Makinenin düşüşü?

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında vocalize tarafından paylaşıldı.

1. vocalize

vocalize MB Kulüp

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +12 / 0 / -0
    Şunu belirtmek isterim tabi işinde iyi olan işini seven hertürlü kazanır ama makinada bir düşüş var sanki mühendislik denilince aklımıza gelen ilk bölüm eskiden makine mühendisliği dediklerin çok yüksek puanlı bir bölüm canlanırdı gözümde ama şimdi mekatronik gibi yeni çıkmış bir bölüme kıyasla daha düşük elektrik endistüri bilgisayar almış başını gidiyor ama artık barajı biraz geçebilen makineci olabiliyor bu düşüşün nedeni nedir?

2. AlperŞAŞAL

AlperŞAŞAL MB Üyesi

Meslek:
    Kalite Mühendisi
    En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +16 / 1 / -0
    Üniversite:
    Dokuz Eylül Üniversitesi
    Fazla yüklendiler:) iyi puan alanlar başka alanlara kaydı herhalde. Bir de çok fazla makina müh açıldı ve ikinci öğretimde doldu. İş imkanları mezun sayısının altında kaldı. Hepsi birleşince böyle oldu tahminim.

• Beğen Beğen x 1
  3. Hoodie

Hoodie MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +3 / 0 / -0
    Üniversite:
    Uludağ üniversitesi
    Hocam makineyi para olarak düşün, ihtiyactan fazlası sayıda mak müh bölümü açıldı ama ülkenin daha az sayıda mak mühendisine ihtiyacı var bu da arz talep dengesizliğini oluşturdu ve makine düşüşe geçti(enflasyon). Örnekleyerek anlatmak istedim, ama makine ölmez meslek bence.

• Beğen Beğen x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  4. Deduska

Deduska MB Üyesi

Meslek:
    Developer
    En İyi Cevap:
    9
    Değerlendiriler:
    +153 / 1 / -0
    Bence daha iyi oldu düşük olması peki neden;
    Puanlı geçişe karşı olan biri olarak, makine bölümünün puanlarının düşük olması meslek liselerinin de girişini kolaylaştı ve böylelikle kalifiyeli mühendisler yetişiyor. Ne iş yaptığını bilerek mühendis oluyorlar. Bu aynı şekilde DGS için de geçerli.

Diğer bölümlerin yüksek olmasının sebebi ise tamamen Türkiye şartları. Şimdiki aklım olsa Bilgisayar değil Makine okurdum. Türkiye şartlarında çalışma gibi bir planım olmadığından.

Bu arada insanların barajı geçip geçmemeleri, başarısız veya kötü bir mühendis olacakları anlamına gelmez. Sınav sistemine karşı değilim ama herkes alanına göre tartılmalı. Böyle sisteme karşıyım. Sınav da iyi yapanların çalışma prensipleri iyi olabilir yalnız, onlarında iş hayatında başarılı veya iyi bir mühendis olacakları anlamına gelmez. Mühendislik diploma değildir.

Başarılar. Dostça kalın...

Son düzenleme: 3 Ocak 2017
    • Beğen Beğen x 2
  5. Kemal Okur

Kemal Okur Yetkili Kişi Yönetici

Meslek:
    Mekatronik Mühendisi
    En İyi Cevap:
    10
    Değerlendiriler:
    +247 / 3 / -2
    Üniversite:
    Fırat Üniversitesi
    Merhabalar,

Konu hakkında şunları söyleyebilirim:

Neden-1

Eskiden sadece sayılı şehirde üniversite varken şuanda illerde 1 2 üniversite bunu da geçtim artık ilçeler bile üniversite açmaya başladı

Neden-2

Her üniversite daha fazla gelir yada daha fazla öğrenci rant yarışından dolayı kontenjanları arttırdı.

Bu nedenle her üniversite arttırdığı kontenjanı doldurmak için gitgide puanda azalmaya gitti ve en sonunda dediğiniz gibi belli başlı üniversiteler hariç bit çoğunda mühendislik okumak oldukça kolaylaştı. Bu noktada işte arkadaşımızın söyledikleri devreye giriyor. Nasıl ehliyet araba kullanmıyorsa diplomada mühendislik yapmıyor. Mühendisliği yapacak olan sizsiniz. Eskiden mühendisler mezun olmadan önce iş teklifi alırdı şimdilerde mühendisler firma firma gezerek başvuru yapıyor. Eski sistem olsa muhtemelen bende mühendislik okumaya layık bir insan olmayacaktım.

Neden-3 (Makinenin düşüşü)

Makine mühendisliği mühendislik tarihinin inşaattan sonraki en eski mühendislik dallarından birisidir ancak şu son 10 yılda gelişen teknoloji makine mühendisliğini yetersiz bırakmaya başladı. Bu noktadan sonra yeni mühendislikler üretildi. Örn mekatronik, enerji sistemleri, nükleer enerji, nano teknoloji, yazılım, adli bilişim ve aklıma gelmeyen pek çoğu. Makine mühendisliği hala yıldızını korumakta ancak eski şanı kalmadığı konusunda sizinle hem fikirim.

Umarım yardımı olur iyi forumlar.

• Beğen Beğen x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1