PLC ve otomasyona başlarken

Mlkmnd

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Mersin Üniversitesi
Arkadaşlar merhaba. Ben makime mühendisiyim ancak mekanik otomasyon alaninda kisa sure calismam oldu ve bu alana cok buyuk bir ilgim basladi. BMS, PLC ogrenmek istiyorum. Bu konuda sifirdan ogrenip kendimi gelistirebilecegim kaynaklar bulmam mumkun olur mu? Ya da ozel bir kursa mi gitmek gerekli? Onerilerinizi alabilirmiyim...

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
aslında tabiki de somut şekilde plc ve kompanentleri kullanarak öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa simülasyon üzerinden öğrenmeye çalışın yada maddiyat açısından sıkıntım yok diyorsanız plc eğitim setleri kompanentlerle birlikte sanırım 2000 3000 lira arası satılıyor.

Maddi durumum o kadarına el vermez maalesef diyenlerdenseniz Siemens'in plc simülasyon programlarını araştırın internetten yada kitapçılardan bir de eğitim kitabı edinin komutların kullanımı hakkında böylelikle bilgi sahibi olabilirsiniz. PLC ile ilgili sorular çözün internet üzerinde plc çalışma sorular plc soruları gibi aramalar yaptığınızda pek çok örnek çıkıyor karşınız bu örnekleri çözerek pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Size önerebileceğim güncel kitaplar
  • Yeni Başlayanlar İçin Siemens S7 - 200 İle PLC Programlama ve Oto
Yazar: Fahrettin Erdinç
Yayın: Abaküs Kitap

• Siemens S7-1200 İle Plc Programlama - Otomasyon
Yazarlar: Fahrettin Erdinç, Sadi Altungül
Yayın evi: Abaküs Kitap

Konu sahibi
Konu sahibi
M

Mlkmnd

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Mersin Üniversitesi
Cok tesekkur ederim. Hemen arastirmaya basliyorum

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Ben S7 200 üzerinde çalıştım. Plcler pahalı olduğu için ev ortamında simulator programlarıyla basit düzeyleri kullandım. Başlangıç için işinizi görebilir ve siemensin kendi sitesinde mevcut olan Simatic step 7-Micro/WIN programı ile programlayabilirsiniz. Ladder dili oldukça basittir kolay öğreneceğinizi umuyorum. Simatic step 7-Micro/WIN İÇİN LİNK:

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

İnternette çok sayıda simulator var ben ekte bir tane paylaştım.

Dosyalar

Yukarı Alt