olarak. okuyan birisi ile konuştum çok ilgilenildiğini söyledi hocalar tarafından. Ayrıca izü de yüzde30 ingilizce yazılıma da merakım var eğer yatay yapmaya karar verirsem bu dönem teknik resim ve statik derslerini bırakacağım fizik ve matı vereceğim saydırmak için. Sizce bu dersleri bırakıp üni sınavına tekrar mı gireyim (puanım kırılıcak) yoksa ee ye geçeceğim için muafiyet sınavını geçmek için mi çalışayım (b2 seviye). ingilizceyle beraber bi yazılım dilini de katabilirim diye düşünüyorum bu süreçte bana yardımcı olursanız çok sevinirim...
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

.

Son düzenleme:

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Merhaba hocam;

Öncelikle bireysel olarak kendinizi tanımlamış ve Makine Mühendisliği bölümüne uyumunuz bulunmadığını ortaya koymuşsunuz. Şunu belirtmek isterim ki üniversiteler meslekler noktasında bizlere üst düzey bilgiler vermiyorlar. Sadece bilginin nasıl elde edilebileceğini gösterip temel bilgi birikimi yüklüyorlar. Bunun dışındaki öğrenilecek şeyler ise kişisel çaba ve uğraş ile ortaya çıkıyor. Şu anda Türkiyenin hemen hemen tüm üniversitelerinde bahsettiğiniz dersler bahsettiğiniz şekilde işleniyor. Bunu eleştirmek yerine ders içeriklerini kendiniz takip ederek öğrenmeye çalışırsanız daha çok şey kazanacaksınız.
Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü Elektrik ve Elektroniği kendi içerisinde barındırır. Bu da öğrenim göreceğiniz üniversiteye bağlı olarak farklılık gösterir. Şöyle ki bir kısım üniversitelerde Elektrik (Elektrik Makineler, Elektrik Tesisleri, Elektromanyetik Alan Teorisi ABD) alanındaki hocalar fazladır. Bir diğerinde ise Elektronik (Elektronik, Gömülü Sistemler ABD) alanındaki hocalar ağırlıktadır. Dolayısıyla öncelikle gitmek istediğiniz üniversitedeki açılan derslere ve hocaların öğrenimlerine bakmanızı ve bu doğrultuda bir karar vermenizi tavsiye edebilirim.

Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

ahmedreceb

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim okul vakıf olması dolasıyla az kişiye eğitim veriyor vee hemen hemen çoğu dersi ingilizce veriyor orada okuyan birisine ulaştım ve teknofeste katıldıklarını robotik alanında kendimi geliştirebileceğimi söyledi. Ders olarak da programlamaya kaymış durumda sakarya üniversitesinde biraz daha teknik resim vs gösteriliyor yani güncel durumda değil. Birde vakıf olmasından dolayı hocalarda ilgileniyormuş. ama kafamdaki bir soruda şu eğer elektrik elektroniğe geçeceksem neye göre geçmeliyim mesela neyi seviyorsam bana makine müh de mekanizmalara ilgi duyuyorsan vs geç dediler ben ülkede yapılan milli bir işte imzam olsun istediğimden dolayı seçtim bu bölümü(MAKİNEYİ) ama şu an farkına varıyorum ki çoğu iş yazılımla ilerliyor şu an kendim java çalışıyorum bir mobil uygulama için demek istediğim kimler bu bölümü seçmeli? ve vakıf olması biraz da vakıflardan destek alması mezun olduğumda iş anlamında beni kötü etkiler mi işveren tarafından savunma sanayide işler yapmak istiyorum. cevaplarsanız çok memnun kalırım

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Makine mühendisliği ülkemiz şartları için iyi tercih olacaktır.

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Mezuniyet sonrasında pek çok endüstri kolunda, departmanda ve dünyanın her yerinde çalışma olanağı sunduğu için

ahmedreceb

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Sakarya Üniversitesi
hocam ama baykarda çalışmak çok istiyorum burada makine müh çok az daha çok yazılım alanındaki kişileri alıyorlar

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Makine müh dersleri yazılıma göre daha kolay bu açıdan bakarsan seçmek için bir neden

ahmedreceb

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Üniv
Sakarya Üniversitesi
hocam makine mühdekiler hiç öyle demiyor adamlar mukavemetti akışkanlar dı çoğu kişi bırak makineyi diyor geleceği yok vs diyor ben tek resimi pek sevemedim şahsen daha çok yazılımsal olarak katkı sağlamak istiyorum baykardan konuştuğun biriside sen makine müh den mezun olup yazılımsal bir alanda buraya başvurursan seni değil bilg müh veya o alandak kişiyi alırlar dedi

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Sen matlab catia solidworks ansys gibi programları öğren bi anda popüler olursun. Bunlar dev programlar

Yukarı Alt