Mühendis Beyinler Öğrenci Kulüpleri Tüzüğü

Durum
Daha fazla cevap için açık değil.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhaba,

Elimde örnek bir tüzük var arkadaşlar bu tüzüğü inceleyerek tüzüğün içeriğindeki kısımları mühendis beyinler misyonuna göre yorumlayarak burada belirtirseniz daha net adımlar atmaya başlayabiliriz.

Örnek tüzük ektedir

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhaba,

Elimde örnek bir tüzük var arkadaşlar bu tüzüğü inceleyerek tüzüğün içeriğindeki kısımları mühendis beyinler misyonuna göre yorumlayarak burada belirtirseniz daha net adımlar atmaya başlayabiliriz.
Tüzüğü ilk mesaja ekledim. Başka bir kulüpten daha alacağım. Onuda ekleyelim, örneklere göre tüzüğü oluşturalım. Ben uzun bir şey sanıyordum bu yeterli ise çok zor bir şey değilmiş @Kemal Okur .

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Kulübün üniversiteler tarafından kabul görebilmesi için derdimizi daha detaylı anlatmalıyız. Çünkü her üniversitede çok fazla mühendislik kulüpleri olabiliyor. Üniversitenin sizin onlardan farkınız yok gibi bir cevap verme şansını ortadan kaldırmalıyız.

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
" Türkiye çapındaki üniversitelerde kurulacak Mühendis Beyinler Kulubü aracılığıyla mühendislik öğrencilerini, Türkiye’nin diğer üniversitelerindeki mühendis öğrencileriyle etkileşime geçirmek, sosyalleşmesini sağlamak, gelişimine katkıda bulunmak. "

Bunun gibi bir madde amaçlara eklenerek ulusal çapta bu işe kalkışıldığını anlatabilir, diğer kulüplerden farkımızı ortaya koyabiliriz.

Ayrıca bu sitede ve forumda mezun olmuş ve mühendislik mesleğini icra eden kişiler var. Yani öğrencilerin okuduğu mesleği yapan insanlarla tanıştırılabileceğini de amaçlara ekleyebiliriz.

Bu iki amaca uygun faaliyetler kısmındaki maddelere de düzenleme getirilebilir.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
" Türkiye çapındaki üniversitelerde kurulacak Mühendis Beyinler Kulubü aracılığıyla mühendislik öğrencilerini, Türkiye’nin diğer üniversitelerindeki mühendis öğrencileriyle etkileşime geçirmek, sosyalleşmesini sağlamak, gelişimine katkıda bulunmak. "

Bunun gibi bir madde amaçlara eklenerek ulusal çapta bu işe kalkışıldığını anlatabilir, diğer kulüplerden farkımızı ortaya koyabiliriz.

Ayrıca bu sitede ve forumda mezun olmuş ve mühendislik mesleğini icra eden kişiler var. Yani öğrencilerin okuduğu mesleği yapan insanlarla tanıştırılabileceğini de amaçlara ekleyebiliriz.

Bu iki amaca uygun faaliyetler kısmındaki maddelere de düzenleme getirilebilir.
Bahsettiğiniz maddeler tüzüğe eklenmiştir. Bkz. Kulüp amacı madde h, Kulüp etkinlikleri madde f,

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
@Kemal Okur Bey, zannımca 'Üniversitelerin profesyonel platformlarda tüm sorumluluklarını üstlendiği organizasyonların yükünü azaltmak' şeklinde bir madde de kulüp amacı kısmına eklenirse, tüzüğün muhattabında pozitif bir etki bırakabilir.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Kemal Okur Bey, zannımca 'Üniversitelerin profesyonel platformlarda tüm sorumluluklarını üstlendiği organizasyonların yükünü azaltmak' şeklinde bir madde de kulüp amacı kısmına eklenirse, tüzüğün muhattabında pozitif bir etki bırakabilir.

ı maddesi olarak kulüp amacı bölmesine eklenmiştir. Uygunluğunu kontrol edebilir misiniz?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bu kulüplerin üzerlerinde de bir kurul yapsak nasıl olur? Kulüp okul içinde bağımsız olur ama şehir dışı etkinlikleri, eğitimleri genel kurul belirler.

Yine kulüp üyelerin seçtiği kişiler olmak şartı ile marmara bölgesi başkanı, iç anadolu başkanı gibi. Yine bunların üzerinde de bir merci olsa? Bu üst kurulun öğrenci olmama zorunluğu olsa mühendis olur, yeni bitirmiş olur vs. Yani mühendis ile öğrencilerin kaynaştığı bir alan oluşturabiliriz. Yeni kuşak için bence yararlı olabilir. Bunları tüzüğe eklemeye gerek var mı yoksa kendi içimizde mi bir tüzük oluşturalım.

Mkurucolak

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erzurum teknik universitesi
Kurul sistemi bence çok mantıklı olur.Çevre illerde düzenlenen seminerlerden ve etkinliklerden bu sayede haberdar oluruz. Aynı zamanda mühendisler ve öğrenciler arasında oluşturacağımız network sayesinde onların tecrübelerinden faydalanabiliriz.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
@Oğuzhan Mallı , @Kemal Okur ve @Mücahit Arslan , Oğuzhan hocamızın da dediği gibi okul içi serbest olur bölgesel yönetimler olur. Marmara bölgesi sorumlusu olur. Marmara bölgesine bağlı okulların kulüp yönetimleri o kişiye bağlı olur. En başta ise Türkiye sorumlusu olur. Bu avrupa, asya gibi gider. Sonuç itibari ile küçük düşünmemek gerekiyor. İkamet yerlerine uygun sorumluluklar dağıtılır.

Benim de şuanda kurulunda olduğum kulüp için hazırladığım tüzüğü ekte paylaştım, bilginize.

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bence bu madde biraz havada kaldı. Bunu biraz daha açmalıyız. Tam olarak ne yapacağız vs. Bir mühendis ne kadar fazla farklı alana yönlü olursa o kadar iyidir. Bunun üzeriden gidebiliriz.

Yani üye pc mühendisi, farklı dallardan arkadaşlar ile fikirlerini paylaşır, ortak etkinlikler düzenlerse ufkunu genişletebilir. Genel mühendislik kültürü oluşturabiliriz. Olaylara ve problemlere farklı bakış açısı ile yaklaşabilir.

Çünkü okullar mantıksız bulabilir. Ne mantıkla tüm mühendislikleri birleştiriyorsunuz diyecekler.

Madde 2'yi genişletmemiz ve daha derin açıklamamız gerekiyor.

Amaç

Madde 2
a) Üniversitesi tüm dallardan mühendislik öğrencilerini tek bir kulüp altında toplanmasını sağlamak.

@Kemal Okur, @Mücahit Arslan, @Furkan Gümüş

Emre Kürşat

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Metalürji ve Malzeme Mühendisliği
Üniv
Cumhuriyet Üniversitesi
Madde 2 yi açıklamalarla genişletebiliriz.Şöyle olabilir şimdi bir proje yaparken o proje üstünde genellikle tek mühendis çalışmaz.Elektrik-elektronik malzeme makine nano teknoloji mühendislieri beraber çalışır.Tıbbın içinde bile mühendisler çalışabiliyor.Bu açıklmayaı daha genişelterek projelerle destekleyrek bu maddeyi genişletebiliriz.

Muhammet Kaya

MB Yazarı
Tepkiler
3
Meslek
Raylı Sistemler Mühendisliği
Üniv
Karabük Üniversitesi
@Oğuzhan Mallı Size gönderdiğim tüzükteki kurullar faaliyet planlarını da etkileyen bir sistem, bizler bunu uyguladık ve güzel sonuçlarını aldık. Kulüp içerisinde kurulların bulunması görev paylaşımının da otomatik olarak yapılmasını sağlar. Ayrıca yönetimin de yükünü hafifleten bir sistem olur.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
@Kemal Okur, @Mücahit Arslan, @Oğuzhan Mallı, @Furkan Gümüş

"Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin her alandaki ortak ilgi ve fikirleri etrafında kendilerini özgür ve çağdaş bir şekilde ifade edebilmeleri amacıyla gerçekleştirebilecekleri sosyal, düşünsel ve kültürel bağlamdaki faaliyetleri için bir çatı oluşturmak ve altyapı çalışmalarına destek vermektir. Mühendislik Fakültesi öğrencilerine, işbirliği içinde, kendi ilgi alanlarında gelişim şansı vermek, bilgi ve deneyimlerini arttırmaktır."[Devamı kaynakta][1]

"· Elektrik, elektronik, bilgisayar, iletişim, fizik ve diğer ilgili mühendislik, bilim ve sanat dallarında teorik bilgi, beceri ve uygulamaları teşvik etmek. · Kulüp üyelerinin akademik ve sosyal gelişimlerine, çağdaş, demokrat ve sosyal bireyler olmalarına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetler yapmak. · Mühendisleri ilgilendiren mesleki ve sosyal konularda bilginin yayılmasını sağlamak.
[Devamı kaynakta][2]"

DETAYLAR İÇİN KAYNAKLAR
[1]
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

[-1]

[2]

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
bence maddenin açıklaması gayet yeterli. Bilmiyorum diğer hocalarımın fikri nedir?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Arkadaşlar merhaba,

Şu sıralar stajımın bitimiyle, sınavlarımla ve firmada ki projelerimle uğraştığımdan pek zaman ayıramıyorum. Arkadaşlarımızın gönderdiği tüm tüzükler şuanda elimde pek çoğunu da inceledim. Uygun bir zaman yakaladığım vakit yine örnek bir tüzük oluşturarak sizlerin onayına sunarak fikirlerinizi alacağım ancak daha önceden de belirttiğim gibi kulüp açma olayı üniversitelerin %90' nında güz dönemi başında gerçekleşiyor biz her ne kadar uğraşırsak uğraşalım beklemek zorunda kalacağız o yüzden acele etmiyorum ocak ayında neredeyse her günüm boş olacak ocak ayında kulüp olayı hakkında tüm gereksinimleri bitireceğiz birlikte yeni döneme yani bahar dönemine her şey hazır ve nazır başlayacağız. Benim konunun ölmemesi içinde aklınıza gelen anlık fikirlerinizi atmaya devam edebilirsiniz zamanı gelinde hepsinin değerlendirilmesini birlikte yapacağız.

Konu hakkında düşüncelerim görüşlerinizi beyan etmeyi unutmayınız.

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
Arkadaşlar elime İstanbul Üniversitesinden bir tüzük geçti. Gerçi İİBF Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan bir tüzük ne kadar işimize yarar bilemem ancak kaynak olması açısından ekliyorum.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ........... KULUBÜ TÜZÜĞÜ
Amaç:
……….. Kulübü, İstanbul Üniversitesindeki öğrencilerin fakülte çerçevesinde daha aktif olmaları ve aynı zamanda eğitim öğretim yılları boyunca nitelikli eğitimlerinin yanında ,niteklikli sosyal bir alan yaratmak ve okul yıllarından sonra ki başlayacak olan iş hayatına daha rahat geçebilmek adına kulüp olarak gereken kariyer gelişimi üzerine nitelikli eğitimler vermek, okulun yanında öğrencilerin kendini daha rahat ifade edebilecekleri bir kulüp olmak ve üniversitenin kalitesinin yanında kulübümüzün de okulun kalite ve nitelik kısmının bir parçası olarak okulumuzun öncü kulüplerinin yanında yerini almasını sağlamak ayrıca kamu ve özel sektör ile sanayii ve hizmetler kesiminin yapısını işleyişini her türlü sorunlarını araştırmak, incelemek; bu konularda uzman kişi ve kuruluşların deneyimlerinden faydalanmak ve bu yolla ortaya çıkan bilgileri İstanbul Üniversitesi öğrencilerine aktarmak; İstanbul Üniversitesi öğrencilerine meslek ve iş kolu seçimi konularında yardımcı olacak bilgileri sağlamak için onları firma ve sektör temsilcileri ile buluşturmak; üyelerinin iş ve staj imkanlarından yararlanmalarını kolaylaştırmak, üyelerine takım çalışması içinde birlikte proje üretip gerçekleştirme, bilgi ve becerilerini geliştirme, organizasyonel ve yönetimsel deneyim kazandırmak amacını taşır.
Kapsam :
Bu tüzük hükümleri, İ.Ü. bünyesinde faaliyet gösteren tüzel kişilikten yoksun gönüllü bir öğrenci organizasyonu olan Yönetim Kulübü’nün oluşumunu, faaliyetlerini, üyelerinin haklarını, sorumluluklarını ve yükümlülüklerini ve bu kavramlarla bağlantılı olan kurum ya da kişilerin hak ve yükümlülüklerini, uyulması gereken prensipleri kapsar ve düzenler.
Kulübe üye olan herkes bu tüzüğü kabul etmiş sayılır.
Tanımlar:
Başkan:Yönetim Kulübü’nün yönetimi ile ilgili amaç, hedef, vizyon, misyon ve karar süreçlerini belirleyen, organizasyonu ve stratejik proje yönetimini üstlenen kişidir.
Genel Sekreter: ........... KULUBÜ faaliyetlerinin Kulüp danışmanına aktarılması, kulüp iş düzeninin sağlanması ve gerekli tüm izinlerin alınması görevini üstlenen kişidir.
Sayman: Yönetim Kulübü’nün mali hesapları tutan ve bunlardan sorumlu olan kişidir. Aktif üye olan herkese muhasebe kayıtlarını göstermekle yükümlüdür.
Yönetim Kurulu:Yönetim Kulübü’nün en üst karar mercii olan kurumdur.5 Asil, 3 Yedek üyeden oluşur.
Genel Kurul: Yönetim Kurulu ve ........... KULUBÜ aktif üyelerinden oluşan, dönem sonlarında mecburi, olağanüstü hallerde eğitim – öğretim yılı içerisinde Yönetim Kurulu’nun belirlediği tarihlerde olmak koşuluyla toplanan karar ve değerlendirme merciidir.
Denetim Kurulu: Kulübün iç hesaplarının denetlendiği kuruldur. 3 Asil, 1 Yedek üyeden oluşur.
Yönetim Kurulu Üyesi:Yönetim Kulübü’nün faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden sorumlu olan ve konusu ile ilgili koordinasyon görevini üstlenen kişilerdir.
Aktif Üye: Genel kurulda oy kullanma hakkına sahip ve kulüp yönetimine girebilen üyedir.
Pasif Üye: Kulüpte bir senesini doldurmamış, başlangıç eğitimini tamamlamış yada yetkisi alınmış kişidir oy kullanma hakkı ve görüş belirtme hakkı yoktur.
Birim: Kendi faaliyet alanına giren departmana bağlı her bir aktiviteyi düzenleyen kol.
İ.Ü. iktisat fakültesi öğrencisi veya öğretim görevlisi olmak.
İ.Ü. öğrencileri bir eğitim-öğretim yılı boyunca belirlenen cari işlemleri karşılama ve gerekli formu doldurarak Yönetim Kulübü’nün üyesi olup çalışmalara katılabilirler.
Üyelerin aktif üyeliğe kabul edilinceye kadar seçme veya seçilme hakları yoktur.
Üyeliğin son bulması:
Üyelik ancak denetleme kurulu tarafından disiplin kurallarını veya kurallarını çiğnemiş kişilere verilebilir.
Disiplin cezaları:
Üyelerin disiplinsiz davranışları ya da kurallara aykırı hareket etmeleri, disiplin cezaları uygulanmasını gerektirir. Üyelere hatalı ve disiplinsiz davranışları karşılığında birden çok ceza verilebilir.
  1. Üyelerin hatalı ve disiplinsiz davranışları karşılığında yetkileri alınabilir.
  2. Üyeler hatalı ve disiplinsiz davranışları karşılığında uyarı cezası alabilir.
  3. Bir uyarı cezası almış üyeler hatalı ve disiplinsiz davranışlarını devam ettirip malzemeye zarar verirse para cezası alır.
4. Bir uyarı cezası veya para cezası almış üyeler hatalı ve disiplinsiz davranışlarını devam ettirip, malzemeye zarar veriyorsa veya uçuş güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunuyorsa kulüpten ihraç cezası verilebilir. (Bu cezayı almış kişilerin kulübe tekrardan alınması ancak genel kurulda onaylanırsa kabul edilir.)
Kulüp çalışma kadrosu, yönetimi ve
diğer birimlerde çalışacak üyelerinin seçimi:

1. İ.Ü. ........... KULUBÜ genel kurulu tarafından seçilir.
2. Seçme ve seçilme hakkı yalnızca aktif üyelere aittir.
3. Seçim Kapalı oy – açık sayım esasına; salt çoğunluk ve tur sistemine göre yapılır. Salt çoğunluk oranı Genel Kurula katılan aktif üye sayısının 2/3’üdür. Birinci turda salt çoğunluk sağlanamaması durumunda, 2. turda oylama tekrarlanır. Aynı sonucun tekrarlanması durumunda ise en çok oy alan 2 liste 3. turda oylanır. 3. turda salt çoğunluk aranmaz, en çok oy alan oylamayı kazanır.
4. Yönetim kurulu üyesinin yönetimden ayrılması durumunda Yönetim Kurulu oy birliği ile dönemin aktif üyeleri arasından seçim yapar ve atar.
Yönetim kurulu toplantı dönemi:
Yönetim Kurulu öğrenim dönemlerinde en az iki haftada bir kez toplanır.
Genel kurulun görev ve yetkileri:
1. Genel Kurul geçerli döneme ait Yönetim Kurulunun ibra edilmesiyle,
2. Yönetim Kurulu görev ve süresi bitiminde, ilgili dönemde düzenlenen muhasebe ve finans işlemlerinin incelenip onaylanmasıyla,
3. Yapılan aktivitelerin değerlendirilmesinde ve gerekli değişikliklerin yapılması için karar tavsiyesi oluşturulmasıyla,
4. Gelecek akademik yıl çalışacak organların seçilmesiyle,
5. ........... KULUBÜ Tüzüğü ile ilgili değişikliklerin onaylanmasıyla görevli ve yetkilidir.
Denetim Kurulunun görevleri:
1. Denetim Kurulunun görevi ayda bir kez yazılı olarak Yönetim Kurulundan muhasebe, demirbaş ve kulüp faaliyet dökümünü talep ederek, incelemektir. Masrafların Yönetim Kurulu kararına dayanıp dayanmadığını ve satın alınan eşyanın kaydının yapılıp yapılmadığını kontrol etmektir. Gereğinde, öncelikle Yönetim Kurulunu ikaz eder; daha sonra Genel Kurul ve ........... KULUBÜ Koordinatörüne rapor eder.
2. 1’de belirtilen raporlar Denetim Kurulunun yazılı talepte bulunduğu tarihten itibaren 1(Bir) hafta içinde, belirlenen gün ve tarihte, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun toplanmasıyla; Yönetim Kurulu tarafından Denetim Kuruluna sunulur.
3.Denetlemeler sonucunda ortaya çıkacak herhangi bir uygunsuzluk durumunda Denetleme Kurulu ilgili kişi, kişiler ve Yönetim Kurulu hakkında savunma isteyebilir.
4.Yönetim kurulu, Denetim Kurulunu, üyeleri görevini yerine getirmediği takdirde, Genel Kurula, disiplin kuruluna ve Kulüp Koordinatörüne rapor eder.
5.Denetim Kurulu sunulan aylık raporları inceleyip onayladığı veya görevini yerine getirmediği takdirde, sorumluluğu Yönetim Kurulu ile paylaşmış olur.
Belgeler, belgelerin saklanması ve korunması:
1. Genel Kurul, Disiplin Kurulu, Denetleme Kurulu ve Yönetim Kurulu Toplantılarında ve Olağanüstü Toplantılarda alınan kararlar zapta geçilerek kurul veya toplantı başkanınca imzalanır. Bu zabıtlar ilgili dosyalarda saklanır. Karar belgeleri aşağıda gösterilmiştir.
a. Yönetim Kurulu karar defteri
b. Genel Kurul karar dosyası
c. Denetim Kurulu raporları
d. Tüzük

2. Gerçekleştirilen bütün organizasyonlar, organizasyon sonunda özetlenerek, devamsızlık kayıtları, ilgili tüm belgeler ve dokümanlarla beraber (fotoğraf, grafik, dosya vs.) sonraki çalışmalara örnek teşkil etmesi amacıyla saklanır. Bu belgeler aşağıda gösterilmiştir.
a. a. Masraf formları
b. Giden ve Gelen evrak, faks, teklifler
c. Sponsorluk anlaşmaları
d. Yeni üyelerden toplanan cari işlem giderleri makbuzları
e. Faturalar
f. Ücretli aktivitelerin bilet satış durumunu ve gelir giderini gösteren evrak
g. Kulübe ait demirbaş listesi ve bunların demirbaş numaraları
h. Aktivite raporları
Tüzük değişikliği:
Tüzük değişikliği Yönetim Kurulunun veya aktif üyelerin üçte birinin teklifi ile ilgili değişiklik tasarıları sunularak, Yönetim Kurulunca belirlenen gün ve tarihte yapılan olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile gerçekleştirilir. İlgili değişiklik için, toplantıya katılan aktif üye sayısının 2/3’ünün oylamada değişiklik lehine oy vermesi gerekir. Olağan Genel Kurul toplantılarında da değişiklik görüşülebilir.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Teşekkür ederiz @szgncvs. Elimdeki örnek tüzüklerden kaliteli bir tüzük çıkartmaya çalışacağım bu gönderdiğiniz tüzüğünde yararı olacaktır.

Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
Yukarı Alt