manyetizma ve elektronik proje ödevi

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba
Ben Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencisiyim. Fizikte manyetizma ve elektronik konularını kapsayan bir proje yürütüyorum. Projemde bayağı ilerledim ancak bazı boşluklar ve soru işaretleri var. Şimdiye kadar öğrendiklerim projenin bir bölümüne kadar bana yardımcı oldu ancak bir yere kadar. Bu alanda çalışma yapmış ya da manyetizma ve elektronikte uzman kişiler bana yardımcı olursa projede yol alabilir ve nihayetinde tamamlayabilirim. Proje genel olarak şu şekilde:
received_1569026919779768.png
received_1569026589779801.png

- Manyetik alan etkisiyle akım elde etmek ve bu akımı bakır tele aktarıp ısı açığa çıkarmak istiyorum
Yukarıdaki çizimi oluşturdum şimdilik.
-Yukarıdaki çizimdeki mantık şu şekilde
-Mıknatısları N\S şeklinde plağa çakılacak
-Plak, ortasından bir elektromotora bağlanacak
-Plak üzerinde bobinler olacak (bobinleri nasıl yerleştireceğim konusunda yardıma ihtiyacım var. Bobinler hakkında bilgisi olan, buna benzer projeler yapmış olan kişiler yardımcı olabilir diye düşündüm)
-Bobinler bir noktada birleşmeli ve akımı bakır telde ilerlerken direnç oluşacağı için ısı açığa çıkar diye hipotez kurdum. Ancak oluşacak ısı miktarı çok az olabilr (bu konuda da boşluklar mevcut)
- Manyetizma ve elektronik ile ilgilenen kişiler projemde bana yardımcı olursa çok iyi olur. Şimdiden teşekkür ederim

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Bobinleri birbirlerine bağlayabilirsin. Kapalı devre yapıp bobinleri sabitlersin. Bakır telde direnç olması için mümkün olduğunca ince tel kullanıp bolca sargı yaparsın. Elektrik motorlarının yapısını da incelersen faydalı olur

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Mıknatıs plağını böyle yaparsan kutup değişimi zor olur. Değişim olmazsa da akım oluşmaz. O yüzden kutuplardan birini diğerinin içine yukardaki gibi çakamazsın.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Plağı olabildiğince hızlı döndüreceğim.yine de olmaz mı?

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Plağın hızını arttırdıkça senin çizdiğin şekle göre kutupların değişmesi zorlaşır. Ben sana yardımcı olabilecek bir çizim yapıp yüklerim şimdi

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Şimdi, plak üzerinde mi olacak yine mıknatıslar yoksa plak N kutuplu mıknatıs mı olacak.?

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Plak N kutuplu olursa içine gömülen parçalar S kutuplu olur. İstersen tersi de olur ama bu daha iyi olur bence

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
İçi taralı parçaları birbirinin karşısında yani simetrik bir şekilde yerleştir. En dıştaki daireyi 4'e böldüğünü düşün. Gömülü parçalar çeyrek dilimlerin dışına çıkmasın.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Anladım peki neden böyle yapmalıyım? Açıklayabilir misiniz?

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Plaka döneceği için bobinlerde kutup değişimi olmalı ki indüklensin. Senin çizimindeki gibi plakaya sık sık ve dairesel yerleştirilirse diğer kutup, bobinin indüklenemez. Bu yüzden bobinin hareket güzergahında kutup değişimini mümkün kılan şekilde yerleşim yapmalısın.

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Bobinin dönme hareketi yaparken gördüğü yüzeyde N ve S kutuplarını mümkün olduğunca eşit miktarda görmesi gerekiyor ki bobinde akım oluşsun

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bobinler sabit olup plak dönecek ya, bobinlerde oluşan akım çok az mı olacak, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Akım çok az oluşmaz sanırım. Mümkün olduğunca sarım sayısını arttır.Ama ısı ne kadar oluşur onu bilemem. Bobinlerle mıknatıslar arasında çok fazla boşluk bırakma. Ama birbirlerine de değmesinler. Yaklaşık olarak 3-4 mm yeterli olur sanırım

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Bir de bunu denerken telefon vb. elektronik cihazları orada bulundurmayın

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Manyetik alandan etkilenebilirler

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Beyza_Nur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Tamam. Peki bu konuda faydalanabiliceğim kaynaklar, kitap vb bildiğiniz var mı? Onları da incelemek istiyorum şimdiye kadar baktıklarımda bir yere kadar anlayabildim

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Aslında elektrik motorunun yapısını daha iyi araştırabilirsin ama konuyla ilgili bildiğim kitap yok. Belki konuyla ilgili daha çok bilgisi olan arkadaşlar sana yardımcı olabilirler

mustafagunaydinn

MB Üyesi
Tepkiler
5
Üniv
Marmara Üniversitesi
Beyza tam olarak ne yapmak istediğini ne amacladığını çözemedim. Detaya girip çıkıyorsun. Doğru akım motorları fırcalı fırcasız araştırma yap daha ileri gitmek için bobinlerde servo motorlara step motorlara bakmalısın. Solidini biraz geliştirmelisin. Başarılar

Yukarı Alt